Türkiyədə məktəblərə hücumla bağlı 400-dən çox şəxs saxlanılıb
Şanlıurfa və Kahramanmaraşda məktəblərə hücumlarla bağlı aparılan əməliyyatlar çərçivəsində 411 nəfər saxlanılıb.
"Haber Global"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Təhlükəsizlik Baş İdarəsi məlumat yayıb.
"Araşdırmalar zamanı qəsdən dezinformasiya yayan, ictimaiyyət arasında nifrət və düşmənçilik hisslərini oyandırmağa yönəlmiş paylaşımlar edən sosial media hesabları müəyyən edilib. Təhlükəsizlik Baş İdarəsi sosial mediada təhdid və çağırışlar edən ümumilikdə 411 şübhəli şəxsi saxlayıb, 1 866 sosial media ünvanına giriş bloklanıb. Təhqiramiz və təxribat xarakterli məzmunlu 307 hesab inzibatçısı da müəyyən edilib. Hadisələrlə bağlı məlumat paylaşan "C31K" qrupuna məxsus 111 "Telegram" kanalı da bağlanılıb", - deyə xəbərdə bildirilib.
Xatırladaq ki, aprelin 14-də Şanlıurfanın Siverek rayonunda yerləşən liseydə baş verən insident zamanı 16 nəfər xəsarət alıb. Aprelin 15-də isə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində 8-ci sinif şagirdi məktəbə silahlı hücum edərək bir müəllimi və səkkiz şagirdi qətlə yetirib.скачать dle 11.3

В Турции задержаны более 400 человек в рамках расследования нападений на школы
В рамках операций, проводимых в турецких провинциях Шанлыурфа и Кахраманмараш по фактам нападений на школы, задержаны 411 человек.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Haber Global, об этом заявило Главное управление безопасности МВД Турции.
Отмечается, что в ходе расследования были выявлены аккаунты в социальных сетях, распространявшие дезинформацию и публикации, разжигающие ненависть и вражду в обществе. В результате заблокирован доступ к 1 866 аккаунтам.
Также установлены администраторы 307 аккаунтов с оскорбительным и провокационным контентом. Кроме того, были закрыты 111 Telegram-каналов группы C31K, распространявших информацию по этим инцидентам.
Напомним, 14 апреля в лицее района Сиверек провинции Шанлыурфа в результате инцидента пострадали 16 человек. 15 апреля в Кахраманмараше ученик 8-го класса совершил вооружённое нападение на школу, в результате которого погибли один учитель и восемь школьников.скачать dle 11.3