Azərbaycanda iş adamının milyonlarla pulunu ələ keçirənlər SAXLANILDILAR - Biri federasiya prezidenti olub (FOTO)
08.12.2025 16:17 1 197
Azərbaycanda iş adamının milyonlarla pulu ələ keçirilib. Şikayət əsasında biri keçmiş idman federasiyası prezidenti olmaqla, beş nəfər cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, dəstə üzvləri iş adamı Quvat Beybutovun 4 milyon manatdan çox pulunu dələduzluqla ələ keçirməkdə ittiham olunurlar.
2022-ci ilə kimi Sindo-ryu və Pençak-silat Federasiyasının prezidenti olmuş Ceyhun Əşrəfov və tanışları - Cavid Hüseynli, Rüstəm Qafarov, Seymur Məhərrəmov və Zaur Qurbanovun birgə dələduzluq əməli barəsində Baş Prokurorluğa əsaslı materiallar daxil olub.
Şikayətlə bağlı aparılan araşdırma nəticəsində məlum olub ki, Ceyhun Əşrəfov yuxarıda adları qeyd olunan tanışları ilə birlikdə Quvat Beybutova yalan vəd verib. Belə ki, onlar iş adamını Nəsimi rayonunda yerləşən 968-ci məhəllədəki fərdi yaşayış evlərinin sökülməsi və əvəzində çoxmərtəbəli binanın tikintisi üçün Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsindən icazənin alınacağına inandırıblar.
Məsələnin həll edilməsi üçün isə dəstə üzvləri Q.Beybutovdan hissə-hissə olmaqla ümumilikdə 4 milyon 19 min manat alıblar. Lakin onlar verdikləri vədə əməl etməyib, nəticədə xüsusilə külli miqdarda dələduzluq cinayəti törətmiş olublar.
Prokurorluq zərərçəkmişə vurulmuş ziyanın 1 milyon 442 min manatı ödətdirilib. C.Əşrəfov barəsində bir neçə gün əvvəl məhkəmə qərarı ilə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilib. Digərləri - Cavid Hüseynli, Rüstəm Qafarov, Seymur Məhərrəmov və Zaur Qurbanov isə həbs ediliblər.

В Азербайджане пять человек, включая бывшего президента спортивной федерации, привлечены к уголовной ответственности по обвинению в мошенническом присвоении крупной суммы денег у известного бизнесмена.
Как сообщает Qafqazinfo, участники преступной группы обвиняются в мошенническом присвоении более 4 млн манатов у предпринимателя Гувата Бейбутова.
В Генеральную прокуратуру поступили материалы о совместных мошеннических действиях Джейхуна Ашрафова, возглавлявшего до 2022 года Федерацию синдо-рю и пенчак-силат, и его знакомых - Джавида Гусейнли, Рустама Гафарова, Сеймура Магеррамова и Заура Гурбанова.
В ходе расследования жалобы выяснилось, что Дж.Ашрафов вместе с вышеупомянутыми знакомыми дал ложные обещания Г.Бейбутову. Они убедили бизнесмена в том, что получат разрешение от Государственного комитета градостроительства и архитектуры на снос частных жилых домов в квартале 968 в Насиминском районе Баку и строительство на этом месте многоэтажного здания.
Для решения этого вопроса члены группы получили от Г. Бейбутова в общей сложности 4 190 000 манатов частями. Однако они не выполнили своих обещаний, в результате чего совершили мошенничество в особо крупном размере.
Прокуратурой обеспечено возмещение потерпевшему ущерба в размере 1 442 000 манатов. Несколько дней назад в отношении Д.Ашрафова по решению суда избрана мера пресечения в виде домашнего ареста. Остальные участники группы - Дж.Гусейнли, Р.Гафаров, С.Магеррамов и З.Гурбанов - арестованы.
Стоит отметить, что пострадавший бизнесмен Гуват Бейбутов несколько лет назад выдвигал свою кандидатуру на пост депутата.