"Şamaxinka"da hərəkət yenidən təşkil edilir - VİDEOQRAFİKA
"Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı" çərçivəsində Moskva prospektinin "Şamaxinka" adlanan yol sahəsində hərəkətin təşkilində dəyişikliklər edilir.
Bildirilib ki, icra olunan layihəyə əsasən, dəyişiklikdən öncəki hərəkət trayektoriyaları nəzərə alınaraq Asif Məhərrəmov küçəsindən gələn nəqliyyat vasitələri sola - 20 Yanvar küçəsi istiqamətində dönərkən əvvəlki qaydada deyil, həmin küçənin paralel hissəsi ilə Moskva prospektinə çıxa biləcəklər.
Əlavə olaraq 4-cü mikrorayondan Moskva prospekti istiqamətində gələn nəqliyyat vasitələrinin də öncəki trayektoriya ilə deyil, yeni qayda ilə hərəkəti təmin olunacaq.
Eyni şəkildə, Asif Məhərrəmov küçəsinin əks istiqaməti ilə hərəkət edən nəqliyyat vasitələri xüsusi təhlükəsizlik adacığı ilə ayrılmış zolaq vasitəsilə 20 Yanvar küçəsinin paralel hissəsinə yönləndiriləcək və bu kəsişmədə həm 4-cü mikrorayon istiqamətində, həm də düzünə hərəkətlərini davam etdirə biləcəklər.
Bundan başqa, Moskva prospektinin 20 Yanvar küçəsi ilə kəsişmələrində, həmçinin bu kəsişmələrin yaxınlığında yerləşən geriyədönmə yerində hərəkət növbəliliyi işıqforla tənzimlənəcək.

На "Шамахинке" изменили схему движения - ВИДЕОГРАФИКА
В рамках реализации "Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры города Баку и прилегающих территорий на 2025-2030 годы" на участке Московского проспекта, более известном в народе как "Шамахинка", вводятся изменения в организации дорожного движения.
Согласно реализуемому проекту, с учетом прежних траекторий движения, транспортные средства, следующие с улицы Асифа Магеррамова и поворачивающие налево - в направлении улицы 20 Января, смогут выезжать на Московский проспект не по старой схеме, а через параллельный участок данной улицы.
Кроме того, для транспортных средств, движущихся из 4-го микрорайона в направлении Московского проспекта, также будет обеспечено движение по новой схеме вместо прежней траектории.
Аналогичным образом, транспортные средства, движущиеся в противоположном направлении по улице Асифа Магеррамова, будут направляться на параллельный участок улицы 20 Января через полосу, отделенную специальным островком безопасности. На этом перекрестке водители смогут продолжить движение как в направлении 4-го микрорайона, так и прямо.
Помимо этого, очередность движения на перекрестках Московского проспекта с улицей 20 Января, а также на расположенном вблизи этих перекрестков месте разворота, будет регулироваться светофорами.скачать dle 11.3