İş yerində mobbinq və staja görə əlavə məzuniyyət: Milli Məclisdə YENİ TƏKLİFLƏR
Bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsi"ndə yer alıb.
Təklif olunur ki, işçilərin əmək və istirahət hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 116-cı maddəsinə müvafiq dəyişikliklər edilməklə, işçiyə əmək stajı on beş ildən iyirmi ilədək olduqda 6 təqvim günü, iyirmi ildən çox olduqda isə 8 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyətin verilməsi barədə müddəaların əlavə edilməsi təklif edilib.
Sənəddə qeyd olunur ki, Əmək Məcəlləsinə "İş yerində psixoloji təzyiq (mobbing)" adlı yeni maddənin əlavə edilməsi və bununla bağlı hüquq münasibətlərinin həmin maddədə ümumiləşdirilməsi təkliflər sırasında yer alıb.
Həmçinin təkliflər sırasında aşağıdakılar yer alıb:
- Əmək Məcəlləsinin 69-cu maddəsinə (Əmək müqaviləsinin işçi tərəfindən ləğv edilməsi qaydası) işçinin iş yerində təkrar psixoloji zorakılığa (mobbing) məruz qalması hallarında əmək müqaviləsinin işçi tərəfindən birtərəfli qaydada ləğv edilə bilməsi ilə əlaqədar dəyişikliyin edilməsi;
- 60 yaşdan yuxarı olan şəxslərin Əmək Məcəlləsinin 79-cu maddəsi (əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan edilən işçilər və hallar) ilə təsbit edilmiş əmək müqaviləsinin ləğv edilməsi qadağan edilən işçilərin və halların siyahısına daxil edilməsi.скачать dle 11.3

Восемь лишних дней отпуска и защита от моббинга: новые предложения в Милли Меджлисе
Как сообщает Oxu.Az, данный вопрос включен в "Доклад уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики за 2025 год", вынесенный на обсуждение на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по правам человека.
В целях более эффективного обеспечения прав работников на труд и отдых, предлагается внести соответствующие поправки в статью 116 Трудового кодекса Азербайджанской Республики, добавив положения о предоставлении дополнительного отпуска на шесть календарных дней, если стаж работы работника составляет от 15 до 20 лет, и на восемь календарных дней, если он превышает 20 лет.
В документе отмечается, что среди предложений - дополнение в Трудовой кодекс новой статьи под названием "Психологическое давление (моббинг) на рабочем месте" и в связи с этим обобщение соответствующих правовых отношений в этой статье.
В число предложений также вошли:
- поправки к статье 69 Трудового кодекса относительно возможности расторжения работником в одностороннем порядке трудового договора в случаях, если он неоднократно подвергался психологическому насилию (моббингу) на рабочем месте;
- включение лиц старше 60 лет в список работников и случаев, когда расторжение трудовых договоров запрещено, как определено статьей 79 Трудового кодекса.