Biznesmenin dörd milyonunu ələ keçirən şəxslərin cəzası bəlli oldu
İş adamı Quvat Beybutovun 4 milyon manatdan artıq vəsaitini dələduzluq yolu ilə ələ keçirməkdə ittiham olunan dəstə üzvlərinin cinayət işi üzrə məhkəmə araşdırması başa çatıb.
"Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində keçirilən sonuncu iclasda hökm oxunub.
Bu iş üzrə 5 nəfər - tanınmış idmançı və federasiya rəhbəri Ceyhun Əşrəfov, dövlət qurumlarından birində sürücü işləmiş Seymur Məhərrəmov, onlarla əlbir olan Cavid Hüseynli, Rüstəm Qafarov və Zaur Qurbanov mühakimə ediliblər. Onlardan yalnız sonuncu ikisi həbsdə idi.
Prokuror ittiham nitqində dəstə üzvlərinin hər birinin xüsusilə külli miqdarda dələduzluqda təqsirli bilinərək 10 il 6 aydan 13 ilə kimi həbs edilmələrini tələb etmişdi.
Amma son iki həftədə təqsirləndirilən şəxslər zərərçəkmiş şəxsə dəymiş 4 milyon manatdan bir az artıq ziyanı tam ödəyiblər. Nəticədə Quvat Beybutovla barışıq əldə olunub.
Hakim Zaur Hacıyevin sədrlik etdiyi məhkəmə kollegiyası belə olan halda müttəhimlərin azadlıqdan məhrum edilmələri üçün əsas görməyib.
Hökmə əsasən, Seymur Məhərrəmov, Cavid Hüseynli, Rüstəm Qafarov və Zaur Qurbanova 3 il sınaq müddəti tətbiq olunmaqla şərti cəza verilib. Ceyhun Əşrəfov əlavə olaraq dövlət rüsumu ödədiyi üçün onun cinayət işinə xitam verilib (C.Əşrəfov barəsində başqa cinayət işi də başlanılıb. Həmin iş üzrə yaxında məhkəmə başlayacaq - red).
Bu vaxta kimi həbsdə olan Rüstəm Qafarov və Zaur Qurbanov isə məhkəmə zalından azadlığa buraxılıblar.
Qeyd edək ki, Seymur Məhərrəmov digər təqsirləndirilən şəxslərlə əlbir olaraq dələduzluq planı qurmaqda ittiham olunur. İttihama görə, qrup üzvləri tikinti şirkətinin rəhbəri Quvat Beybutova Nəsimi rayonunda 968-ci məhəllədə yerləşən fərdi yaşayış evlərinin sökülməsi və həmin ərazidə çoxmərtəbəli yaşayış binasının tikilməsi üçün Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsindən icazə alınacağını vəd ediblər.
Plana əsasən, bu məsələ Seymur Məhərrəmovun guya yüksək vəzifədə çalışan tanışı vasitəsilə həll ediləcəkmiş. Bunun qarşılığında zərərçəkmiş şəxsdən müxtəlif vaxtlarda ümumilikdə 4 milyon 19 min manat pul alınıb.скачать dle 11.3

В Баку вынесен приговор лицам, завладевшим 4 млн манатов бизнесмена
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qafqazinfo, на заключительном заседании Бакинского военного суда был оглашен приговор.
По данному делу были осуждены пять человек - известный спортсмен и руководитель федерации Джейхун Ашрафов, работавший водителем в одном из государственных учреждений Сеймур Магеррамов, а также их сообщники - Джавид Гусейнли, Рустам Гафаров и Заур Гурбанов. При этом под стражей находились только двое последних.
В ходе судебных прений государственный обвинитель потребовал признать всех фигурантов виновными в мошенничестве, совершенном в особо крупном размере, и назначить им наказание в виде лишения свободы на сроки от 10.5 года до 13 лет.
Однако за последние две недели обвиняемые полностью возместили потерпевшему причиненный ущерб, сумма которого составила чуть более 4 млн манатов. В результате с Г.Бейбутовым было достигнуто примирение.
Судебная коллегия под председательством судьи Заура Гаджиева, учитывая сложившиеся обстоятельства, не усмотрела оснований для назначения подсудимым наказания в виде лишения свободы.
Согласно приговору, С.Магеррамову, Дж.Гусейнли, Р.Гафарову и З.Гурбанову назначено условное наказание с испытательным сроком три года. В отношении Дж.Ашрафова уголовное преследование было прекращено после уплаты им государственной пошлины (в его отношении возбуждено и другое уголовное дело, судебное разбирательство по которому начнется в ближайшее время - ред.).
Р.Гафаров и З.Гурбанов, которые до этого времени находились под стражей, были освобождены прямо в зале суда.
Напомним, что Сеймур Магеррамов обвинялся в организации мошеннической схемы в сговоре с остальными фигурантами дела. Согласно материалам обвинения, соучастники пообещали руководителю строительной компании Гувату Бейбутову содействие в получении разрешения Государственного комитета по градостроительству и архитектуре. Документ должен был позволить снос частных домов в 968-м квартале Насиминского района и последующее возведение на этом участке многоэтажного жилого дома. С.Магеррамов якобы должен был решить этот вопрос через своего высокопоставленного знакомого. В качестве вознаграждения фигуранты частями получили от потерпевшего в общей сложности 4 019 000 манатов.