Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və Türkiyənin XİN rəhbərləri Yaxın Şərqi müzakirə edəcəklər
Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və Türkiyənin xarici işlər nazirləri Yaxın Şərq regionunda gərginliyin azaldılması yollarını müzakirə etmək üçün Pakistanın paytaxtı İslamabada gedəcəklər.
Bu barədə Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
"Pakistan baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri İshaq Darın dəvəti ilə Səudiyyə Ərəbistanının xarici işlər naziri Feysəl bin Fərhan Əl Səud, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan və Misirin xarici işlər naziri Bədr Əbdül Atı 29-30 mart 2026-cı il tarixlərində İslamabada səfər edəcəklər. Səfər zamanı xarici işlər nazirləri regionda gərginliyin azaldılması səyləri də daxil olmaqla, bir sıra məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparacaqlar", - deyə məlumatda bildirilib.
Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, nümayəndə heyətinin yüksək vəzifəli üzvləri həmçinin Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif ilə də görüşəcəklər.скачать dle 11.3

Пакистан, Саудовская Аравия, Египет и Турция обсудят ситуацию на Ближнем Востоке
Министры иностранных дел Саудовской Аравии, Египта и Турции 29-30 марта посетят столицу Пакистана Исламабад для обсуждения путей деэскалации напряженности в ближневосточном регионе.
Об этом сообщила пресс-служба пакистанского МИД.
"По приглашению заместителя премьер-министра, министра иностранных дел [Пакистана] Исхака Дара министр иностранных дел Саудовской Аравии Фейсал бен Фархан Аль Сауд, министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и министр иностранных дел Египта Бадр Абдель Аты посетят Исламабад 29-30 марта 2026 года, - говорится в заявлении. - В ходе визита министры иностранных дел проведут подробное обсуждение ряда вопросов, включая усилия по деэскалации напряженности в регионе".
Высокопоставленные члены делегаций также встретятся с премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом, добавили в пакистанском внешнеполитическом ведомстве.скачать dle 11.3