Terrorçuluq fəaliyyətində təqsirləndirilən Azərbaycan vətəndaşlarının məhkəməsi başlayıb
Terror qruplaşmasının fəaliyyətində iştirak etməkdə təqsirləndirilən Vüqar Nəcəfli, Camal Gözəlov, Tofiq Yusifli, Dadaş Həşimov, Məhəmməd Hüseynli, Müşfiq Həşimov, Mir Cavad Hüseynli və Tural Ağayevin barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işi üzrə məhkəmənin hazırlıq iclası keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Namiq Kərimovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda təqsirləndirilən şəxslərin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Daha sonra təqsirləndirilən şəxslərin vəkilləri vəsatətlə çıxış ediblər və onların barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin ev dustaqlığı ilə əvəz olunmasını istəyiblər. Müşavirə keçirən hakimlər heyəti müdafiə tərəfinin verdiyi vəsatəti təmin etməyib və həmin şəxslər barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbiri dəyişdirilmədən saxlanılıb.
Sonra cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi qərara alınıb və baxış iclası martın 11-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, DTX-nin yaydığı məlumata görə, beynəlxalq terror təşkilatları ilə əlaqəsi olan Azərbaycan vətəndaşlarından ibarət cinayətkar dəstələr formalaşdırma, ölkənin şimal bölgəsində meşə massivində yeraltı sığınacaqlar yaradılması ilə müşayiət olunan terror aktlarına hazırlıq, bu məqsədlə silah-sursat, partlayıcı maddələr, texniki qurğular və digər zəruri ləvazimatlarla təchizetmə əməlləri ilə bağlı DTX-də başlanılmış cinayət işləri üzrə kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri həyata keçirilib.
Aparılan araşdırmalarla terrorçuluq cinayətlərinin törədilməsi məqsədilə yaradılmış dəstənin üzvləri olan Azərbaycan vətəndaşları - Vüqar Nəcəfli, Camal Gözəlov, Tofiq Yusifli və Dadaş Həşimovun 2024-cü ildə Azərbaycanı tərk edərək Pakistanın Əfqanıstanla sərhədində yerləşən dağlıq ərazilərdə gizləndikləri təsbit edilib.
Onların beynəlxalq terror təşkilatının tərkibində Azərbaycanın hüdudlarından kənarda döyüş təlimlərində və silahlı münaqişələrdə iştirak etmələri, cinayətkar məqsədlərlə silahlı təlimlər keçmələri müəyyənləşdirilib.
DTX tərəfindən tərəfdaş xarici xüsusi xidmət və hüquq-mühafizə orqanları ilə birgə həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində barələrində istintaq aparılan şəxslərin xarici ölkələrin ərazisində ələ keçirilərək Azərbaycana gətirilmələri təmin edilib.
Həmçinin görülən tədbirlərlə Tofiq Yusiflinin və Dadaş Həşimovun terrorçuluq fəaliyyətlərinin Azərbaycan vətəndaşları - Mir Cavad Hüseynli və Tural Ağayev tərəfindən maliyyələşdirildiyi, habelə sonuncuların digər cinayət əməlləri aşkar olunub.
Cinayətkar dəstənin üzvləri - Vüqar Nəcəfli, Camal Gözəlov, Tofiq Yusifli, Dadaş Həşimov, Mir Cavad Hüseynli və Tural Ağayev müvafiq olaraq inayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 218.2 (cinayətkar birlikdə (təşkilatda), habelə mütəşəkkil dəstələrin təşkilatçılarının, rəhbərlərinin və ya sair nümayəndələrinin birliyində iştirak etmə) və 283-1.3-cü (dini məzhəbləri yayma, dini ayinlərin icrası adı altında, dini düşmənçilik zəminində Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda yaradılmış sabit qruplarda, təlimlərdə və silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilmiş, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Начинается суд над гражданами Азербайджана, обвиняемыми в финансировании терроризма
В Бакинском суде по тяжким преступлениям состоялось подготовительное заседание суда по уголовному делу, возбуждённому в Службе государственной безопасности (СГБ) Азербайджана, в отношении Вугара Наджафли, Джамала Гёзалова, Тофига Юсифли, Дадаша Гашимова, Мухаммеда Гусейнли, Мушфига Гашимова, Мир Джавада Гусейнли и Турала Агаева, обвиняемых в участии в деятельности террористической группировки.
На заседании, проведённом в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Намига Керимова, были уточнены анкетные данные подсудимых.
Затем адвокаты обвиняемых выступили с ходатайствами, потребовав заменить избранную меру пресечения в виде ареста на домашний арест. Однако коллегия судей, проведя совещание, отклонила ходатайства защиты, и избранная в отношении указанных лиц мера пресечения в виде ареста была оставлена без изменений.
После этого было принято решение о передачи уголовного дела на судебное рассмотрение. Заседание назначено на 11 марта.
Отметим, что, согласно информации, распространенной СГБ, продолжаются комплексные следственно-оперативные мероприятия по уголовным делам, возбужденным в связи с формированием преступных группировок из граждан Азербайджанской Республики, имеющих связи с международными террористическими организациями. Эти группировки готовили террористические акты, создавали подземные убежища в лесных массивах северного региона страны и обеспечивали себя оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, техническими устройствами и другим необходимым оборудованием.
В ходе расследования было установлено, что члены группировки, созданной для совершения террористических преступлений, - граждане Азербайджана Вугар Наджафли, Джамал Гёзалов, Тофиг Юсифли и Дадаш Гашимов - в 2024 году покинули Азербайджанскую Республику и скрывались в горных районах на границе Пакистана с Афганистаном. Было выявлено их участие в боевых учениях и вооруженных конфликтах за пределами Азербайджана в составе международной террористической организации, а также прохождение ими вооруженной подготовки в преступных целях.
В результате оперативно-разыскных мероприятий, проведенных СГБ совместно с партнерскими зарубежными спецслужбами и правоохранительными органами, указанные лица были задержаны на территории иностранных государств и доставлены в Азербайджан.
Кроме того, в ходе расследования было установлено, что террористическая деятельность Тофига Юсифли и Дадаша Гашимова финансировалась гражданами Азербайджанской Республики Мир Джавадом Гусейнли и Туралом Агаевым, которые также были причастны к другим преступлениям.
Члены преступной группировки - Вугар Наджафли, Джамал Гёзалов, Тофиг Юсифли, Дадаш Гашимов, Мир Джавад Гусейнли и Турал Агаев - привлечены к ответственности по статьям 214-1 (финансирование терроризма), 283-1.3 (распространение религиозных сект, участие в стабильных группах, учениях и вооруженных конфликтах, созданных за пределами АР под предлогом исполнения религиозных обрядов на почве религиозной вражды) и другим статьям Уголовного кодекса АР. По решению суда в их отношении избрана мера пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3