XİN 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı bəyanat yayıb
"Bu gün, 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü, radikal erməni qruplaşmaları tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş dəhşətli qətliamlardan 108 il ötür.
1918-ci ilin martında Bakı Sovetinin 6000 və "Daşnaksutyun" partiyasının 4000 silahlı üzvü tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırımı etnik təmizləmə siyasətinin ən qəddar nümunələrindən biri kimi tarixə həkk olunub. Həmin dövrdə Qafqazın Fövqəladə Komissarı Stepan Şaumyanın etirafları da sübut edir ki, bu qırğınlar "əksinqilabçılıqla mübarizə" pərdəsi altında məhz milli nifrət zəminində törədilib.
Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Şirvan və İrəvan kimi bölgələrdə planlı şəkildə həyata keçirilmiş bu cinayətlər nəticəsində on minlərlə azərbaycanlı qətlə yetirilib. Təkcə Qubada 16 mindən çox insan öldürülüb, 167 kənd yerlə-yeksan edilib. Dinc əhali ilə yanaşı, xalqımızın dini və mədəni irsi hədəf alınıb, məscidlər və tarixi abidələr dağıdılıb.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsasının qoyulmasından sonra hadisələrin tədqiqinə, habelə dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə xüsusi təsisatların yaradılmasına, 31 mart tarixinin ümummilli matəm günü kimi qeyd edilməsinə baxmayaraq, Cümhuriyyətin süqutu bu cinayətə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinə mane olub.
Müstəqilliyimizin bərpasından sonra, ümummilli lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli "Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" Fərmanı ilə bu qətliamlara dövlət səviyyəsində hüquqi-siyasi qiymət verilib.
XX əsrin əvvəllərində bu qanlı soyqırımı siyasəti sonrakı dövrlərdə də davam etdirilib, əsrin sonlarına doğru azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindən kütləvi deportasiyası, Azərbaycan ərazilərinin işğalı illərində törədilmiş qətliamlar, xüsusilə Xocalı soyqırımı və digər müharibə cinayətləri ilə sistematik xarakter alıb.
Azərbaycan xalqı tariximizin bu qanlı səhifələrini heç zaman unutmayacaq. 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündə etnik nifrət və soyqırımı qurbanı olmuş bütün həmvətənlərimizin əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edirik. Allah rəhmət eləsin!"скачать dle 11.3

МИД распространил заявление в связи с 31 Марта - Днем геноцида азербайджанцев
Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана распространило заявление в связи с 31 Марта - Днем геноцида азербайджанцев.
В нём говорится:
"Сегодня, 31 Марта - День геноцида азербайджанцев. Исполняется 108 лет со дня чудовищных массовых убийств, совершенных против нашего народа радикальными армянскими группировками.
Геноцид, осуществленный в марте 1918 года 6 000 членами Бакинского Совета и 4 000 вооруженными участниками партии "Дашнакцутюн", вошел в историю как один из самых жестоких примеров политики этнической чистки. Признания чрезвычайного комиссара Кавказа Степана Шаумяна того периода также доказывают, что эти расправы были совершены именно на почве национальной ненависти под прикрытием "борьбы с контрреволюцией".
В результате этих преступлений, планомерно осуществленных в Баку, Шамахы, Губе, Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Ширване и Иреване, были убиты десятки тысяч азербайджанцев. Только в Губе было уничтожено более 16 000 человек, 167 сел были стерты с лица земли. Наряду с мирным населением, мишенью стало и религиозное, и культурное наследие нашего народа: были разрушены мечети и исторические памятники.
После основания Азербайджанской Демократической Республики, несмотря на создание специальных структур для расследования этих событий, а также доведения правды о них до мировой общественности и объявления 31 марта днем общенационального траура, падение Республики помешало дать этому преступлению политико-правовую оценку.
После восстановления нашей независимости указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года "О геноциде азербайджанцев" этим массовым убийствам была дана государственная политико-правовая оценка.
В начале XX века эта кровавая политика геноцида в последующие периоды также продолжилась и к концу века приобрела систематический характер в виде массовой депортации азербайджанцев с территории нынешней Армении, массовых убийств, совершенных в годы оккупации азербайджанских территорий, в особенности Ходжалинского геноцида и других военных преступлений.
Азербайджанский народ никогда не забудет эти кровавые страницы своей истории.
В День геноцида азербайджанцев - 31 Марта - мы с глубокой скорбью чтим светлую память всех наших соотечественников, ставших жертвами этнической ненависти и геноцида.