Azərbaycanda bəzi şəxslərə KOMPENSASİYA ödəniləcək
"Konstitusiya Məhkəməsi işçilərə əlavə kompensasiyaların ödənilməsi ilə bağlı vacib qərar qəbul edib. Qərara əsasən, əmək müqaviləsinə xitam verilərkən işçiyə bütün iş illərinin istifadə etmədiyi məzuniyyətlərinə görə kompensasiya ödəniləcək".
Bu barədə millət vəkili Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında etdiyi paylaşımda məlumat verib.
O bildirib ki, qərarla Əmək Məcəlləsinin 115-117 və 118-1-ci maddələrində göstərilən əlavə məzuniyyətlərinə görə, istifadə olunmamış əsas əmək məzuniyyəti üçün müəyyən edilmiş qaydada və məbləğdə hesablanan kompensasiyanın verilməsi təmin ediləcək:
"115-ci maddə ilə əmək şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə əlavə məzuniyyətlərin müddətləri, 117-ci maddə ilə uşaqlı qadınların əlavə məzuniyyətləri, 118-ci maddə ilə isə pedaqoji və elmi fəaliyyətlə məşğul olan işçilərin əmək məzuniyyətlərinin müddətləri müəyyənləşir.
Belə ki, işçi fərqli səbəblərdən əlavə və ya əsas məzuniyyətdən tam istifadə etməyibsə, o zaman işdən çıxan zaman ona həmin günlərə görə kompensasiya ödəniləcək. Bu zaman həm yeraltı işlərdə çalışanların, əmək şəraiti zərərli və ağır, habelə əmək funksiyası yüksək həssaslıq, həyəcan, zehni və fiziki gərginliklə bağlı olan işçilərə əməyin şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə əlavə məzuniyyətləri olan şəxslərin, həm də uşaqlı qadınların istifadə edilməyən əlavə məzuniyyətlərinə görə ödənişin verilməsi nəzərdə tutulur".
"Əgər işçinin çalışdığı müddətdə istifadə etmədiyi 50 gün əlavə və 40 gün əsas məzuniyyət günləri varsa, o işdən çıxan zaman ona əlavə olaraq 90 günün məzuniyyət kompensasiyası ödəniləcək. Əgər gündəlik məzuniyyət haqqı 50 manatdırsa, o zaman həmin işçiyə 4 500 manat əlavə kompensasiya ödənişinin verilməsi təmin ediləcək.
Bu qərar işçilərin sosial hüquqlarının daha yaxından qorunması və kompensasiya ödənişlərində qeyri-bərabərliyin aradan qaldırılmasına xidmət edəcək", - V.Bayramov qeyd edib.

В Азербайджане некоторым лицам выплатят компенсацию
Конституционный суд Азербайджана принял важное решение о выплате работникам дополнительной компенсации. Согласно документу, при расторжении трудового договора сотруднику будет выплачена компенсация за все неиспользованные отпуска за годы работы.
Об этом депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов написал на своих страницах в соцсетях.
По его словам, решение предусматривает выплату компенсаций за дополнительные отпуска, установленные статьями 115-117 и 118-1 Трудового кодекса, в порядке и размере, действующих для компенсации за неиспользованный основной отпуск.
"Статья 115 определяет продолжительность дополнительных отпусков в зависимости от условий труда и особенностей работы, статья 117 - дополнительные отпуска для женщин с детьми, статья 118 - продолжительность отпусков работников, занятых педагогической и научной деятельностью.
Если сотрудник по каким-либо причинам не использовал полностью основной или дополнительный отпуск, при увольнении ему выплатят компенсацию за эти дни. Это касается работников подземных производств, лиц, занятых на вредных и тяжёлых работах, сотрудников с повышенной нагрузкой и напряжением труда, а также женщин, имеющих детей.
Например, если у работника осталось 50 дней дополнительного и 40 дней основного отпуска, при увольнении он получит компенсацию за 90 дней. При посуточной выплате 50 манатов сумма составит 4 500 манатов. Это решение направлено на усиление защиты социальных прав работников и устранение неравенства при начислении компенсаций", - отметил эксперт.