Tanınmış azərbaycanlı hüquqşünasın Moskvada saxlanılma GÖRÜNTÜLƏRİ (YENİLƏNİB)
Rusiya İstintaq Komitəsinin rəsmi nümayəndəsi Svetlana Petrenko bildirib ki, hərbi istintaq tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 159-cu maddəsinin 4-cü hissəsi ilə (xüsusilə iri məbləğdə dələduzluq) cinayət işi açılıb.
Bu maddədə 1 milyon rubladək cərimə ilə birlikdə 10 ilədək azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulur.
İstintaq müəyyən edib ki, Paşayev 2024-cü ilin fevralında Moskvada Aleksey Blinovski ilə şəxsi görüşdə onu inandırıb ki, böyük məbləğdə pul müqabilində Blinovski və həyat yoldaşı Yelenaya qarşı əvvəllər açılmış vergi ödəməmə işi üzrə cinayət məsuliyyətindən azad edə bilər. Paşayev saxlanılıb, hazırda onun barəsində qətimkan tədbirinin seçilməsi məsələsi həll olunur.
Rusiya "Telegram" kanallarının məlumatına görə, keçmiş vəkil Aleksey Blinovskidən 1 milyon rubldan çox pul alıb.
Qeyd edək ki, Elman Paşayevin həbs olunmasının görüntüləri də yayılıb.
Rusiyada tanınmış azərbaycanlı hüquqşünas, keçmiş vəkil Elman Paşayev Moskvada dələduzluq işi ilə bağlı saxlanılıb. O, pul müqabilində Aleksey və Yelena Blinovskiləri vergi ödəməməyə görə cinayət məsuliyyətindən azad etməyi vəd edib.
-ın TASS-a istinadən verdiyi xəbərə görə, bu barədə Rusiya Federasiyası İstintaq Komitəsinin (İK) rəsmi nümayəndəsi Svetlana Petrenko məlumat verib.
"İK-nın hərbi istintaq orqanları tərəfindən keçmiş vəkil Elman Paşayevə qarşı Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 159-cu maddəsinin 4-cü hissəsi (xüsusilə külli miqdarda dələduzluq) ilə nəzərdə tutulmuş cinayət əlamətləri üzrə cinayət işi açılıb", - deyə o bildirib.
İstintaq müəyyən edib ki, Paşayev 2024-cü ilin fevralında Moskvada Aleksey Blinovski ilə şəxsi görüş zamanı onu inandırıb ki, külli məbləğdə pul müqabilində Blinovski və onun həyat yoldaşı Yelenaya qarşı əvvəllər açılmış vergi ödəməmə işi üzrə cinayət məsuliyyətindən azad edə bilər. Paşayev Blinovskidən pul alıb.
Onun barəsində qətimkan tədbiri seçilməsi məsələsi həll olunur. Paşayev qəza törədərək bir nəfərin ölümünə səbəb olan aktyor Mixail Yefremovun vəkili kimi tanınıb. Sonradan o, vəkillik statusundan məhrum edilib. O zaman Paşayev barəsində Yefremovun məhkəməsində yalan ifadə verən şahidlərlə bağlı yoxlama aparılırdı.

Эльману Пашаеву грозит до 10 лет колонии - ВИДЕО (ОБНОВЛЕНО)
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, официальный представитель СК РФ Светлана Петренко, военным следствием возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 159 УК РФ (мошенничество, совершенное в особо крупном размере).
Эта статья предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет со штрафом в размере до 1 млн рублей.
Следствие установило, что Пашаев в феврале 2024 года при личной встрече в Москве с Алексеем Блиновским убедил его, что может за крупное денежное вознаграждение освободить Блиновского и его супругу Елену от уголовной ответственности по ранее возбужденному делу о неуплате налогов. Пашаев задержан, сейчас решается вопрос об избрании ему меры пресечения.
По данным российских Telegram-каналов, бывший адвокат взял у Алексея Блиновского более 1 млн рублей.
Пашаев действовал по схеме "дела Ефремова" - он заранее понимал, что никакого успешного решения вопроса не будет, но продолжал обрабатывать "клиента". Сначала получил задаток, а после - должен был получить полное вознаграждение.
В последние месяцы он остро нуждался в деньгах - он и его жена задолжали налоговой 1.6 млн рублей. 700 тыс. висит на самом Пашаеве, ещё 923 - на его супруге.
Бывший адвокат азербайджанского происхождения Эльман Пашаев задержан в Москве по делу о мошенничестве, он обещал за деньги освободить Алексея и Елену Блиновских от уголовной ответственности за неуплату налогов.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила официальный представитель Следственного комитета (СК) Российской Федерации Светлана Петренко.
"Военными следственными органами СК возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 159 (мошенничество, совершенное в особо крупном размере) Уголовного кодекса РФ, в отношении бывшего адвоката Эльмана Пашаева", - сказала она.
Следствие установило, что Пашаев в феврале 2024 года при личной встрече в Москве с Алексеем Блиновским убедил его, что может за крупное денежное вознаграждение освободить Блиновского и его жену Елену от уголовной ответственности по ранее возбужденному делу о неуплате налогов. Пашаев получил от Блиновского деньги.
Решается вопрос об избрании ему меры пресечения. Пашаев получил известность как адвокат актера Михаила Ефремова, осужденного за ДТП, в котором погиб человек. Позже его лишили статуса адвоката. В отношении Пашаева тогда проводилась проверка из-за свидетелей, которые дали на суде по делу Ефремова ложные показания.