Gürcüstan XİN rəhbəri Ceyhun Bayramova zəng edib
Martın 5-də Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Bildirilib ki, telefon danışığı zamanı nazirlər İranın ölkəmizə qarşı dron hücumları nəticəsində yaranmış vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına martın 5-də İran tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron hücumları barədə məlumat verib.
Nəticədə Naxçıvan Muxtar Respublikasının hava limanının terminal binasına zərər dəyib, mülki şəxslər xəsarət alıb. Həmçinin dronlardan biri Şəkərabad kəndində məktəb binasının yaxınlığına düşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu hücumun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olduğunu və regionda gərginliyin artmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan tərəfinin baş vermiş hücumla bağlı İran tərəfindən qısa müddət ərzində məsələyə aydınlıq gətirilməsini, müvafiq izahat verilməsini və bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün zəruri təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tələb etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili baş vermiş hadisə ilə bağlı narahatlığını ifadə edib və regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunmasının vacibliyini qeyd edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparıblar.скачать dle 11.3

Мака Бочоришвили позвонила Джейхуну Байрамову
5 марта министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили позвонила азербайджанскому коллеге Джейхуну Байрамову.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Министерства иностранных дел, в ходе телефонного разговора министры обсудили ситуацию, сложившуюся в результате ударов дронов Ирана по нашей стране.
Джейхун Байрамов проинформировал коллегу об атаках, осуществленных Ираном 5 марта против территории Нахчыванской Автономной Республики.
В результате ударов было повреждено здание терминала аэропорта Нахчывана, пострадали гражданские лица. Также один из дронов упал вблизи здания школы в селе Шекерабад.
Министр также подчеркнул, что данная атака на территорию Азербайджанской Республики противоречит нормам и принципам международного права и способствует нарастанию напряжённости в регионе.
Было доведено до сведения, что азербайджанская сторона требует от Ирана в кратчайшие сроки прояснить ситуацию в связи с произошедшим, дать соответствующие разъяснения и принять необходимые безотлагательные меры для недопущения повторения подобных случаев в будущем.
Мака Бочоришвили выразила обеспокоенность в связи с произошедшим инцидентом и отметила важность сохранения стабильности и безопасности в регионе.
В ходе телефонного разговора стороны также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3