KİV: ABŞ-də bəzi məşhur avtomobil markalarının satışı dayandırıla bilər
Bir neçə qlobal avtomobil istehsalçısı öz büdcəli modellərinin ABŞ bazarında satışından imtina etməyi planlaşdırır.
Bu barədə "The Wall Street Journal" (WSJ) məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına əsasən, bəzi iri avtomobil şirkətləri ABŞ Administrasiyasına xəbərdarlıq ediblər ki, əgər rəsmi Vaşinqton Kanada, Meksika və Birləşmiş Ştatlar arasındakı üçtərəfli ticarət sazişini (USMCA) uzatmamaq qərarına gələrsə və ya üç ölkə arasında digər güzəştli ticarət şərtlərini razılaşdırmazsa, onlar ABŞ-də ən ucuz modellərinin satışını dayandıracaqlar.
WSJ qeyd edir ki, Yaponiyanın "Nissan", "Toyota" və Cənubi Koreyanın "Hyundai" kimi şirkətləri ABŞ alıcılarına kiçik və münasib qiymətli avtomobillər təklif etdiyi halda, yerli avtonəhənglər son illərdə bu cür modellərdən imtina ediblər: "Xarici avtokonsernlər bəzi büdcəli maşınları ABŞ-də istehsal etsələr də, onların ehtiyat hissələri Meksika və Kanadadan tədarükündən asılıdırlar.
Əvvəllər bu detallar USMCA çərçivəsində rüsumlardan azad idi, lakin ABŞ Prezidenti Donald Trampın Administrasiyası tərəfindən tarif siyasətinin dəyişdirilməsindən sonra avtomobil hissələrinə rüsumlar 25% səviyyəsində müəyyən edilib. Xərclərin bu cür artması avtomobil istehsalçılarını ABŞ bazarında ucuz modellərin satışından imtina etməyi düşünməyə məcbur edir".
Nəşrin bildirdiyinə görə, ABŞ-də ən əlçatan 10 avtomobil modelindən 8-i xarici şirkətlər tərəfindən buraxılır:
"Bu siyahıda qalan iki model isə ABŞ-nin "General Motors" şirkəti tərəfindən Cənubi Koreyada istehsal olunur. Qeyd edək ki, USMCA müqaviləsi 2018-ci ildə Vaşinqtonun təşəbbüsü ilə imzalanıb. Belə ki, ABŞ rəhbərliyi oxşar NAFTA (Şimali Amerika Azad Ticarət Assosiasiyası) ticarət sazişinin ölkənin maraqlarına cavab vermədiyini hesab edib. Yeni sənəd 2020-ci ildə qüvvəyə minib. Qaydalara əsasən, hər altı ildən bir müqavilənin planlı şəkildə nəzərdən keçirilməsi nəzərdə tutulur və bu proses 2026-cı il iyulun 1-dək yekunlaşmalıdır. Əgər razılaşma uzadılarsa, daha 16 il qüvvədə qalacaq. Razılıq əldə olunmasa, sənəd 2036-cı ildə müddəti başa çatana qədər hər il yenidən baxılmağa məruz qalacaq. Saziş ümumi dəyəri təxminən 2 trilyon dollar olan mal və xidmətləri əhatə edir. Xatırladaq ki, daha əvvəl Ağ Evdən bildirilib ki, indiki mərhələdə Kanada, Meksika və ABŞ arasında ticarət sazişinin mövcudluğu ABŞ tərəfi üçün əhəmiyyət kəsb etmir və heç bir real üstünlük qazandırmır. Vaşinqton vurğulayıb ki, Birləşmiş Ştatların Meksika və ya Kanada məhsullarına ehtiyacı yoxdur".скачать dle 11.3

США могут лишиться бюджетных иномарок без соглашения с Канадой и Мексикой
По ее сведениям, несколько автогигантов известили американскую администрацию, что они рассматривают отказ от продажи своих наиболее бюджетных моделей в Соединенных Штатах в случае, если Вашингтон примет решение не продлевать трехстороннее торговое соглашение Канады, Мексики и США (USMCA) или не согласует иные льготные условия торговли между тремя странами.
Автопроизводители, отмечает WSJ, в том числе японские Nissan, Toyota, а также корейская Hyundai, предлагают американским потребителям небольшие и доступные машины, в то время как американские автогиганты от подобных моделей в последние годы отказались. Зарубежные автоконцерны производят некоторые бюджетные модели в США, однако зависят от поставок компонентов для них из Мексики и Канады. Ранее данные комплектующие по USMCA пошлинами не облагались, однако после смены тарифной политики администрацией президента США Дональда Трампа, пошлины на компоненты для автомобилей установились на уровне в 25%. Подобный рост издержек заставляет автопроизводителей рассматривать отказ от реализации бюджетных моделей на американском рынке.
Как отмечает издание, 8 из 10 наиболее доступных в США моделей автомобилей производятся иностранными производителями. При этом оставшиеся две модели из этого списка американский автогигант General Motors производит в Республике Корея.
Договор USMCA был подписан в 2018 году по инициативе Вашингтона, который посчитал, что аналогичное торговое соглашение NAFTA не отвечает интересам Соединенных Штатов. Новый договор вступил в силу в 2020 году. Согласно его положениям, раз в шесть лет предусмотрен плановый пересмотр договора, который должен завершиться к 1 июля 2026 года. Если соглашение будет продлено, оно будет действовать еще 16 лет. Если к соглашению прийти не удастся, договор будет подвергаться ежегодным пересмотрам вплоть до истечения его срока действия в 2036 году. Соглашение затрагивает товары и услуги общей стоимостью около 2 трлн долларов.
Ранее в Белом доме заявляли, что наличие торгового соглашения между Канадой, Мексикой и США на данном этапе не имеет значения для американской стороны и не дает ей реальных преимуществ. В Вашингтоне указали, что США не нужна мексиканская или канадская продукция.