Dumanlı hava ilə bağlı sürücülərə XƏBƏRDARLIQ
"Hazırda ölkənin bəzi bölgələrində, o cümlədən paytaxtda dumanlı hava müşahidə olunur. Belə hava şəraiti yollarda görünüş məsafəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və bu da yol-nəqliyyat hadisələrinin başvermə riskini artırır".
Bu, Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) dumanlı hava ilə əlaqədar sürücülərə və piyadalara müraciətində qeyd olunub.
Bilidirilib ki, bu şəraitdə hərəkət iştirakçılarının diqqətli və məsuliyyətli davranması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
"Sürücülərə tövsiyə olunur:
- Hərəkətə başlamazdan əvvəl duman faralarının və işıqlandırma sistemlərinin sazlığını yoxlayın;
- Sürəti mövcud görünüş şəraitinə uyğun seçin, qəfil manevr və ötmələrdən çəkinin;
- Ara məsafəni qoruyun;
- Dayanma və ya qəza zamanı qəza işıqlarından və xəbərdaredici nişanlardan istifadə edin.
Piyadalara tövsiyə olunur:
- Yolu yalnız müəyyən olunmuş keçidlərdən keçin;
- Yolun hərəkət hissəsinə qəfil çıxmayın;
- Nəzərə alın ki, belə şəraitdə sürücünün piyadanı görməsi çətinləşir.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi diqqətə çatdırır ki, məhdud görünüş şəraitində yol hərəkəti iştirakçılarının diqqətsizliyi və məsuliyyətsiz davranışı ağır yol nəqliyyat hadisələrinin baş verməsinə səbəb ola bilər. Belə şəraitdə diqqətli və məsuliyyətli davranmaq, yol hərəkəti qaydalarına ciddi riayət etmək həyati əhəmiyyət daşıyır", - deyə müraciətdə vurğulanıb.скачать dle 11.3

Дорожная полиция обратилась к участникам дорожного движения в связи с туманной погодой
Об этом говорится в обращении Главного управления Государственной дорожной полиции (ГУГДП) к водителям и пешеходам в связи с туманной погодой.
Отмечается, что в подобных условиях внимательное и ответственное поведение участников дорожного движения приобретает исключительно важное значение.
"Рекомендации для водителей:
- перед началом движения проверьте исправность противотуманных фар и всей систем освещения автомобиля;
- выбирайте скорость движения в соответствии с текущими условиями видимости, избегайте резких манёвров и обгонов;
- соблюдайте безопасную дистанцию;
- при остановке или аварийной ситуации используйте аварийные огни и предупредительные знаки.
Рекомендации для пешеходов:
- переходите дорогу только по установленным переходам;
- не выходите внезапно на проезжую часть;
- учитывайте, что в таких условиях водителю сложнее заметить пешехода.
ГУГДП обращает внимание на то, что невнимательность и безответственное поведение участников дорожного движения в условиях ограниченной видимости могут стать причиной тяжёлых ДТП. В таких условиях жизненно важно быть внимательным и ответственным, строго соблюдать правила дорожного движения", - подчёркивается в информации.