Azərbaycanda 50 min manata qədər məbləğdə cərimələr müəyyənləşir
Azərbaycanda provayder şəxsin sosial şəbəkə platformasındakı davranışının mütəmadi olaraq təhlil edilməsini, bəyan edilən yaşı ilə bağlı əsaslı şübhələr yaranarsa, təkrar yaş yoxlanılmasını təmin etməlidir.
Sözügedən məsələ "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" Qanuna və İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Qeyd olunur ki, bu zaman yaş tələbinin pozulması halları aşkar edildikdə həmin şəxsin fərdi rəqəmsal hesaba girişi dərhal məhdudlaşdırılmalıdır.
Məhdudiyyət tətbiq edilmiş hesabların idarə edilməsi platformaların daxili qaydalarına uyğun olaraq tənzimlənir.
İstifadəçi yaşının yoxlanılması məqsədilə provayder topladığı fərdi məlumatlarla bağlı aşağıdakı tədbirləri həyata keçirə bilməz:
- onları öz informasiya sistemində saxlamaq və ya üçüncü şəxslərə ötürmək;
- onlardan yaşın yoxlanılması istisna olmaqla, kommersiya, hədəfli reklam (konkret istifadəçiyə yönələn) və ya digər məqsədlər üçün istifadə etmək.
Provayder yoxlama prosesi başa çatdıqda dərhal toplanılmış fərdi məlumatların silinməsini təmin etməlidir.
Provayder fərdi rəqəmsal hesabı olan şəxsin yetkinlik yaşına çatanadək yerləşdirdiyi məlumatların, paylaşdığı məzmunun və fərdi məlumatlarının özünün, yetkinlik yaşına çatmadığı halda qanuni nümayəndəsinin və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müraciəti əsasında, həmçinin daxili qaydalarında müəyyən edilmiş hallarda öz təşəbbüsü ilə silinməsini təmin etməlidir.
Bundan başqa, provayder 16-18 yaş arası uşaqların fərdi rəqəmsal hesablarına münasibətdə platformadan istifadə ilə bağlı aşağıdakı texniki və təhlükəsizlik tədbirlərini təmin etməlidir:
- istifadəçinin seçimi əsasında təhlükəsiz istifadə rejiminin və gücləndirilmiş konfidensiallıq tənzimləmələrinin müəyyən edilməsi;
- fərdi rəqəmsal hesablarda bütün standart konfidensiallıq tənzimləmələrinin müəyyən edilməsi və geolokasiya məlumatlarının əlçatanlığının, o cümlədən ictimaiyyətə açıqlanmasının məhdudlaşdırılması;
- fərdi rəqəmsal hesablarda onların fiziki və psixi sağlamlığına zərər vuran və ya asılılıq yaradan məzmunların, o cümlədən məlumat və reklamların yerləşdirilməsinin qarşısının alınması, habelə manipulyativ dizayn üsullarından (sonsuz sürüşdürmə, videomaterialların avtomatik səsləndirilməsi və s.) istifadənin qadağan edilməsi;
- fərdi rəqəmsal hesablarda "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.2-ci maddəsində qeyd edilmiş məlumatların yerləşdirilməsinin qarşısının alınması.
16-18 yaş arası uşaqların həyatına, sağlamlığına, cinsi toxunulmazlığına, şərəfinə, ləyaqətinə və qanunla qorunan digər hüquq və azadlıqlarına təhlükə yaradan zərərli məzmunların yayılmasının qarşısının alınması üçün provayder platformada fasiləsiz rejimdə fəaliyyət göstərən və operativ müdaxiləni təmin edən rəqəmsal həlləri tətbiq etməlidir. Belə halların qarşısının alınması üzrə provayderin texniki müdaxilə müddəti zərərli məzmunun aşkar edildiyi andan etibarən 24 saatdan artıq olmamalıdır.
Provayder hər təqvim ili üzrə nəzərdə tutulmuş tələblərin icrası, habelə fərdi rəqəmsal hesabın yaradılmasından imtina hallarının statistikası barədə illik məlumatları müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) növbəti ilin yanvarın 15-dək təqdim etməlidir.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanlar (qurumlar) platformalardan bu Qanunun tələblərinə uyğun istifadənin, belə istifadə zamanı uşaqların hüquqlarının müdafiəsinin və zərərli məzmunlardan qorunmasının təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi maarifləndirmə tədbirlərini həyata keçirirlər.
Həmçinin yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarının fəaliyyəti ilə bağlı tələblərin pozulmasına görə cərimələr müəyyənləşir.
Layihəyə əsasən, məlumatların müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) təqdim edilməməsinə və ya təqdim edilməsi müddətinin pozulmasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatın təqdim edilməsinə görə vəzifəli şəxslər altı min manatdan yeddi min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər on beş min manatdan iyirmi min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) göndərdiyi sorğuların yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformasının provayderi tərəfindən beş iş günü ərzində cavablandırılmamasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatların təqdim edilməsinə görə vəzifəli şəxslər yeddi min manatdan səkkiz min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər iyirmi beş min manatdan otuz min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarından təhlükəsiz istifadə ilə bağlı tələblərin pozulmasına, yəni:
- fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı müəyyən edilmiş texniki üsulların tətbiq edilməməsinə və ya müəyyən edilmiş tələbləri pozulmaqla tətbiq edilməsinə;
- 16-18 yaş arası istifadəçilərin fərdi rəqəmsal hesablarına münasibətdə "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" göstərilən texniki və təhlükəsizlik tədbirlərinin təmin edilməməsinə;
- 16-18 yaş arası istifadəçilərin həyatına, sağlamlığına, cinsi toxunulmazlığına, şərəfinə, ləyaqətinə və qanunla qorunan digər hüquq və azadlıqlarına təhlükə yaradan zərərli məzmunların yayılmasının qarşısının alınması üçün platformada fasiləsiz rejimdə fəaliyyət göstərən və operativ müdaxiləni təmin edən rəqəmsal həllərin tətbiq olunmamasına, yaxud zərərli məzmunun aşkar edildiyi andan etibarən 24 saat ərzində yayılmasının qarşısının alınmamasına;
- toplanılmış fərdi məlumatların sosial şəbəkə platformaları provayderlərinin informasiya sistemində saxlanılmasına, həmin məlumatların üçüncü şəxslərə ötürülməsinə və ya fərdi məlumatlardan yaşın yoxlanılması məqsədi istisna olmaqla, kommersiya, hədəfli reklam (konkret istifadəçiyə yönələn) və ya digər məqsədlər üçün istifadə edilməsinə;
- fərdi rəqəmsal hesabı olan şəxsin yetkinlik yaşına çatanadək yerləşdirdiyi məlumatların, paylaşdığı məzmunun və fərdi məlumatlarının özünün, yetkinlik yaşına çatmadığı halda qanuni nümayəndəsinin və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müraciəti əsasında silinməsinin təmin edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər səkkiz min manatdan doqquz min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər otuz beş min manatdan qırx min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Nəzərdə tutulmuş xətaların inzibati tənbeh almış şəxs tərəfindən inzibati tənbehvermə haqqında qərar qüvvəyə mindiyi gündən bir il ərzində təkrar törədilməsinə görə vəzifəli şəxslər doqquz min manatdan on min manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər qırx beş min manatdan əlli min manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.

В Азербайджане устанавливаются штрафы в размере до 50 000 манатов
В Азербайджане провайдер должен обеспечить регулярный анализ поведения лица на платформе социальной сети, а в случае возникновения обоснованных сомнений относительно заявленного возраста - проведение повторной проверки возраста.
Данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений, предложенных в закон "Об информации, информатизации и защите информации" и Кодекс об административных проступках.
Отмечается, что при выявлении случаев нарушения возрастного требования доступ данного лица к персональному цифровому аккаунту должен быть немедленно ограничен.
Управление аккаунтами, к которым применены ограничения, регулируется в соответствии с внутренними правилами платформ.
В целях проверки возраста пользователя провайдер не может осуществлять следующие действия в отношении собранных персональных данных:
- хранить их в своей информационной системе или передавать третьим лицам;
- использовать их в коммерческих целях, для таргетированной рекламы (направленной на конкретного пользователя) или в иных целях, за исключением проверки возраста.
Провайдер должен обеспечить немедленное удаление собранных персональных данных по завершении процесса проверки.
Провайдер должен обеспечить удаление информации, размещённой лицом, имеющим персональный цифровой аккаунт, до достижения им совершеннолетия, опубликованного им контента и персональных данных на основании обращения самого лица, его законного представителя в случае недостижения совершеннолетия или органа (учреждения), определённого соответствующим органом исполнительной власти, а также по собственной инициативе в случаях, установленных внутренними правилами.
Кроме того, провайдер должен обеспечить следующие технические меры и меры безопасности в отношении персональных цифровых аккаунтов детей в возрасте от 16 до 18 лет, связанные с использованием платформы:
- установление режима безопасного использования и усиленных настроек конфиденциальности на основании выбора пользователя;
- установление всех стандартных настроек конфиденциальности в персональных цифровых аккаунтах и ограничение доступности данных геолокации, в том числе их раскрытия для общественности;
- предотвращение размещения в персональных цифровых аккаунтах контента, наносящего вред их физическому и психическому здоровью или вызывающего зависимость, в том числе информации и рекламы, а также запрет использования манипулятивных дизайнерских приёмов (бесконечная прокрутка, автоматическое воспроизведение видеоматериалов и т.д.);
- предотвращение размещения в персональных цифровых аккаунтах информации, указанной в статье 4.2 закона Азербайджанской Республики "О защите детей от вредной информации".
Для предотвращения распространения вредоносного контента, создающего угрозу жизни, здоровью, половой неприкосновенности, чести, достоинству и другим охраняемым законом правам и свободам детей в возрасте от 16 до 18 лет, провайдер должен применять на платформе цифровые решения, функционирующие в непрерывном режиме и обеспечивающие оперативное вмешательство. Срок технического вмешательства провайдера по предотвращению таких случаев не должен превышать 24 часов с момента обнаружения вредоносного контента.
Провайдер должен представить органу (учреждению), определённому соответствующим органом исполнительной власти, ежегодные данные об исполнении предусмотренных требований за каждый календарный год, а также статистику случаев отказа в создании персонального цифрового аккаунта до 15 января следующего года.
Органы (учреждения), определённые соответствующим органом исполнительной власти, осуществляют регулярные просветительские мероприятия, связанные с обеспечением использования платформ в соответствии с требованиями настоящего Закона, защитой прав детей при таком использовании и их защитой от вредоносного контента.
Также устанавливаются штрафы за нарушение требований, связанных с деятельностью платформ социальных сетей, к которым применяются возрастные ограничения.
Согласно проекту, за непредставление данных органу (учреждению), определённому соответствующим органом исполнительной власти, или нарушение сроков их представления, либо представление неполных или искажённых данных должностные лица подвергаются штрафу в размере от 6 000 до 7 000 манатов, юридические лица - в размере от 15 000 до 20 000 манатов.
За непредоставление провайдером платформы социальной сети, к которой применяются возрастные ограничения, на запросы органа (учреждения), определённого соответствующим органом исполнительной власти, в течение пяти рабочих дней, либо за представление неполных или искажённых данных должностные лица подвергаются штрафу в размере от 7 000 до 8 000 манатов, юридические лица - в размере от 25 000 до 30 000 манатов.
За нарушение требований, связанных с безопасным использованием платформ социальных сетей, к которым применяются возрастные ограничения, а именно:
- за неприменение установленных технических способов при создании персонального цифрового аккаунта или их применение с нарушением установленных требований;
- за необеспечение технических мер и мер безопасности, предусмотренных законом "Об информации, информатизации и защите информации", в отношении индивидуальных цифровых аккаунтов пользователей в возрасте от 16 до 18 лет;
- за неприменение на платформе цифровых решений, функционирующих в непрерывном режиме и обеспечивающих оперативное вмешательство с целью предотвращения распространения вредоносного контента, представляющего угрозу жизни, здоровью, половой неприкосновенности, чести, достоинству и иным охраняемым законом правам и свободам пользователей в возрасте от 16 до 18 лет, либо за непринятие мер по предотвращению распространения вредоносного контента в течение 24 часов с момента его обнаружения;
- за хранение собранных персональных данных в информационной системе провайдеров платформ социальных сетей, передачу этих данных третьим лицам или использование персональных данных в коммерческих целях, для таргетированной рекламы (направленной на конкретного пользователя) или в иных целях, за исключением цели верификации возраста;
- за необеспечение удаления информации, размещённой лицом, имеющим индивидуальный цифровой аккаунт, до достижения им совершеннолетия, распространённого им контента и его персональных данных по обращению самого лица, в случае недостижения им совершеннолетия - его законного представителя или органа (учреждения), определённого соответствующим органом исполнительной власти, - должностные лица подвергаются штрафу в размере от 8 000 до 9 000 манатов, юридические лица - штрафу в размере от 35 000 до 40 000 манатов.
- за повторное совершение предусмотренных правонарушений лицом, подвергнутым административному взысканию, в течение одного года со дня вступления в силу постановления о наложении административного взыскания должностные лица подвергаются штрафу в размере от 9 000 до 10 000 манатов, юридические лица - штрафу в размере от 45 000 до 50 000 манатов.