Azərbaycanın 23 vətəndaşı Suriyadan repatriasiya olunub
Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 7, 9 və 11 iyun tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından 23 nəfər (7 qadın və 16 uşaq) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Bu barədə Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) məlumat yayıb.
Repatriasiya prosesinin ilkin mərhələsində repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib. Azərbaycan Respublikasının Suriya Ərəb Respublikasındakı və Türkiyə Respublikasındakı Səfirlikləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız "Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri" və təyyarə biletləri ilə təmin edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupunun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi həyata keçirilib.
Repatriantların ölkəmizdə sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

Из Сирии репатриированы 23 гражданина Азербайджана
В результате поэтапных и скоординированных мер, принятых правительством Азербайджанской Республики, 7, 9 и 11 июня текущего года была осуществлена репатриация 23 граждан Азербайджанской Республики (7 женщин и 16 детей) из Сирийской Арабской Республики в нашу страну.
Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел (МИД) Азербайджана.
На начальном этапе процесса репатриации были установлены местонахождение, личность и принадлежность репатриантов к гражданству Азербайджанской Республики. Нашими посольствами в Сирийской Арабской Республике и Турецкой Республике, а также Генеральным консульством в городе Стамбул была проведена соответствующая координационная работа, наши граждане были обеспечены "Свидетельствами о возвращении в Азербайджанскую Республику" и авиабилетами.
Члены Рабочей группы, состоящей из государственных органов, ответственных за репатриацию граждан Азербайджана, оказавшихся в кризисной ситуации в зарубежных странах, были командированы в Сирию, проведено первичное медицинское и психологическое обследование репатриантов.
Предусматривается осуществление соответствующих мер в направлении социальной реабилитации и реинтеграции репатриантов в общество в нашей стране.
Принятие необходимых мер для репатриации граждан Азербайджанской Республики, ставших жертвами вооруженного конфликта на территории зарубежных стран, будет продолжено.скачать dle 11.3