30.07.2026 20:39 162
İttiham aktına görə, 40 yaşlı İsa Məmmədov (şərti adla) qardaşı arvadı ona həmin evdə yaşamağa icazə vermədiyi üçün qisas almaq istəyib. Bunun üçün səhər tezdən spirtli içkinin təsiri altında yarım litr benzini evin bir otağına və damına tökərək yandırıb. Nəticədə ev sahibinə 10 min manat ziyan dəyib.
Hadisə ilə əlaqədar İsa Məmmədov saxlanılıb və barəsində cinayət işi açılıb.
Təqsirləndirilən şəxs ifadəsində bildirib ki, qardaşı 2021-ci ildə Tərtərin Talış kəndində minaya düşərək həlak olub. Özü isə 2 il əvvəl həbsdən buraxılıb və evi olmadığı üçün küçələrdə yaşayıb. Qardaşı arvadı evdə yaşamasına icazə vermədiyi üçün məlum əməli törədib. Onun sözlərinə görə, həmin ev valideynlərinə verildiyi üçün özünün də yaşamaq hüququ var.
Zərərçəkmiş şəxs isə ifadəsində İsanın həmin evdə yaşamaq hüququ olmadığını və qaynının illər əvvəl də yaşadıqları evi yandırdığını deyib. O, həmçinin təqsirləndirilən şəxslə barışdığını, ona dəyən ziyanın ödənildiyini, İsaya qarşı şikayət və tələbinin olmadığını bildirib.
Məhkəmənin qərarı ilə İsa Məmmədov 3 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Lakin onun cəzası 2 il sınaq müddəti olmaqla şərti hesab edilib.скачать dle 11.3

Брат погибшего при подрыве на мине мужчины поджег дом его вдовы
Согласно обвинительному акту, 40-летний Иса Мамедов (имя условное) решил отомстить невестке за то, что она не разрешила ему жить в доме. Ранним утром, находясь в состоянии алкогольного опьянения, он облил одну из комнат и крышу строения примерно 0.5 литра бензина, после чего поджег. В результате хозяйке дома был причинен ущерб в размере 10 000 манатов.
После происшествия Иса Мамедов был задержан, в его отношении возбуждено уголовное дело.
На допросе обвиняемый рассказал, что его брат погиб в 2021 году, подорвавшись на мине в селе Талыш Тертерского района. Сам он был освобожден из заключения два года назад и, не имея жилья, был вынужден жить на улице. По словам мужчины, он пошел на поджог после того, как вдова брата отказалась пустить его в дом. При этом обвиняемый утверждал, что данное жилье было предоставлено его родителям, поэтому он имеет право в нем проживать.
Потерпевшая, в свою очередь, заявила, что Иса не имеет никаких прав на этот дом. Кроме того, она сообщила, что много лет назад он уже поджигал их жилье. Вместе с тем женщина отметила, что примирилась с обвиняемым, причиненный ущерб ей полностью возмещен, поэтому она не имеет к нему никаких претензий.
Решением суда Иса Мамедов был приговорен к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы. Однако его наказание было признано условным с испытательным сроком в 2 года.