Türkiyədə məktəblərə silahlı hücumla əlaqədar həbs dalğası: Saxlanılanlar arasında 6 uşaq da var (Yenilənib)
16.04.2026 16:48 771
Şanlıurfanın Siverek rayonunda yerləşən Ahmet Koyuncu Peşə və Texniki Anadolu Liseyində aprelin 14-də baş verən silahlı hücumla əlaqədar saxlanılan şübhəli şəxslərin sayı 20-yə çatıb.
Bu barədə "TGRT Haber" məlumat yayıb. Valilik tərəfindən məsələ ilə bağlı yayımlanan bəyanatda hücumun hər hansı bir qruplaşma ilə əlaqəsinin aşkar edilmədiyi vurğulanıb. Açıqlamada qeyd olunub ki, hadisənin fərdi zəmində baş verdiyi və onun terror, hansısa qruplaşma xarakterli bağlantısına dair məlumata, sübuta rast gəlinməyib.
Bundan əlavə şəhər mərkəzindəki xəstəxanalarda müalicə alanların vəziyyəti ilə bağlı açıqlama verilib. Bildirilib ki, 9 yaralıdan 8-nin səhhəti yaxşıdır. Bir şagirdin isə vəziyyəti kritik olaraq qalır.
Şanlıurfada və Kahramanmaraşda məktəblərə silahlı hücumlardan sonra rəqəmsal platformalarda törədilən cinayətlərlə bağlı aparılan araşdırmalar çərçivəsində saxlanılanlar arasında yetkinlik yaşına çatmayan 6 uşaq da var.
"Haber Global"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Təhlükəsizlik Baş İdarəsi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, cinayətləri və cinayətkarları təqdir edən, ictimai asayişə mənfi təsir göstərən məzmun və fəaliyyətlərlə bağlı paylaşımlar etdiyi müəyyən olunan 83 şəxs barəsində saxlanılma qərarı verilib və məhkəmə prosesi başlanılıb.
Bundan əlavə, 940 sosial media hesabına giriş bloklanıb, 93 "Telegram" qrupu bağlanılıb.
Qeyd olunur ki, şübhəli şəxslərlə bağlı hüquqi proseslər çoxşaxəli şəkildə həyata keçirilir.
Türkiyənin Şanlıurfa bölgəsində liseyə silahlı hücumla əlaqədar 16 şübhəli şəxs saxlanılıb.
Bu barədə "Anadolu" agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, nəzarətə götürülən şəxslərə qarşı məhkəmə prosesi davam edir.
Xatırladaq ki, aprelin 14-də Şanlıurfanın Siverek rayonunda yerləşən liseydə baş verən insident zamanı 16 nəfər xəsarət alıb. Dünən isə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində 8-ci sinif şagirdi məktəbə silahlı hücum edərək bir müəllimi və səkkiz şagirdi qətlə yetirib.

Число задержанных по делу о стрельбе в лицее в Шанлыурфе достигло 20 человек (Обновлено)
В заявлении, опубликованном губернаторством провинции, подчёркивается, что связь нападения с какой-либо группировкой не установлена. В разъяснении отмечается, что инцидент носил личный характер, а доказательств его связи с терроризмом или деятельностью каких-либо организованных группировок обнаружено не было.
Кроме того, была представлена информация о состоянии пострадавших, проходящих лечение в городских больницах. Сообщается, что из девяти раненых состояние восьмерых оценивается как удовлетворительное. Однако один учащийся по-прежнему находится в критическом состоянии.
В Турции задержаны 83 человека после серии вооруженных нападений на школы в провинциях Шанлыурфа и Кахраманмараш.
Как сообщает Report со ссылкой на Haber Global, об этом заявили в Главном управлении безопасности МВД Турции.
Отмечается, что в рамках проведенных после атак мероприятий был ограничен доступ к 940 аккаунтам в социальных сетях, а также закрыты 93 группы в Telegram.
Среди задержанных в рамках расследования преступлений, совершенных в Шанлыурфе и Кахраманмараше, шесть человек - несовершеннолетние.
В турецкой провинции Шанлыурфа задержаны 16 подозреваемых в рамках расследования вооруженного нападения, произошедшего в школе в районе Сиверек.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Anadolu, инцидент произошел 14 апреля в профессионально-техническом анатолийском лицее имени Ахмета Коюнджу.
В Главном управлении безопасности Турции заявили, что в связи с происшествием были задержаны 16 человек.
Сообщается, что судебное разбирательство в отношении подозреваемых продолжается.
Отметим, что в ходе вооруженного инцидента ранения получили 16 человек. Большую часть пострадавших составили учащиеся.