Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şəkidə Xan məscidini ziyarət ediblər - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şəki şəhərinə səfər çərçivəsində Xan məscidini ziyarət ediblər.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, ziyarət zamanı məscidin imamı Vüqar Məmmədov Leyla Əliyevaya və Arzu Əliyevaya Xan məscidi kompleksi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, XVIII əsrə aid olan Şəki Xan məscidi şəhərin mühüm dini-mədəni və tarixi-memarlıq abidələrindən biridir. Tarixi mənbələrə və abidə üzərindəki kitabələrə əsasən, məscid Hacı Məhəmmədhüseyn Xan tərəfindən inşa etdirilib.
Qeyd olunub ki, tarixi Şəki Xan məscidində bərpa işləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilib. Eləcə də məscid kompleksinin ərazisində muzey yaradılıb. Muzeydə Şəki xanlığı dövrünə aid eksponatlar, müxtəlif mənbələrdən toplanmış maddi-mədəniyyət nümunələri nümayiş olunur.
Muzey Şəki xanlığının yaranması və formalaşması tarixini, eləcə də onun milli dövlətçilik tariximizdə xüsusi yerini əyani şəkildə nümayiş etdirir.

Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили в Шеки Ханскую мечеть - ФОТО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и Арзу Алиева в рамках поездки в город Шеки посетили Ханскую мечеть.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе посещения имам мечети Вугар Мамедов подробно проинформировал Лейлу Алиеву и Арзу Алиеву о комплексе Ханской мечети. Было сообщено, что Шекинская ханская мечеть, относящаяся к XVIII веку, является одним из важных религиозно-культурных и историко-архитектурных памятников города. Согласно историческим данным и надписям на здании мечети, она была построена Гаджи Мухаммедгусейн ханом.
Отмечалось, что восстановительные работы в исторической Шекинской ханской мечети были осуществлены Фондом Гейдара Алиева. Также на территории комплекса мечети создан музей. В нем демонстрируются экспонаты, относящиеся к периоду Шекинского ханства, образцы материальной культуры, собранные из различных источников.
Музей наглядно демонстрирует особое место создания и формирования Шекинского ханства в истории нашей национальной государственности.