Türkiyədə qeysəriyyə əməliyyatlarına görə 100-ə yaxın həkim cəzalandırıldı
Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyi qeysəriyyə əməliyyatları həyata keçirən 100-ə yaxın mama-ginekoloqu cərimələyib və onları müvəqqəti olaraq tibbi fəaliyyətdən kənarlaşdırıb.
Bu barədə iyulun 11-də "BirGün" qəzeti məlumat yayıb.
İntizam tədbirləri səhiyyə sahəsində həyata keçirilən yeni milli siyasətin tərkib hissəsidir. Bildirilir ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan təbii doğuş praktikasını fəal şəkildə dəstəkləyir və doğuş zamanı cərrahi müdaxilələrin rekord səviyyəsinin azaldılmasının vacibliyini vurğulayır.
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) 2023-cü il üzrə məlumatına əsasən, Türkiyə bu cür əməliyyatların sayına görə təşkilata üzv olan 38 ölkə arasında birinci yerdədir. Belə ki, hər 1 000 doğulan körpəyə təxminən 615 qeysəriyyə əməliyyatı düşür.
2025-ci ildə hökumət doğum səviyyəsinin azalması ilə mübarizə məqsədilə "Ailə onilliyi" proqramına başlayıb. Proqram çərçivəsində ciddi tibbi göstərişlər olmadan özəl klinikalarda qeysəriyyə əməliyyatlarının aparılması qadağan edilib.
Ölkədə qeysəriyyə əməliyyatlarının yüksək sayına görə həkimlərə xəbərdarlıq edilib, onlar barəsində intizam araşdırmaları aparılıb, müvəqqəti olaraq işdən uzaqlaşdırılıblar və prenatal təlim keçməyə məcbur ediliblər.скачать dle 11.3

В Турции наказали около 100 врачей за кесарево сечение
Министерство здравоохранения Турции оштрафовало и отстранило от практики около 100 акушеров-гинекологов, проводивших операции кесарева сечения.
Об этом сообщила газета BirGün.
Согласно данным Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) за 2023 год, Турция занимает первое место среди 38 стран-партнеров по количеству таких операций: на 1 000 живорожденных детей приходится около 615 вмешательств.
В 2025 году правительство запустило программу "Десятилетие семьи" для борьбы со снижением рождаемости, в рамках которой был введен запрет на кесарево сечение в частных клиниках без строгих медицинских показаний.
На сайте палаты врачей Антальи указано, что медики "получили предупреждения, подвергались дисциплинарным расследованиям, временно отстранялись от работы и вынуждены проходить пренатальное обучение из-за высокого числа кесаревых сечений в стране".скачать dle 11.3