Naxçıvan MR Konstitusiyasına dəyişikliklər II səsvermədə qəbul edildi
"Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasında dəyişikliklərin təsdiq edilməsi haqqında" Konstitusiya qanununun layihəsi Milli Məclisdə II səsvermədə qəbul edilib.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Konstitusiyasının Preambulası dəyişir, preambulanın birinci və ikinci abzasları ləğv edilir.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, Naxçıvanın muxtariyyətinin əsasları hazırda qüvvədə olan 16 mart 1921-ci il tarixli Moskva və 13 oktyabr 1921-ci il tarixli Qars beynəlxalq müqavilələri ilə qoyulub. Həmin müqavilələrdə Naxçıvanın Azərbaycanın tərkib hissəsi olması bir daha bəyan edilərək Naxçıvanın ərazi hüdudları dəqiqləşdirilib.
Naxçıvan 1921-ci il martın 16-dan başlayaraq əvvəlcə Naxçıvan Sovet Sosialist Respublikası, 1923-cü il iyunun 16-dan sonra Naxçıvan diyarı, 1924-cü il fevralın 9-dan Naxçıvan Muxtar Sovet Sosialist Respublikası, 1990-cı il noyabrın 17-dən isə Naxçıvan Muxtar Respublikası adlandırılıb.
Sənəddə qeyd olunur ki, Naxçıvan Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının bu Konstitusiyasının əsasını "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında" 1991-ci il 30 avqust tarixli Bəyannamədə və "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında" 1991-ci il 18 oktyabr tarixli Konstitusiya Aktında təsbit edilmiş prinsiplər və Azərbaycanın 1995-ci il 12 noyabrda ümumxalq səsverməsində - referendumda qəbul edilən Konstitusiyası təşkil edir.
Bundan başqa, Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Naxçıvanın ali vəzifəli şəxsi sayılmayacaq. Naxçıvan Konstitusiyanın 5-ci maddəsinə əsasən, muxtar respublikanın ali vəzifəli şəxsi Naxçıvanın Ali Məclisinin sədridir.
Layihədə isə 5-ci maddənin ləğv olunması təklif olunur.
Həmçinin Naxçıvan Ali Məclisinə seçkinin təyin edilməsi qaydasına dəyişiklik təklif olunur. Mövcud qanunvericiliyə görə, Naxçıvan Ali Məclisinin sədri muxtar respublika Ali Məclisinə seçkini təyin edir.
Lakin sənəddə vurğulanır ki, Ali Məclisə seçkini Naxçıvan Ali Məclisi sədrinin təklifləri əsasında Azərbaycan Prezidenti təyin edəcək.
Bildirilib ki, müharibə şəraitində hərbi əməliyyatların aparılması Naxçıvan Ali Məclisinə seçkinin keçirilməsini mümkün etmədikdə Ali Məclisin çağırışının səlahiyyət müddəti hərbi əməliyyatların sonunadək uzadılır. Bu barədə qərar Naxçıvan Muxtar Respublikasında seçkinin hazırlanmasını və keçirilməsini təmin edən dövlət orqanının müraciətinə əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən qəbul ediləcək.
Layihədə Ali Məclisinin növbədənkənar sessiyasının çağırılması qaydası dəyişməsi ilə bağlı məsələ də əksini tapıb.
Qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən, Naxçıvan Ali Məclisi hər il iki növbəti sessiyaya yığılır. Ali Məclisin 31 deputatının səlahiyyətləri təsdiq edildikdən sonra Ali Məclisin ilk iclası həmin gündən başlayaraq bir həftədən gec olmayaraq çağırılır.
Ali Məclisin növbədənkənar sessiyaları Azərbaycan Prezidenti, Azərbaycan Milli Məclisi tərəfindən, Naxçıvan Ali Məclisinin 16 deputatının tələbi əsasında və ya öz təşəbbüsü ilə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri tərəfindən çağırılır.
Sənəddə qeyd olunub ki, Ali Məclisə seçkidən sonra martın 10-dək onun 31 deputatının sәlahiyyәtlәri təsdiq edilməzsə, ilk iclasının keçirilmə vaxtını Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi müəyyən edəcək.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan Prezidentinin və ya Milli Məclisinin təklifi ilə Ali Məclisin sessiyasının qapalı iclasının keçirilə biləcək.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasına əlavə edilməsi təklif olunan 28-1-ci maddəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi 31 deputatın tələbi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi tərəfindən və ya Konstitusiyanın müvafiq maddələrində (26-cı maddənin II-V hissələri və 27-ci maddə) göstərilən vəzifələrini aradan qaldırıla bilməyən səbəblər üzündən icra edə bilmədikdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən buraxılacaq.
Layihəyə əsasən, növbədənkənar seçkidə seçilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddəti beş ildən az ola bilər. Bu halda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə növbəti seçki növbədənkənar seçkidə seçilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddətinin beşinci ilinin noyabr ayının birinci bazar günü keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasının 26-cı maddənin (Qanunvericilik təşəbbüsü hüququ) II-V hissələri aşağıdakılardır:
- Naxçıvan Muxtar Respublikası baş nazirinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin qanunvericilik təşəbbüsü qaydasında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin müzakirəsinə verdiyi qanun və qərar layihələri müzakirəyə təqdim olunmuş şəkildə çıxarılır və səsə qoyulur.
- Belə qanun və ya qərar layihələrində dəyişikliklər qanunvericilik təşəbbüsü hüququndan istifadə edən orqanın razılığı ilə edilə bilər.
- Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi deputatlarının Naxçıvan Muxtar Respublikası baş nazirinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə təqdim etdiyi qanun və qərar layihələri iki ay ərzində səsə qoyulur.
- Qanun və qərar layihəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatları, Naxçıvan Muxtar Respublikasının baş naziri, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi təcili elan edibsə, bu müddət 20 gün təşkil edir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasının 27-ci maddəsinə əsasən (Qanunların və qərarların imzalanması), qanunlar və qərarlar qəbul edildiyi gündən 10 gün müddətində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri tərəfindən imzalanır. Təcili elan olunan qanun və qərar layihəsi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri tərəfindən qəbul edildiyi gündən 24 saat ərzində imzalanır.
Həmçinin Naxçıvan Nazirlər Kabineti Azərbaycan Prezidentinə tabe olacaq. Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabineti muxtar respublikanın Ali Məclisinə tabe olmayacaq və iş qaydasını Azərbaycan Prezidenti ilə razılaşdırmaqla müəyyənləşdirəcək.
Bundan başqa, sənədə əsasən, Azərbaycan Prezidentinin razılığı olmadan Naxçıvanda qurum yaratmaq olmayacaq.
Layihəyə əsasən, muxtar respublikanın dövlət büdcəsində icra hakimiyyəti üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin razılığı ilə mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları yaradılacaq və ya ləğv olunacaq.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri seçilməsinə dair tələblər dəyişir.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin ali təhsilli hər bir deputatı Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri seçilə bilər.
Mövcud qanuna görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində beş ildən az olmayaraq daimi yaşayan, başqa dövlətlər qarşısında öhdəliyi olmayan, ali təhsilli, ikili vətəndaşlığı olmayan Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin hər bir deputatı Ali Məclisin sədri seçilə bilər.
Həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin səlahiyyətləri artırılır.
Layihəyə əsasən, sədrə aşağıdakı səlahiyyətlər verilir:
- Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə seçkinin təyin edilməsi üçün Azərbaycan Prezidentinə təkliflər verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət və ictimai siyasi həyatının mühüm məsələləri barədə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə məlumat verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasını xarici dövlətlərlə və beynəlxalq təşkilatlarla, habelə başqa fiziki və hüquqi şəxslərlə münasibətdə təmsil edir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerli icra hakimiyyətləri başçılarının vəzifəyə təyin edilməsinə dair Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdimat verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət orqanlarında qulluq (xidmət) keçən şəxslərə ixtisas dərəcələrinin və ali xüsusi rütbələrin verilməsinə dair Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təkliflər verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət təltifləri ilə təltif edir, Azərbaycan Respublikasının dövlət təltifləri ilə təltif edilmə haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təkliflər verir.

Изменения в Конституцию Нахчыванской АР приняты во втором чтении
Милли Меджлис во втором чтении принял конституционный закон "Об утверждении изменений в Конституцию Нахчыванской Автономной Республики", существенно трансформирующий систему управления регионом, сообщает Oxu.Az.
Согласно новому проекту, преамбула Конституции Нахчывана претерпевает серьезные изменения - ее первый и второй абзацы полностью упраздняются. Действующая редакция указывает, что основы автономии Нахчывана были заложены Московским договором от 16 марта 1921 года и Карсским международным договором от 13 октября 1921 года. Эти исторические документы подтверждали принадлежность Нахчывана Азербайджану и четко определяли её территориальные границы.
Историческая справка показывает, что с 16 марта 1921 года регион сначала именовался Нахчыванской Советской Социалистической Республикой, с 16 июня 1923 года - Нахчыванским краем, с 9 февраля 1924 года - Нахчыванской Автономной Советской Социалистической Республикой, а с 17 ноября 1990 года получил название Нахчыванская Автономная Республика.
В обновленном документе подчеркивается, что "Нахчыван является неотъемлемой составной частью Азербайджана". Отмечается также, что основу Конституции Нахчыванской АР составляют принципы, закрепленные в Декларации "О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики" от 30 августа 1991 года, Конституционном акте "О государственной независимости Азербайджанской Республики" от 18 октября 1991 года и в Конституции Азербайджана, принятой на всенародном голосовании - референдуме 12 ноября 1995 года.
Одним из важнейших изменений становится лишение председателя Верховного Меджлиса Нахчывана статуса высшего должностного лица автономии. В действующей Конституции, согласно статье 5, высшим должностным лицом Автономной Республики является председатель Верховного Меджлиса. В новом проекте предлагается полностью упразднить эту статью.
Также кардинально меняется порядок назначения выборов в Верховный Меджлис Нахчывана. Если ранее эту функцию выполнял председатель парламента Автономной Республики, то теперь выборы будет назначать Президент Азербайджана на основании предложений председателя Верховного Меджлиса.
В документе оговаривается, что в случае войны, когда проведение военных операций делает невозможным проведение выборов в Верховный Меджлис, полномочия действующего созыва продлеваются до окончания военных действий. Соответствующее решение будет приниматься Верховным судом Нахчыванской Автономной Республики на основании обращения государственного органа, обеспечивающего подготовку и проведение выборов.
Проект предусматривает изменение порядка созыва внеочередных сессий Верховного Меджлиса. Согласно действующему законодательству, парламент Нахчывана собирается на две очередные сессии ежегодно. Первое заседание Верховного Меджлиса созывается не позднее чем через неделю после подтверждения полномочий 31 депутата.
Внеочередные сессии Верховного Меджлиса могут созываться Президентом Азербайджана, Милли Меджлисом, по требованию 16 депутатов Верховного Меджлиса или по собственной инициативе председателя парламента Нахчыванской АР.
В новом документе отмечается, что если до 10 марта после выборов в Верховный Меджлис не подтверждены полномочия 31 депутата, время проведения первого заседания будет определяться Верховным судом Нахчыванской Автономной Республики.
Также указывается, что по предложению Президента Азербайджана или Милли Меджлиса может проводиться закрытое заседание сессии Верховного Меджлиса.
Согласно предлагаемой статье 28-1 Конституции Нахчыванской Автономной Республики, Верховный Меджлис может быть распущен по требованию 31 депутата или Президентом Азербайджана в случае, если парламент автономии не способен исполнять свои функции по объективным причинам, указанным в соответствующих статьях Конституции (части II-V статьи 26 и статья 27).
В проекте оговаривается, что срок полномочий созыва Верховного Меджлиса, избранного на внеочередных выборах, может составлять менее пяти лет. В этом случае следующие очередные выборы в Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики будут проводиться в первое воскресенье ноября пятого года полномочий созыва Верховного Меджлиса, избранного на внеочередных выборах.
Согласно проекту, Кабинет министров Нахчыванской АР больше не будет подчиняться Верховному Меджлису автономии и будет определять порядок своей работы по согласованию с Президентом Азербайджана.
Кроме того, в документе указывается, что без согласия Президента Азербайджана в Нахчыване нельзя будет создавать новые структуры власти. Центральные органы исполнительной власти будут создаваться или упраздняться в рамках средств, предусмотренных для исполнительной власти в государственном бюджете автономной республики, с согласия Президента Азербайджана.
Меняются требования к кандидатам на должность председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики. Согласно проекту, председателем может быть избран любой депутат Верховного Меджлиса с высшим образованием.
Законопроект устанавливает более строгие требования: председателем может быть избран депутат, который постоянно проживает на территории Нахчыванской АР не менее пяти лет, не имеет обязательств перед другими государствами, имеет высшее образование и не имеет двойного гражданства.
Одновременно с этим значительно расширяются полномочия председателя Верховного Меджлиса. Проект наделяет его следующими функциями:
- предоставление Президенту Азербайджана предложений по назначению выборов в Верховный Меджлис;
- информирование Верховного Меджлиса о важных вопросах государственной и общественно-политической жизни автономии;
- представление Нахчыванской Автономной Республики в отношениях с иностранными государствами, международными организациями и другими физическими и юридическими лицами;
- представление Президенту Азербайджана предложений по назначению глав местных исполнительных властей в автономии;
- внесение Президенту Азербайджана предложений о присвоении квалификационных степеней и высших специальных званий лицам, проходящим службу в государственных органах автономии;
- награждение государственными наградами автономии, внесение Президенту Азербайджана предложений о награждении государственными наградами Азербайджана.