Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində itkin düşmüş şəxslərin sayı açıqlanıb - FOTO
Bu il avqustun 31-nə Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri ilə əlaqədar 4 010 Azərbaycan vətəndaşı itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyatdadır.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasından bildirilib.
Məlumata görə, onlardan 4 004 nəfəri Birinci Qarabağ müharibəsi, 6 nəfəri isə İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşüb.
Birinci Qarabağ müharibəsi üzrə itkin düşmüş şəxslərdən 3 222 nəfəri hərbi qulluqçu, 782 nəfəri isə mülki şəxsdir. Mülki şəxslər arasında 71 uşaq, 288 qadın və 319 ahıl şəxs var.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası itkin düşmüş şəxslərin axtarılması, qalıqlarının aşkar edilərək ekshumasiya olunması, identifikasiyası və ailələrinə təhvil verilməsi istiqamətində sistemli fəaliyyətini davam etdirir.
2026-cı ilin avqust ayında:
* 5 insan qalığı aşkar edilərək ekshumasiya olunub, ümumi say 910-a çatıb
* Kimliyi müəyyən edilmiş 21 nəfərin qalıqları ailələrinə təhvil verilərək dəfn olunub, ümumi say 267-yə çatıb
* DNT və məhkəmə-tibbi üsullarla identifikasiya edilmiş itkin düşmüş şəxslərin ümumi sayı 328 olaraq qalır
* İndiyədək 32 kütləvi dəfn yeri aşkar edilib
2026-cı ilin yanvar-avqust aylarında ümumilikdə 79 insan qalığı aşkar edilərək ekshumasiya olunub, 57 itkin düşmüş şəxsin kimliyi müəyyən edilib, 64 nəfərin qalıqları isə ailələrinə təhvil verilərək dəfn olunub.
Hazırda 3 682 nəfər hələ də itkin düşmüş hesab olunur.
Aşkar və identifikasiya edilən hər bir şəxs onilliklər davam edən qeyri-müəyyənlikdən sonra daha bir ailənin cavab alması deməkdir. İşlər davam edir.

01.09.2026 15:22 189
По состоянию на 31 августа 2026 года 4 010 граждан Азербайджана числятся пропавшими без вести в связи с первой и второй карабахскими войнами.
Об этом сообщили из Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан.
Согласно информации, 4 004 из них пропали без вести во время первой Карабахской войны, а 6 человек - во время второй Карабахской войны.
Среди пропавших без вести в ходе первой Карабахской войны 3 222 человека являются военнослужащими, а 782 - гражданскими лицами. Среди гражданских лиц - 71 ребёнок, 288 женщин и 319 пожилых людей.
Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан продолжает системную деятельность в направлении поиска пропавших без вести лиц, обнаружения и эксгумации останков, их идентификации и передачи семьям.
В августе 2026 года:
- обнаружены и эксгумированы 5 человеческих останков, общее число достигло 910;
- останки 21 опознанного лица переданы семьям и захоронены, общее число достигло 267;
- общее число пропавших без вести лиц, идентифицированных методами ДНК и судебно-медицинской экспертизы, остаётся на уровне 328;
- на сегодняшний день обнаружено 32 места массовых захоронений.
В январе-августе 2026 года в общей сложности обнаружены и эксгумированы 79 человеческих останков, установлена личность 57 пропавших без вести лиц, останки 64 человек переданы семьям и захоронены.
В настоящее время 3 682 человека по-прежнему считаются пропавшими без вести.
Каждый обнаруженный и идентифицированный человек означает, что ещё одна семья получает ответ после десятилетий неизвестности. Работа продолжается.