Ermənilərin Quba sakinlərinə işgəncə verdiyi GÜNBƏZLİ HAMAM (Video)
El arasında "Hündürgünbəzli hamam" və ya "Bəkir hamamı" kimi də tanınır. "Çuxur hamam" adlandırılmasının səbəbi isə hamamın yerləşdiyi ərazinin yer səthindən bir neçə metr aşağıda olmasıdır. Abidənin unikallığından biri də buranın qırmızı kərpiclə tikilməsidir. Hamam Şərq memarlıq incilərindən hesab edilir.
Ümumilikdə, bu tikili 1985-ci ilə qədər hamam kimi fəaliyyət göstərib, daha sonra isə tarixi mədəniyyət abidəsi olaraq qeydiyyata alınıb və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən qorunmaqdadır. 1918-ci ildə ermənilərin xalqımıza qarşı törətmiş olduqları soyqırımıların biri də Qubada baş verib. Həmin soyqırımı zamanı yerli sakinlərin bildirdiklərinə görə, məhz bu hamamda insanları buxarda boğaraq öldürüblər.

Купольная баня, в которой армяне подвергали пыткам жителей Губы - ВИДЕО
В народе этот объект также известен как купольная баня (Hündür günbəzli hamam) или "Бекир хамамы". Название "Чухур хамам" связано с тем, что это здание расположено на несколько метров ниже уровня земли. Одной из особенностей сооружения является то, что оно построено из красного кирпича. Баня считается одним из образцов восточной архитектуры.
Постройка функционировала в качестве бани до 1985 года, после чего была зарегистрирована как памятник исторической культуры. Сейчас объект находится под охраной Министерства культуры.
По словам местных жителей, во время геноцида, совершенного в Губе в 1918 году, в этой бане армяне душили людей паром.