"Anası qeysəriyyə əməliyyatından imtina edib" - Altı kiloqram çəkidə doğulan uşaqla bağlı AÇIQLAMA (YENİLƏNİB)
17.01.2025 13:01 1 380
"Bakıda 6 kiloqram çəkidə doğulan körpə sabah evə buraxılacaq".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Kliniki Tibbi Mərkəzin Doğum-Ginekologiya şöbəsinin mama-ginekoloqu Solmaz Mehdiyeva jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, körpənin vəziyyəti hazırda normaldır və təbii şəkildə ana südü ilə qidalana bilir:
"Bu ananın artıq üçüncü hamiləliyidir. Bundan əvvəl dünyaya gətirdiyi körpəsi də 4 kiloqram 600 qramla təbii doğuşla dünyaya gəlib. Hamiləliyin əvvəlindən qadın 1 saylı qadın məsləhətxanasında qeydiyyatda olub, doğuşa az qalmış bizə müraciət edib".
Doğumdan əvvəl anaya təkidlə qeysəriyyə əməliyyatını məsləhət gördüklərini deyən S.Mehdiyeva qeyd edib ki, o, bundan imtina edib:
"Ananın özünün də boyu uca, çəkisi çoxdur. Buna baxmayaraq, doğuşdan əvvəlki müayinələrdə şəkər xəstəliyi aşkarlanmadı. Yəni, uşağın çəkisi hansısa xəstəlikdən yox, tamamilə təbii şəkildə belə çoxdur".
Kliniki Tibbi Mərkəzin Doğum-Ginekologiya şöbəsində altı kiloqram çəkidə körpə dünyaya gəlib.
Bu barədə Klinik Tibbi Mərkəz məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, 10.01.2025-ci il saat 20:30-da KTM-in Doğum-Ginekologiya şöbəsində çəkisi 6 kq, boyu 58 sm olan qadın cinsli uşaq dünyaya gəlib. Ginekologiya şöbəsinin mama-ginekoloqu Solmaz Mehdiyevanın həyata keçirdiyi təbii doğuşla dünyaya gələn körpə müddətinə görə ağırçəkili uşaq hesab olunur.
Hipoksiya ilə doğulan körpə N-SPAP və süni tənəffüs aparatlarına qoşulub. Müalicələr nəticəsində körpənin səhhətində müsbət dinamika qeyd olunub.

Младенец-гигант родился в Азербайджане (ОБНОВЛЕНО)
Как сообщает Report, об этом сказала журналистам акушер-гинеколог Клинического медицинского центра Солмаз Мехтиева, которая принимала роды у матери девочки.
По ее словам, состояние ребенка в настоящее время удовлетворительное, и она может питаться естественным образом.
"Это уже третья беременность матери. Ее предыдущий ребенок также родился естественным путем весом 4 кг 600 г. С начала беременности женщина была на учете в женской консультации №1, а незадолго до родов обратилась к нам", - сказала она.
10 января 2025 года в 20:30 в отделении акушерства и гинекологии Клинического медицинского центра (КМЦ) родилась девочка весом 6 кг и ростом 58 см.
Об этом сообщили в КМЦ.
Ребенок, появившийся на свет в результате естественных родов, проведенных акушером-гинекологом гинекологического отделения Солмаз Мехдиевой, считается крупным для своего срока. Малыш родился с гипоксией и был подключен к аппаратам N-SPAP и искусственной вентиляции легких.
В результате проведенного лечения отмечается положительная динамика в состоянии здоровья девочки.
Состояние ребенка и матери оценивается - стабильное.