Sosial şəbəkələrdə 16 YAŞ TƏLƏBİ təsdiqləndi - 300 min manatlıq CƏRİMƏ
Milli Məclis Azərbaycanda yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarının fəaliyyəti ilə bağlı tələblərin pozulmasına görə cərimələri son oxunuşda qəbul edib.
Parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında İnzibati Xətalar Məcəlləsinə, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" qanunlara təklif edilən dəyişikliklər layihəsi müzakirə edilib.
Layihəyə əsasən, Azərbaycanda şəxslərin sosial platformada qeydiyyatına dair tələblər müəyyənləşir.
Qeyd olunur ki, 16 yaşı tamam olmamış şəxslərin platformada fərdi rəqəmsal hesablarının yaradılmasına yol verilməyəcək.
Platformaların siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunacaq.
Provayder platformada fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı yaş məhdudiyyətinə nəzarəti təmin etmək üçün aşağıdakı texniki üsulların ardıcıl tətbiqini təmin etməlidir:
- şəxsin yaşının bəyan edilməsi;
- şəxsin bəyan edilən yaşının dəqiqləşdirilməsi, habelə 16-18 yaş arası uşağın qanuni nümayəndəsinin fərdi rəqəmsal hesabın yaradılmasına razılığının alınması üçün bank kartı, elektron poçt ünvanı və mobil telefon nömrəsi üzrə məlumatların təqdim edilməsi.
Qeyd edilən məlumatlar əsasında provayder şəxsin, habelə 16-18 yaş arası uşağın qanuni nümayəndəsinin elektron poçt ünvanına və mobil nömrəsinə sorğunun göndərilməsi, habelə ona məxsus bank kartından pul vəsaitinin çıxılması (geri qaytarılması şərti ilə) vasitəsilə bəyan edilmiş yaşın yoxlanılmasını həyata keçiriləcək.
Provayder fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı şəxsin yaşının müəyyən olunmasına müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) razılığı əsasında nəzərdə tutulmayan və Azərbaycan Konstitusiyasında və qanunlarında nəzərdə tutulmuş insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasına səbəb olmayan, istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi, dövlət sirrinin, fərdi məlumatların mühafizəsi və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində normativ hüquqi aktların tələblərinə zidd olmayan texniki üsulları tətbiq edə biləcək.
Nəzərdə tutulmuş texniki üsullarla aparılan yoxlama nəticəsində istifadəçinin yaşının 16 və ya yuxarı olduğu müəyyən edildikdə, fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması təmin olunacaq.
16-18 yaş arası uşağın fərdi rəqəmsal hesabında provayder tərəfindən yerləşdiriləcək məzmunların və reklamların dairəsi, habelə onun platformadan istifadə saatları uşağın qanuni nümayəndəsi tərəfindən idarə ediləcək. Belə nəzarətin həyata keçirilməsi üçün provayder platformada zəruri funksionallığı təmin etməlidir. Qanuni nümayəndələr 16-18 yaş arası uşaqların fərdi rəqəmsal hesablarına həmin funksionallıq əsasında aktiv nəzarət edilməsinə, habelə onların sosial şəbəkə platformalarından bu qanunun tələblərinə uyğun şəkildə istifadə etməsinə cavabdehdirlər.
Həmçinin ölkə ərazisindəki istifadəçilərə xidmətlər təklif edən provayder fiziki şəxs olduqda vergi uçotuna, hüquqi şəxs olduqda isə (xarici hüquqi şəxsin isə filial və ya nümayəndəliyi yaradılaraq) "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında" Qanuna uyğun olaraq dövlət qeydiyyatına alınmalıdır.
Provayder dövlət qurumlarının onunla asan və operativ əlaqə saxlamasına imkan verən əlaqə mərkəzi yaratmalı, bu barədə ictimai məlumatlandırmanı həyata keçirməli və əlaqə mərkəzinə rəsmi dövlət dili ilə müraciət imkanını təmin etməlidir.
Xarici hüquqi şəxs olan provayderin Azərbaycan ərazisində yaratdığı filial və ya nümayəndəlik ölkə ərazisində provayderin adından sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola bilməz. Xarici hüquqi şəxs olan provayder Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaratdığı filial və ya nümayəndəliyə onu dövlət orqanları (qurumları) ilə, fiziki və hüquqi şəxslərlə münasibətdə təmsil etmək, hüquqlarını və qanuni mənafelərini qorumaq səlahiyyəti, eyni zamanda fəaliyyəti üçün zəruri resurslar verir.
Provayder müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) bu qanunun 13-4-cü maddəsində qeyd edilən tələblərin təmin edilməsi ilə bağlı göndərdiyi sorğuları beş iş günü ərzində cavablandırmalı, sorğu edilən məlumatları tam və dürüst formada təqdim etməlidir.
Bu qanunun 13-5.1-ci maddəsində göstərilmiş tələbi bu qanunun 13-4.1-ci maddəsində qeyd edilən siyahıya daxil edildikdən (siyahı qanuni qüvvəyə mindikdən) sonra altı ay ərzində yerinə yetirməyən provayderə münasibətdə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən aşağıdakı tədbirlər həyata keçirilir:
- provayderə yazılı xəbərdarlıq olunur;
- xəbərdarlıqdan sonra 30 gün ərzində müvafiq tələbin yerinə yetirilməməsinə görə provayderə 100 min manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir;
- nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyasının tətbiq edilməsindən sonra 30 gün ərzində tələbin yerinə yetirilməməsinə görə provayderə 300 000 manat məbləğində əlavə maliyyə sanksiyası tətbiq edilir;
- nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyasının tətbiq edilməsindən sonra 30 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən dövlət orqanları (qurumları), habelə Azərbaycan Respublikasında vergi ödəyicisi olan fiziki və ya hüquqi şəxslər tərəfindən müvafiq platformada reklam yerləşdirməsinin qadağan edilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunur;
- qadağanın tətbiq edildiyi tarixdən sonra 90 gün ərzində bu qanunun 13-5.1-ci maddəsində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 20 faiz azaldılması üçün məhkəməyə müraciət təmin edilir;
- göstərilən müraciət əsasında qəbul edilən məhkəmə qərarı qanuni qüvvəyə mindikdən sonra 60 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 50 faiz azaldılması təmin edilir;
- göstərilən tədbirin tətbiqindən sonra 60 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 90 faiz azaldılması təmin edilir.
Maliyyə sanksiyaları dörddəbir məbləğində tətbiq olunur (maliyyə sanksiyaları ödənildiyi halda dörddəüç hissəsi geri qaytarılır) və göstərilən məhdudiyyətlər 24 saat ərzində aradan qaldırılır.
Müraciətə məhkəmə beş gün müddətində baxır və qərar qəbul edir. Qərar qəbul edildikdən dərhal sonra qüvvəyə minir və qərardan şikayətin verilməsi onun icrasını dayandırmır.
Qeyd edilən güzəşt provayderlərə həmin sanksiyalar tətbiq olunduqdan sonra altı ay ərzində icra edildikdə şamil olunur.
Bundan başqa, Azərbaycanda provayder şəxsin sosial şəbəkə platformasındakı davranışının mütəmadi olaraq təhlil edilməsini, bəyan edilən yaşı ilə bağlı əsaslı şübhələr yaranarsa, təkrar yaş yoxlanılmasını təmin etməlidir.
Bu zaman yaş tələbinin pozulması halları aşkar edildikdə həmin şəxsin fərdi rəqəmsal hesaba girişi dərhal məhdudlaşdırılmalıdır.
Məhdudiyyət tətbiq edilmiş hesabların idarə edilməsi platformaların daxili qaydalarına uyğun olaraq tənzimlənir.
İstifadəçi yaşının yoxlanılması məqsədilə provayder topladığı fərdi məlumatlarla bağlı aşağıdakı tədbirləri həyata keçirə bilməz:
- onları öz informasiya sistemində saxlamaq və ya üçüncü şəxslərə ötürmək;
- onlardan yaşın yoxlanılması istisna olmaqla, kommersiya, hədəfli reklam (konkret istifadəçiyə yönələn) və ya digər məqsədlər üçün istifadə etmək.
Provayder yoxlama prosesi başa çatdıqda dərhal toplanılmış fərdi məlumatların silinməsini təmin etməlidir.
Provayder fərdi rəqəmsal hesabı olan şəxsin yetkinlik yaşına çatanadək yerləşdirdiyi məlumatların, paylaşdığı məzmunun və fərdi məlumatlarının özünün, yetkinlik yaşına çatmadığı halda qanuni nümayəndəsinin və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müraciəti əsasında, həmçinin daxili qaydalarında müəyyən edilmiş hallarda öz təşəbbüsü ilə silinməsini təmin etməlidir.
Bundan başqa, provayder 16-18 yaş arası uşaqların fərdi rəqəmsal hesablarına münasibətdə platformadan istifadə ilə bağlı aşağıdakı texniki və təhlükəsizlik tədbirlərini təmin etməlidir:
- istifadəçinin seçimi əsasında təhlükəsiz istifadə rejiminin və gücləndirilmiş konfidensiallıq tənzimləmələrinin müəyyən edilməsi;
- fərdi rəqəmsal hesablarda bütün standart konfidensiallıq tənzimləmələrinin müəyyən edilməsi və geolokasiya məlumatlarının əlçatanlığının, o cümlədən ictimaiyyətə açıqlanmasının məhdudlaşdırılması;
- fərdi rəqəmsal hesablarda onların fiziki və psixi sağlamlığına zərər vuran və ya asılılıq yaradan məzmunların, o cümlədən məlumat və reklamların yerləşdirilməsinin qarşısının alınması, habelə manipulyativ dizayn üsullarından (sonsuz sürüşdürmə, videomaterialların avtomatik səsləndirilməsi və s.) istifadənin qadağan edilməsi;
- fərdi rəqəmsal hesablarda "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.2-ci maddəsində qeyd edilmiş məlumatların yerləşdirilməsinin qarşısının alınması.
16-18 yaş arası uşaqların həyatına, sağlamlığına, cinsi toxunulmazlığına, şərəfinə, ləyaqətinə və qanunla qorunan digər hüquq və azadlıqlarına təhlükə yaradan zərərli məzmunların yayılmasının qarşısının alınması üçün provayder platformada fasiləsiz rejimdə fəaliyyət göstərən və operativ müdaxiləni təmin edən rəqəmsal həlləri tətbiq etməlidir. Belə halların qarşısının alınması üzrə provayderin texniki müdaxilə müddəti zərərli məzmunun aşkar edildiyi andan etibarən 24 saatdan artıq olmamalıdır.
Provayder hər təqvim ili üzrə nəzərdə tutulmuş tələblərin icrası, habelə fərdi rəqəmsal hesabın yaradılmasından imtina hallarının statistikası barədə illik məlumatları müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) növbəti ilin yanvarın 15-dək təqdim etməlidir.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanlar (qurumlar) platformalardan bu Qanunun tələblərinə uyğun istifadənin, belə istifadə zamanı uşaqların hüquqlarının müdafiəsinin və zərərli məzmunlardan qorunmasının təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi maarifləndirmə tədbirlərini həyata keçirirlər.
Həmçinin yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarının fəaliyyəti ilə bağlı tələblərin pozulmasına görə cərimələr müəyyənləşir.
Layihəyə əsasən, məlumatların müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) təqdim edilməməsinə və ya təqdim edilməsi müddətinin pozulmasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatın təqdim edilməsinə görə vəzifəli şəxslər altı min manatdan yeddi min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər on beş min manatdan iyirmi min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) göndərdiyi sorğuların yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformasının provayderi tərəfindən beş iş günü ərzində cavablandırılmamasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatların təqdim edilməsinə görə vəzifəli şəxslər yeddi min manatdan səkkiz min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iyirmi beş min manatdan otuz min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarından təhlükəsiz istifadə ilə bağlı tələblərin pozulmasına, yəni:
- fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı müəyyən edilmiş texniki üsulların tətbiq edilməməsinə və ya müəyyən edilmiş tələbləri pozulmaqla tətbiq edilməsinə;
- 16-18 yaş arası istifadəçilərin fərdi rəqəmsal hesablarına münasibətdə "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" göstərilən texniki və təhlükəsizlik tədbirlərinin təmin edilməməsinə;
- 16-18 yaş arası istifadəçilərin həyatına, sağlamlığına, cinsi toxunulmazlığına, şərəfinə, ləyaqətinə və qanunla qorunan digər hüquq və azadlıqlarına təhlükə yaradan zərərli məzmunların yayılmasının qarşısının alınması üçün platformada fasiləsiz rejimdə fəaliyyət göstərən və operativ müdaxiləni təmin edən rəqəmsal həllərin tətbiq olunmamasına, yaxud zərərli məzmunun aşkar edildiyi andan etibarən 24 saat ərzində yayılmasının qarşısının alınmamasına;
- toplanılmış fərdi məlumatların sosial şəbəkə platformaları provayderlərinin informasiya sistemində saxlanılmasına, həmin məlumatların üçüncü şəxslərə ötürülməsinə və ya fərdi məlumatlardan yaşın yoxlanılması məqsədi istisna olmaqla, kommersiya, hədəfli reklam (konkret istifadəçiyə yönələn) və ya digər məqsədlər üçün istifadə edilməsinə;
- fərdi rəqəmsal hesabı olan şəxsin yetkinlik yaşına çatanadək yerləşdirdiyi məlumatların, paylaşdığı məzmunun və fərdi məlumatlarının özünün, yetkinlik yaşına çatmadığı halda qanuni nümayəndəsinin və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müraciəti əsasında silinməsinin təmin edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər səkkiz min manatdan doqquz min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər otuz beş min manatdan qırx min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Nəzərdə tutulmuş xətaların inzibati tənbeh almış şəxs tərəfindən inzibati tənbehvermə haqqında qərar qüvvəyə mindiyi gündən bir il ərzində təkrar törədilməsinə görə vəzifəli şəxslər doqquz min manatdan on min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər qırx beş min manatdan əlli min manatadək məbləğdə cərimə olunurlar.

Проверка возраста, согласие родителей и крупные штрафы: в Азербайджане приняли новый закон о соцсетях
30.06.2026 14:56 192
Милли Меджлис в окончательном чтении принял штрафы за нарушение требований, связанных с деятельностью платформ социальных сетей, в отношении которых в Азербайджане применяются возрастные ограничения.
На сегодняшнем заседании внеочередной сессии парламента был обсужден проект изменений, предложенных в Кодекс об административных проступках, законы "Об информации, информатизации и защите информации" и "О защите детей от вредной информации".
Согласно проекту, в Азербайджане устанавливаются требования к регистрации пользователей на социальных сетевых платформах.
Отмечается, что создание персональных цифровых аккаунтов для лиц, не достигших 16-летнего возраста, будет запрещено.
Перечень платформ будет определяться органом (учреждением), установленным соответствующим органом исполнительной власти.
При создании персонального цифрового аккаунта провайдер должен обеспечить последовательное применение следующих технических способов контроля возрастного ограничения:
- декларирование пользователем своего возраста;
- подтверждение заявленного возраста, а также получение согласия законного представителя ребенка в возрасте от 16 до 18 лет на создание персонального цифрового аккаунта посредством предоставления данных банковской карты, адреса электронной почты и номера мобильного телефона.
На основании этих данных провайдер будет проверять заявленный возраст путем направления запроса на электронную почту и номер мобильного телефона пользователя, а также законного представителя ребенка в возрасте 16-18 лет, а также путем списания (с последующим возвратом) денежных средств с принадлежащей ему банковской карты.
При определении возраста пользователя провайдер сможет применять иные технические способы, не предусмотренные законом, при наличии согласия органа (учреждения), определенного соответствующим органом исполнительной власти, если они не приводят к ограничению прав и свобод человека и гражданина, гарантированных Конституцией и законами Азербайджана, и не противоречат требованиям нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей, государственной тайны, персональных данных и информационной безопасности.
Если в результате проверки будет установлено, что пользователю исполнилось 16 лет или больше, создание персонального цифрового аккаунта будет разрешено.
Круг контента и рекламы, размещаемых провайдером в персональном цифровом аккаунте ребенка в возрасте 16-18 лет, а также время использования платформы будут контролироваться законным представителем ребенка. Для осуществления такого контроля провайдер обязан обеспечить на платформе необходимый функционал. Законные представители будут нести ответственность за активный контроль персональных цифровых аккаунтов детей 16-18 лет посредством указанного функционала, а также за использование ими социальных сетевых платформ в соответствии с требованиями закона.
Кроме того, провайдер, предлагающий услуги пользователям на территории страны, обязан пройти налоговую регистрацию, если является физическим лицом, либо государственную регистрацию в соответствии с законом "О государственной регистрации юридических лиц и государственном реестре" (для иностранных юрлиц - путем создания филиала или представительства).
Провайдер также обязан создать контактный центр, обеспечивающий государственным органам возможность быстрого и удобного взаимодействия с ним, проинформировать общественность о его работе и обеспечить возможность обращения в контактный центр на государственном языке.
Филиал или представительство иностранного юрлица, созданные в Азербайджане, не вправе осуществлять предпринимательскую деятельность от имени провайдера. При этом иностранный провайдер обязан наделить филиал или представительство полномочиями представлять его интересы перед государственными органами, физическими и юридическими лицами, защищать его права и законные интересы, а также предоставить необходимые ресурсы для осуществления деятельности.
Провайдер обязан в течение пяти рабочих дней отвечать на запросы органа (учреждения), определенного соответствующим органом исполнительной власти, касающиеся выполнения требований статьи 13-4 закона, и предоставлять запрашиваемую информацию в полном и достоверном виде.
Если провайдер не выполнит требования статьи 13-5.1 закона в течение шести месяцев после включения в перечень, указанный в статье 13-4.1 (после вступления перечня в законную силу), органом (учреждением), определенным соответствующим органом исполнительной власти, будут применяться следующие меры:
- письменное предупреждение;
- если в течение 30 дней после предупреждения требование не будет выполнено - финансовая санкция в размере 100 000 манатов;
- если спустя еще 30 дней требование не будет выполнено - дополнительная финансовая санкция в размере 300 000 манатов;
- если спустя еще 30 дней требование останется невыполненным - будет принято решение о запрете размещения рекламы на соответствующей платформе госорганами (учреждениями), а также физическими и юридическими лицами, являющимися налогоплательщиками в Азербайджане;
- если спустя 90 дней после введения запрета требование по-прежнему не будет выполнено - в суд будет направлено обращение о сокращении интернет-трафика соответствующей платформы на 20%;
- если спустя 60 дней после вступления судебного решения в законную силу требование не будет выполнено - интернет-трафик платформы будет сокращен на 50%;
- если спустя еще 60 дней требование также не будет выполнено - интернет-трафик платформы будет сокращен на 90%.
Финансовые санкции применяются в размере одной четверти установленной суммы (при их оплате три четверти суммы возвращаются), а указанные ограничения снимаются в течение 24 часов.
Суд рассматривает обращение в течение пяти дней. Решение вступает в силу немедленно после принятия, а подача жалобы не приостанавливает его исполнение.
Льготный порядок распространяется на провайдеров, если они выполнят требования в течение шести месяцев после применения указанных санкций.
Кроме того, провайдер обязан регулярно анализировать поведение пользователя на социальной платформе и при возникновении обоснованных сомнений в достоверности заявленного возраста проводить повторную проверку.
Если будет установлено нарушение возрастных требований, доступ пользователя к персональному цифровому аккаунту должен быть незамедлительно ограничен.
Управление такими ограниченными аккаунтами будет осуществляться в соответствии с внутренними правилами платформ.
Персональные данные, собранные провайдером для проверки возраста, запрещается:
- хранить в собственной информационной системе или передавать третьим лицам;
- использовать в коммерческих целях, для таргетированной рекламы (направленной на конкретного пользователя) либо в иных целях, кроме проверки возраста.
После завершения процедуры проверки провайдер обязан немедленно удалить все собранные персональные данные.
Провайдер обязан обеспечить удаление информации, контента и персональных данных, размещенных пользователем до достижения совершеннолетия, по требованию самого пользователя, а если он несовершеннолетний - по требованию его законного представителя либо органа (учреждения), определенного соответствующим органом исполнительной власти, а также по собственной инициативе в случаях, предусмотренных внутренними правилами.
Кроме того, в отношении аккаунтов пользователей 16-18 лет провайдер обязан обеспечить следующие технические меры безопасности:
- возможность выбора безопасного режима использования платформы и усиленных настроек конфиденциальности;
- установку стандартных настроек конфиденциальности по умолчанию и ограничение доступа к данным геолокации, включая их публичное раскрытие;
- предотвращение размещения контента и рекламы, наносящих вред физическому и психическому здоровью детей либо вызывающих зависимость, а также запрет использования манипулятивных элементов дизайна (бесконечной прокрутки, автоматического воспроизведения видео и т.д.);
- предотвращение размещения информации, указанной в статье 4.2 закона Азербайджанской Республики "О защите детей от вредной информации".
Для предотвращения распространения вредного контента, представляющего угрозу жизни, здоровью, половой неприкосновенности, чести, достоинству и другим охраняемым законом правам детей 16-18 лет, провайдер обязан внедрить цифровые решения, обеспечивающие круглосуточный режим работы и оперативное вмешательство. Срок технического реагирования не должен превышать 24 часа с момента выявления такого контента.
Ежегодно до 15 января провайдер обязан представлять в орган (учреждение), определенный соответствующим органом исполнительной власти, отчет о выполнении установленных требований, а также статистику отказов в создании персональных цифровых аккаунтов за предыдущий календарный год.
Соответствующие государственные органы (учреждения) будут регулярно проводить информационно-разъяснительные мероприятия по вопросам использования платформ в соответствии с требованиями закона, защиты прав детей и предотвращения воздействия вредного контента.
Также устанавливаются штрафы за нарушение требований, касающихся деятельности социальных сетевых платформ с возрастными ограничениями.
Согласно проекту, за непредоставление информации уполномоченному органу, нарушение сроков ее предоставления либо предоставление неполной или искаженной информации должностные лица будут оштрафованы на сумму от 6 000 до 7 000 манатов, юридические лица - от 15 000 до 20 000 манатов;
За отсутствие ответа на запросы уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней либо предоставление неполной или искаженной информации должностные лица будут оштрафованы на сумму от 7 000 до 8 000 манатов, юридические лица - от 25 000 до 30 000 манатов;
За нарушение требований безопасного использования социальных сетей с возрастными ограничениями, а именно:
- неприменение или неправильное применение установленных технических способов проверки возраста;
- необеспечение технических и защитных мер в отношении аккаунтов пользователей 16-18 лет;
- отсутствие цифровых решений для оперативного предотвращения распространения вредного контента либо непринятие мер в течение 24 часов после его выявления;
- хранение персональных данных, их передача третьим лицам либо использование в коммерческих целях, для таргетированной рекламы или иных целей, кроме проверки возраста;
- необеспечение удаления информации, контента и персональных данных по требованию пользователя, его законного представителя либо уполномоченного органа -
должностные лица будут оштрафованы на сумму от 8 000 до 9 000 манатов, юридические лица - от 35 000 до 40 000 манатов.
За повторное совершение указанных нарушений в течение одного года после вступления в силу постановления о наложении административного взыскания должностные лица будут оштрафованы на сумму от 9 000 до 10 000 манатов, юрлица - от 45 000 до 50 000 манатов.
Отмечается, что закон вступит в силу через 12 месяцев после дня его официального опубликования.скачать dle 11.3