31.03.2025 13:15 1 200
"Bu gün radikal erməni qruplaşmaları tərəfindən ötən əsrdə dinc azərbaycanlılara qarşı törədilmiş ən böyük soyqırımlarından biri olan, minlərlə həmvətənimizin etnik və dini zəmində amansızlıqla qətlə yetirildiyi 1918-ci il mart soyqırımından 107 il ötür. 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündə faciəvi hadisələrin günahsız qurbanlarının xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.
Azərbaycanlılara qarşı sistematik etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi olan bu qırğınlar zamanı Qafqazın fövqəladə komissarı, milliyyətcə erməni olan Stepan Şaumyanın özünün də etiraf etdiyi kimi, Bakı Sovetinin 6 000 və Daşnaksütyun Partiyasının 4 000 silahlı əsgəri tərəfindən planlı şəkildə "əks-inqilabçılarla mübarizə" adı altında bir sıra, o cümlədən Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Şirvan, İrəvan bölgələrində dinc azərbaycanlıların xüsusi amansızlıqla qətli həyata keçirilib. Kütləvi qırğınlar nəticəsində təkcə Qubada xüsusi qəddarlıqla 16 000-dən artıq insan qətlə yetirilib, 167 kənd məhv edilib.
Onminlərlə həmvətənimizin qətlə yetirildiyi bu soyqırımı zamanı azərbaycanlılara aid olan mədəni, dini abidələr, məscid və qəbiristanlıqlara qarşı törədilən vəhşiliklər baş verənlərin etnik nifrət və dözümsüzlük cinayəti olmasının sübutudur.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsasının qoyulmasından sonra hadisələrin tədqiqi, habelə dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə xüsusi təsisatların yaradılmasına, 31 mart tarixinin ümummilli matəm günü kimi qeyd edilməsinə baxmayaraq, Cümhuriyyətin süqutu bu cinayətə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinə mane olub.
Müstəqilliyimizin bərpasından və ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə hakimiyyətə qayıtmasından sonra 26 mart 1998-ci il tarixində imzalanmış "Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" Fərmanla baş verənlərə siyasi qiymət verilib.
XX əsrin əvvəlində törədilən qırğınların əsasında duran etnik nifrət və dözümsüzlük siyasəti əsrin sonunda azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazilərindən kütləvi deportasiyası, münaqişə və işğal dövründə xalqımıza qarşı törədilən qətliamlar, Xocalı soyqırımı kimi insanlıq əleyhinə cinayətlər, habelə 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı dinc insanlara qarşı müharibə cinayətləri ilə davam etdirilib.
Hazırkı postmünaqişə dövründə bölgənin tarixinə düşən bu qanlı səhifələrin birdəfəlik çevrilməsi, dayanıqlı və dönməz sülhün bərqərar edilməsi üçün tarixi imkanların mövcudluğuna baxmayaraq, bu günədək baş verən bütün dəhşətlərin əsasında dayanan və Ermənistan konstitusiyası daxil olmaqla, bir sıra qanunvericilik aktlarında təsbit olunan ərazi iddialarının hələ də qalmaqda davam etməsi regionun sabit gələcəyi üçün ən böyük əngəl və narahatlıq mənbəyidir.
Bu baxımdan, Azərbaycan törədilən cinayətlərin günahkarlarının hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi üçün milli və beynəlxalq səylərini davam etdirməklə yanaşı, bölgədə dayanıqlı sülhün qurulması üçün Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən ərazi iddialarına son qoyulması tələbində qəti və dönməzdir.
31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündə etnik nifrət və soyqırımına məruz qalan günahsız azərbaycanlıların əziz xatirəsini dərin hüzn və ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin!"скачать dle 11.3

МИД Азербайджана выступил с заявлением в связи с Днем геноцида азербайджанцев
"107 лет назад, 31 марта 1918 года, радикальные армянские группировки совершили один из самых масштабных актов геноцида против мирного азербайджанского населения в прошлом веке, жестоко убив тысячи наших соотечественников по этническому и религиозному признаку. В День геноцида азербайджанцев мы с глубоким почтением и уважением чтим память невинных жертв этой трагедии.
Как признал сам Степан Шаумян, армянин по национальности, занимавший пост чрезвычайного комиссара Кавказа, во время этой резни, которая была составной частью систематической политики этнической чистки и геноцида против азербайджанцев, 6 000 вооруженных солдат Бакинского Совета и 4 000 солдат партии "Дашнакцутюн" планомерно осуществляли убийства мирных азербайджанцев под видом "борьбы с контрреволюционерами" в ряде регионов, включая Баку, Шамахы, Губу, Карабах, Зангезур, Нахчыван, Ширван и Иреван. В результате массовых убийств только в Губе с особой жестокостью было убито более 16 000 человек, уничтожено 167 деревень.
Зверства, совершенные во время этого геноцида против культурных и религиозных памятников, мечетей и кладбищ, принадлежащих азербайджанцам, являются доказательством преступления этнической ненависти и нетерпимости со стороны совершивших их.
После создания Азербайджанской Демократической Республики, несмотря на формирование специальных учреждений для расследования событий и доведения их до сведения мировой общественности, а также объявление 31 марта днем национального траура, падение Республики помешало дать политико-правовую оценку этому преступлению.
После восстановления нашей независимости и возвращения к власти в нашей стране великого лидера Гейдара Алиева указом "О геноциде азербайджанцев", подписанным 26 марта 1998 года, произошедшему была дана политическая оценка.
Политика этнической ненависти и нетерпимости, лежащая в основе резни, совершенной в начале XX века, продолжилась в конце XX века массовой депортацией азербайджанцев с территорий нынешней Армении, преступлениями против человечности, такими как резня, совершенная против нашего народа во время конфликта и оккупации, Ходжалинский геноцид, а также военными преступлениями против гражданского населения во время 44-дневной Отечественной войны 2020 года.
Несмотря на наличие исторических возможностей для окончательного перелистывания этих кровавых страниц в истории региона и установления прочного и необратимого мира в нынешний постконфликтный период, тот факт, что территориальные претензии, лежащие в основе всех ужасов, произошедших до сих пор, и закрепленные в ряде законодательных актов Армении, включая конституцию, все еще сохраняются, является самым большим препятствием и источником беспокойства для стабильного будущего региона.
В этом отношении Азербайджан, наряду с продолжением национальных и международных усилий по привлечению виновных в совершенных преступлениях к юридической ответственности, решителен и непреклонен в своем требовании положить конец продолжающимся территориальным претензиям Армении к нашей стране для установления прочного мира в регионе.
В День геноцида азербайджанцев, 31 марта, мы с глубокой скорбью и почтением чтим светлую память невинных азербайджанцев, подвергшихся этнической ненависти и геноциду. Да упокоит Аллах их души!" - говорится в заявлении.