Azərbaycanlı vəkilin oğlu Rusiyada həbs edildi
Rusiyada qalmaqalları ilə tanınan azərbaycanlı vəkil Elman Paşayevin oğlu Elvin "qara rieltorlar" işi çərçivəsində saxlanılıb.
Bildirilib ki, 26 yaşlı Elvin fevral ayından etibarən xüsusilə külli miqdarda dələduzluq ittihamı ilə istintaq təcridxanasındadır. Lakin məhkəmə sənədlərindən aydın olur ki, onun həbsinə səbəb olan cinayət işi 2025-ci ilin oktyabrında Moskvadakı mənzillərdən birinin sahibinin itkin düşməsindən sonra qətl maddəsi ilə açılıb. Həmin mənzili Elvinin atası Elman Paşayev öz həbsindən əvvəl əldə etmişdi. Hazırda Elman Paşayev səs-küylü cinayət işlərinin həlli üçün milyonlar alıb faktiki olaraq heç bir iş görmədiyinə görə Donetskdə mühakimə olunur.
Məlumata görə 2024-cü ildə hərbi əməliyyatlar zonasında olarkən Elman Paşayev guya problemli mənzili A.V.Zaxarçenko adına 5-ci motoatıcı briqadanın hərbçilərindən birinin adına rəsmiləşdirmək barədə razılığa gəlib. Bu əmlakın arxasında "qara rieltorlar"ın izi var idi - mənzilin sahibi itkin düşmüş və tapılmamışdı, mülkün Elmanın əlinə necə keçdiyi isə hələlik məlum deyil.
"Lakin istintaq təcridxanasına düşdükdən sonra Elman hərbçinin mənzili özündə saxlayacağından narahat olmağa başlayıb və onu daşınmaz əmlakı oğluna dövr etməyə inandırıb. Bir müddət sonra ev sahibinin cəsədi tapılıb - ilkin məlumata görə, cəsəd hissələrə ayrılıb. Mənzilin adına rəsmiləşdirildiyi hərbçi dindirilib və oğul Paşayev "qara rieltorlar" işi üzrə istintaqa cəlb edilsə də, ona yalnız dələduzluq ittihamı irəli sürülüb. Biz onun anası Alyona ilə əlaqə saxlasaq da, o, şərh verməkdən imtina etdi", - deyə məlumatda qeyd olunub.
2024-cü ilin noyabrında Elvinin şirkət hesablarına dondurulma tətbiq edilib, hazırda "MHK Elman qrupp" MMC-nin 53 min rubl (1 240 AZN - red.) vergi borcu var və borcun ödənilməməsinə görə hesablar bloklanıb, eləcə də atası ilə birgə təsis etdiyi "Paşayev fondu"nun hesabları bəyannamə təqdim edilmədiyi üçün bağlanıb.скачать dle 11.3

Сына скандально известного адвоката Эльмана Пашаева арестовали по делу "чёрных риелторов"
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал Mash, он с февраля находится в СИЗО по делу о мошенничестве в особо крупном размере.
Однако из судебных материалов следует, что уголовное производство, в рамках которого его арестовали, первоначально было возбуждено ещё в октябре 2025 года - по статье об убийстве после исчезновения владельца одной московской квартиры, которую ещё до своего задержания получил отец Эльвина Эльман Пашаев. Сейчас последнего судят в Донецке - он брал миллионы за "решение" громких уголовных дел и, по сути, ничего не делал.
В 2024-м, находясь в зоне боевых действий в Украине, Пашаев-старший якобы договорился о том, что оформит на одного из военнослужащих 5-й мотострелковой бригады им. А.В.Захарченко "проблемную" квартиру. За жильём тянулся след "чёрных риелторов" - хозяин пропал и его не нашли, как квартира попала в руки Эльмана, пока что тоже непонятно.
Но оказавшись в СИЗО, Эльман стал переживать, что военнослужащий останется с квартирой, и уговорил его передать недвижимость своему сыну. Спустя время тело владельца жилья нашли - предварительно, оно было расчленено. Военнослужащего, на которого было оформлено жилье, допросили, и Пашаев-младший попал под разработку по делу "чёрных риелторов", но обвинение ему предъявили только по мошенничеству. Мы связались с его мамой Алёной, но она от комментариев отказалась.
В ноябре 2024 года Эльвину блокировали счета компании, сегодня у ООО "МЮК "Эльман групп" налоговая задолженность в 53 000 рублей, заблокированы счета из-за неуплаты долга, а также у совместной фирмы с отцом "Пашаев фонд" заблокированы счета из-за непредставления декларации.