Azərbaycanlı iş adamının sifarişli qətli ilə bağlı bir nəfər ölkəmizə ekstradisiya edildi
Bildirilib ki, "Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında" 22.01.1993-cü il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Ruslan Əli oğlu Əsgərovun ekstradisiyası haqqında Baş Prokurorluğun vəsatəti Moldova Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Belə ki, Samux Rayon Prokurorluğunda ibtidai istintaqı aparılan cinayət işi üzrə 1981-ci il təvəllüdlü Ruslan Əli oğlu Əsgərovun sifarişlə qəsdən adam öldürməni təşkil etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən, barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul edilib və o istintaqdan qaçıb gizləndiyinə görə beynəlxalq axtarışa verilib.
Ruslan Əsgərov Moldova Respublikasının ərazisində saxlanılaraq Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Azərbaycana gətirilib.
Qeyd edək ki, həmin cinayət işi üzrə daha əvvəl iki şəxs - Mehdiyev Elvin Qardaşəli oğlu (icraçı) və Yusifov Tural Ərəstun oğlu (köməkçi) barəsində ibtidai istintaq Samux Rayon Prokurorluğu tərəfindən yekunlaşdırılaraq cinayət işi baxılması üçün məhkəməyə göndərilib. Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə E.Mehdiyev 18 il, T.Yusifov isə 16 il müddətinə azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum ediliblər.
Xatırladaq ki, Ruslan Əsgərov Ukraynada yaşayıb və oradan Azərbaycana köçərək məskunlaşan iş adamı Aytəkin Hüseynovun qətlinin sifarişində ittiham edilir.

Как сообщает Median.Az cо ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры, в соответствии с требованиями Конвенции "О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам" от 22 января 1993 года Генеральная прокуратура Республики Молдова удовлетворила ходатайство Генеральной прокуратуры Азербайджана об экстрадиции гражданина Азербайджанской Республики Руслана Али оглу Алескерова.
В рамках уголовного дела, предварительное следствие по которому ведётся прокуратурой Самухского района, были выявлены основания для подозрения в том, что Руслан Али оглу Алескеров (1981 г.р.) организовал заказное умышленное убийство. В этой связи в отношении него было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого, и он был объявлен в международный розыск из-за того, что скрывался от следствия.
Руслан Алескеров был задержан на территории Республики Молдова и в сопровождении специального конвоя Пенитенциарной службы Министерства юстиции доставлен в Азербайджан.
Отметим, что ранее по данному уголовному делу прокуратура Самухского района завершила предварительное следствие в отношении двух лиц - Эльвина Гардашали оглу Мехдиева (исполнитель) и Турала Арастун оглу Юсифова (пособник), после чего дело было направлено для рассмотрения в суд.
Решением Гянджинского суда по тяжким преступлениям Э.Мехдиев был приговорён к 18 годам, а Т.Юсифов - к 16 годам лишения свободы.