Vasif Talıbovun imzaladığı 10-dan çox fərman LƏĞV EDİLDİ
Naxçıvan Muxtar Respublikasında (MR) 2015-2020-ci illərdə imzalanmış bəzi fərmanlar qüvvədən salınıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin birinci müavini Bəxtiyar Məmmədov fərman imzalayıb.
Sənədə əsasən aşağıdakı fərmanlar ləğv olunub:
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geoloji Axtarış və Kəşfiyyat İdarəsi haqqında Əsasnamə"nin təsdiq edilməsi və "Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin strukturu"nda dəyişiklik edilməsi barədə" Ali Məclisi sədrinin 2015-ci il 6 fevral tarixli 145-IV FR nömrəli Fərmanı;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılması, Əsasnaməsi və strukturunun təsdiq edilməsi haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2016-cı il 7 aprel tarixli 23-V FR nömrəli Fərmanının 2-ci və 3-cü hissələri;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2017-cı il 7 iyun tarixli 68-V FR nömrəli Fərmanının 4-cü hissəsi;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin yaradılması haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2018-ci il 14 fevral tarixli 99-V FR nömrəli Fərmanının 2-ci - 3-1-ci hissələri;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikasının Daşınmaz Əmlak və Torpaq Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2015-ci il 27 may tarixli 152-V FR nömrəli Fərmanı;
- "İctimai asayişin qorunmasında vətəndaşların iştirakının təmin edilməsi barədə" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2016-cı il 15 aprel tarixli 24-V FR nömrəli Fərmanı;
- "İnsan orqan və ya toxumalarının transplantasiyası haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2017-ci il 7 yanvar tarixli 7 - V QN nömrəli Qanununun tətbiqi barədə" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2017-ci il 7 yanvar tarixli 49-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiyanın Əsasnaməsi"nin təsdiq edilməsi haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2017-ci il 7 iyul tarixli 69-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Toxumçuluq haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2017-ci il 25 iyul tarixli 13-V QN nömrəli Qanununun tətbiq edilməsi barədə" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2017-ci il 25 iyul tarixli 73-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Dövlət təltiflərinin hazırlanması ilə bağlı tədbirlər haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2018-ci il 20 fevral tarixli 103-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Nəqliyyat Xidmətinin yaradılması haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2018-ci il 31 iyul tarixli 132-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun yaradılması haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2019-cu il 19 sentyabr tarixli 180-V FR nömrəli Fərmanı;
- "Naxçıvan Muxtar Respublikasında valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların övladlığa götürülməsi, o cümlədən uşaqların əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən övladlığa götürülməsi Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2020-ci il 3 aprel tarixli 5-VI FR nömrəli Fərmanı;
- "Texnologiyalar Parkı haqqında Nümunəvi Əsasnamə"nin təsdiq edilməsi barədə" Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin 2020-ci il 14 dekabr tarixli 46-VI FR nömrəli Fərmanı
Qeyd edək ki, Vasif Talıbov 1995-2022-ci illər aralığında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri vəzifəsində çalışıb.

В Нахчыване аннулированы указы эпохи Васифа Талыбова: список изменений
В Нахчыванской Автономной Республике (НАР) продолжается процесс масштабной оптимизации законодательной базы и приведения её в соответствие с общенациональными стандартами Азербайджана. В рамках этой административной реформы была отменена серия указов, подписанных в период с 2015 по 2020 год.
Как передает Oxu.Az, соответствующий документ подписал первый заместитель председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Бахтияр Мамедов.
Согласно новому указу, утратившими силу признаны следующие нормативно-правовые акты:
- указ от 6 февраля 2015 года (№145-IV FR) об утверждении "Положения Управления геологоразведки и поиска Министерства экологии и природных ресурсов НАР" и внесении изменений в структуру данного министерства;
- части 2 и 3 указа от 7 апреля 2016 года (№23-V FR) "О создании Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию при Кабинете министров Нахчыванской АР, утверждении его Положения и структуры";
- часть 4 указа от 7 июня 2017 года (№68-V FR) "О совершенствовании деятельности Министерства по чрезвычайным ситуациям НАР";
- части 2 - 3-1 указа от 14 февраля 2018 года (№99-V FR) "О создании Государственного агентства автомобильных дорог Нахчыванской АР";
- указ от 27 мая 2015 года (№152-V FR) "Об обеспечении деятельности Государственного комитета по вопросам имущества и земли НАР";
- указ от 15 апреля 2016 года (№24-V FR) "Об обеспечении участия граждан в охране общественного порядка";
- указ от 7 января 2017 года (№49-V FR) о применении закона НАР "О трансплантации человеческих органов или тканей";
- указ от 7 июля 2017 года (№69-V FR) об утверждении "Положения Комиссии по вопросам государственной службы при председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской АР";
- указ от 25 июля 2017 года (№73-V FR) о применении закона НАР "О семеноводстве";
- указ от 20 февраля 2018 года (№103-V FR) "О мерах, связанных с изготовлением государственных наград";
- указ от 31 июля 2018 года (№132-V FR) "О создании Государственной транспортной службы Нахчыванской АР";
- указ от 19 сентября 2019 года (№180-V FR) "О создании Фонда государственной поддержки развития средств массовой информации при председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской АР";
- указ от 3 апреля 2020 года (№5-VI FR) об утверждении "Правил усыновления детей, лишенных родительской опеки, в Нахчыванской АР, в том числе усыновления детей иностранцами и лицами без гражданства";
- указ от 14 декабря 2020 года (№46-VI FR) об утверждении "Типового положения о Парке технологий".
Напомним, Васиф Талыбов занимал пост председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики на протяжении 27 лет - с 1995 по 2022 год. После его отставки в декабре 2022 года в Нахчыване стартовали глубокие структурные реформы, направленные на прозрачность управления и унификацию законодательства с остальной частью Азербайджана.скачать dle 11.3