Milli Məclis TƏSDİQLƏDİ: Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyası DƏYİŞƏCƏK
"Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasında dəyişikliklərin təsdiq edilməsi haqqında" Konstitusiya qanununun layihəsi Milli Məclisdə üçüncü oxunuşunda təsdiqlənib.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Konstitusiyasının Preambulası dəyişir, preambulanın birinci və ikinci abzasları ləğv edilir.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, Naxçıvanın muxtariyyətinin əsasları hazırda qüvvədə olan 16 mart 1921-ci il tarixli Moskva və 13 oktyabr 1921-ci il tarixli Qars beynəlxalq müqavilələri ilə qoyulub. Həmin müqavilələrdə Naxçıvanın Azərbaycanın tərkib hissəsi olması bir daha bəyan edilərək Naxçıvanın ərazi hüdudları dəqiqləşdirilib.
Naxçıvan 1921-ci il martın 16-dan başlayaraq əvvəlcə Naxçıvan Sovet Sosialist Respublikası, 1923-cü il iyunun 16-dan sonra Naxçıvan diyarı, 1924-cü il fevralın 9-dan Naxçıvan Muxtar Sovet Sosialist Respublikası, 1990-cı il noyabrın 17-dən isə Naxçıvan Muxtar Respublikası adlandırılıb.
Sənəddə qeyd olunur ki, Naxçıvan Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının bu Konstitusiyasının əsasını "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında" 1991-ci il 30 avqust tarixli Bəyannamədə və "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında" 1991-ci il 18 oktyabr tarixli Konstitusiya Aktında təsbit edilmiş prinsiplər və Azərbaycanın 1995-ci il 12 noyabrda ümumxalq səsverməsində - referendumda qəbul edilən Konstitusiyası təşkil edir.
Bundan başqa, Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Naxçıvanın ali vəzifəli şəxsi sayılmayacaq. Naxçıvan Konstitusiyanın 5-ci maddəsinə əsasən, muxtar respublikanın ali vəzifəli şəxsi Naxçıvanın Ali Məclisinin sədridir.
Layihədə isə 5-ci maddənin ləğv olunması təklif olunur.
Həmçinin Naxçıvan Ali Məclisinə seçkinin təyin edilməsi qaydasına dəyişiklik təklif olunur. Mövcud qanunvericiliyə görə, Naxçıvan Ali Məclisinin sədri muxtar respublika Ali Məclisinə seçkini təyin edir.
Lakin sənəddə vurğulanır ki, Ali Məclisə seçkini Naxçıvan Ali Məclisi sədrinin təklifləri əsasında Azərbaycan Prezidenti təyin edəcək.
Bildirilib ki, müharibə şəraitində hərbi əməliyyatların aparılması Naxçıvan Ali Məclisinə seçkinin keçirilməsini mümkün etmədikdə Ali Məclisin çağırışının səlahiyyət müddəti hərbi əməliyyatların sonunadək uzadılır. Bu barədə qərar Naxçıvan Muxtar Respublikasında seçkinin hazırlanmasını və keçirilməsini təmin edən dövlət orqanının müraciətinə əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən qəbul ediləcək.
Layihədə Ali Məclisinin növbədənkənar sessiyasının çağırılması qaydası dəyişməsi ilə bağlı məsələ də əksini tapıb.
Qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən, Naxçıvan Ali Məclisi hər il iki növbəti sessiyaya yığılır. Ali Məclisin 31 deputatının səlahiyyətləri təsdiq edildikdən sonra Ali Məclisin ilk iclası həmin gündən başlayaraq bir həftədən gec olmayaraq çağırılır.
Ali Məclisin növbədənkənar sessiyaları Azərbaycan Prezidenti, Azərbaycan Milli Məclisi tərəfindən, Naxçıvan Ali Məclisinin 16 deputatının tələbi əsasında və ya öz təşəbbüsü ilə Naxçıvan Ali Məclisinin sədri tərəfindən çağırılır.
Sənəddə qeyd olunub ki, Ali Məclisə seçkidən sonra martın 10-dək onun 31 deputatının sәlahiyyәtlәri təsdiq edilməzsə, ilk iclasının keçirilmə vaxtını Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi müəyyən edəcək.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan Prezidentinin və ya Milli Məclisinin təklifi ilə Ali Məclisin sessiyasının qapalı iclasının keçirilə biləcək.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasına əlavə edilməsi təklif olunan 28-1-ci maddəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi 31 deputatın tələbi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi tərəfindən və ya Konstitusiyanın müvafiq maddələrində (26-cı maddənin II-V hissələri və 27-ci maddə) göstərilən vəzifələrini aradan qaldırıla bilməyən səbəblər üzündən icra edə bilmədikdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən buraxılacaq.
Layihəyə əsasən, növbədənkənar seçkidə seçilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddəti beş ildən az ola bilər. Bu halda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə növbəti seçki növbədənkənar seçkidə seçilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddətinin beşinci ilinin noyabr ayının birinci bazar günü keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasının 26-cı maddənin (Qanunvericilik təşəbbüsü hüququ) II-V hissələri aşağıdakılardır:
- Naxçıvan Muxtar Respublikası Baş nazirinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin qanunvericilik təşəbbüsü qaydasında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin müzakirəsinə verdiyi qanun və qərar layihələri müzakirəyə təqdim olunmuş şəkildə çıxarılır və səsə qoyulur.
- Belə qanun və ya qərar layihələrində dəyişikliklər qanunvericilik təşəbbüsü hüququndan istifadə edən orqanın razılığı ilə edilə bilər.
- Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi deputatlarının Naxçıvan Muxtar Respublikası Baş nazirinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə təqdim etdiyi qanun və qərar layihələri iki ay ərzində səsə qoyulur.
- Qanun və qərar layihəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatları, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Baş naziri, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi təcili elan edibsə, bu müddət 20 gün təşkil edir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasının 27-ci maddəsinə əsasən (Qanunların və qərarların imzalanması), qanunlar və qərarlar qəbul edildiyi gündən 10 gün müddətində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri tərəfindən imzalanır. Təcili elan olunan qanun və qərar layihəsi Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri tərəfindən qəbul edildiyi gündən 24 saat ərzində imzalanır.
Həmçinin Naxçıvan Nazirlər Kabineti Azərbaycan Prezidentinə tabe olacaq. Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabineti muxtar respublikanın Ali Məclisinə tabe olmayacaq və iş qaydasını Azərbaycan Prezidenti ilə razılaşdırmaqla müəyyənləşdirəcək.
Bundan başqa, sənədə əsasən, Azərbaycan Prezidentinin razılığı olmadan Naxçıvanda qurum yaratmaq olmayacaq.
Layihəyə əsasən, muxtar respublikanın dövlət büdcəsində icra hakimiyyəti üçün nəzərdə tutulmuş xərclər çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin razılığı ilə mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları yaradılacaq və ya ləğv olunacaq.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri seçilməsinə dair tələblər dəyişir.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin ali təhsilli hər bir deputatı Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri seçilə bilər.
Mövcud qanuna görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində beş ildən az olmayaraq daimi yaşayan, başqa dövlətlər qarşısında öhdəliyi olmayan, ali təhsilli, ikili vətəndaşlığı olmayan Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin hər bir deputatı Ali Məclisin sədri seçilə bilər.
Həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin səlahiyyətləri artırılır.
Layihəyə əsasən, sədrə aşağıdakı səlahiyyətlər verilir:
- Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə seçkinin təyin edilməsi üçün Azərbaycan Prezidentinə təkliflər verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət və ictimai siyasi həyatının mühüm məsələləri barədə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə məlumat verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasını xarici dövlətlərlə və beynəlxalq təşkilatlarla, habelə başqa fiziki və hüquqi şəxslərlə münasibətdə təmsil edir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerli icra hakimiyyətləri başçılarının vəzifəyə təyin edilməsinə dair Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdimat verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət orqanlarında qulluq (xidmət) keçən şəxslərə ixtisas dərəcələrinin və ali xüsusi rütbələrin verilməsinə dair Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təkliflər verir;
- Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət təltifləri ilə təltif edir, Azərbaycan Respublikasının dövlət təltifləri ilə təltif edilmə haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təkliflər verir.

Милли Меджлис утвердил изменения в Конституцию Нахчыванской АР
Милли Меджлис в третьем чтении утвердил проект Конституционного закона "Об утверждении изменений в Конституцию Нахчыванской Автономной Республики", сообщает Oxu.Az.
Согласно проекту, преамбула Конституции Нахчывана подвергается существенным изменениям: первый и второй абзацы полностью упраздняются.
По действующему законодательству, основы автономии Нахчывана были заложены международными договорами - Московским от 16 марта 1921 года и Карсским от 13 октября 1921 года. В этих международных соглашениях подтверждалась принадлежность Нахчывана к Азербайджану и уточнялись территориальные границы региона.
Исторически с 16 марта 1921 года регион последовательно назывался Нахчыванской Советской Социалистической Республикой, с 16 июня 1923 года - Нахчыванским краем, с 9 февраля 1924 года - Нахчыванской Автономной Советской Социалистической Республикой, а с 17 ноября 1990 года - Нахчыванской Автономной Республикой.
В документе подчеркивается, что Нахчыван является неотъемлемой частью Азербайджанской Республики.
Основу Конституции Нахчыванской Автономной Республики составляют принципы, закрепленные в Декларации "О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики" от 30 августа 1991 года, Конституционном акте "О государственной независимости Азербайджанской Республики" от 18 октября 1991 года и Конституции Азербайджана, принятой на всенародном голосовании-референдуме 12 ноября 1995 года.
Кроме того, председатель Верховного Меджлиса НАР больше не будет считаться высшим должностным лицом автономии. Согласно статье 5 Конституции Нахчывана, высшим должностным лицом Автономной Республики является председатель Верховного Меджлиса Нахчывана.
В проекте предлагается упразднить статью 5.
Также предлагается изменить порядок назначения выборов в Верховный Меджлис. По действующему законодательству, выборы в Верховный Меджлис Автономной Республики назначает председатель Верховного Меджлиса Нахчывана.
Однако в документе подчеркивается, что выборы в Верховный Меджлис будет назначать Президент Азербайджанской Республики на основании предложений председателя Верховного Меджлиса НАР.
Отмечается, что в условиях войны, когда проведение военных операций делает невозможным проведение выборов в Верховный Меджлис Нахчывана, срок полномочий созыва Верховного Меджлиса продлевается до окончания военных действий. Решение об этом будет приниматься Верховным судом НАР на основании обращения государственного органа, обеспечивающего подготовку и проведение выборов в Нахчыванской Автономной Республике.
В проекте также отражен вопрос об изменении порядка созыва внеочередной сессии Верховного Меджлиса.
Согласно действующему законодательству, Верховный Меджлис Нахчывана собирается на две очередные сессии ежегодно. Первое заседание Верховного Меджлиса созывается не позднее одной недели после подтверждения полномочий 31 депутата Верховного Меджлиса.
Внеочередные сессии Верховного Меджлиса созываются Президентом Азербайджана, Милли Меджлисом Азербайджана, по требованию 16 депутатов Верховного Меджлиса или по собственной инициативе председателя Верховного Меджлиса.
В документе указано, что если до 10 марта после выборов в Верховный Меджлис не будут подтверждены полномочия 31 депутата, время проведения первого заседания определит Верховный суд Нахчыванской Автономной Республики.
Также указано, что по предложению Президента Азербайджана или Милли Меджлиса может быть проведено закрытое заседание сессии Верховного Меджлиса.
Согласно предлагаемой к добавлению в Конституцию Нахчыванской Автономной Республики статье 28-1, Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики может быть распущен по требованию 31 депутата самим Верховным Меджлисом или Президентом Азербайджанской Республики, если он не может выполнять свои обязанности, указанные в соответствующих статьях Конституции (части II-V статьи 26 и статья 27), по причинам, которые невозможно устранить.
Согласно проекту, срок полномочий созыва Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, избранного на внеочередных выборах, может быть менее пяти лет. В этом случае очередные выборы в Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики будут проводиться в первое воскресенье ноября пятого года срока полномочий созыва Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, избранного на внеочередных выборах.
Отметим, что части II-V статьи 26 (Право законодательной инициативы) Конституции Нахчыванской Автономной Республики следующие:
- Законопроекты и проекты постановлений, представленные на рассмотрение Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики в порядке законодательной инициативы премьер-министром Нахчыванской Автономной Республики, Верховным судом Нахчыванской Автономной Республики, выносятся на обсуждение и ставятся на голосование в представленном виде.
- Изменения в такие законопроекты или проекты постановлений могут быть внесены с согласия органа, использующего право законодательной инициативы.
- Законопроекты и проекты постановлений, представленные в Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики премьер-министром Нахчыванской Автономной Республики и Верховным судом Нахчыванской Автономной Республики, ставятся на голосование в течение двух месяцев.
- Если законопроект или проект постановления объявлен срочным депутатами Верховного Меджлиса, премьер-министром НАР, Верховным судом Нахчыванской Автономной Республики, этот срок составляет 20 дней.
Согласно статье 27 Конституции Нахчыванской Автономной Республики (подписание законов и постановлений), законы и постановления подписываются председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики в течение 10 дней со дня их принятия. Законопроект или проект постановления, объявленный срочным, подписывается председателем Верховного Меджлиса в течение 24 часов со дня его принятия.
Кроме того, Кабинет министров НАР будет подчиняться Президенту Азербайджана. Согласно проекту, Кабмин не будет подчиняться Верховному Меджлису Автономной Республики и будет определять порядок своей работы по согласованию с Президентом Азербайджана.
Кроме того, согласно документу, без согласия Президента Азербайджана нельзя будет создавать структуры в Нахчыване.
Согласно проекту, в рамках расходов, предусмотренных в государственном бюджете Автономной Республики для исполнительной власти, с согласия Президента Азербайджана будут создаваться или ликвидироваться органы центральной исполнительной власти.
Меняются требования к избранию председателя Верховного Меджлиса.
Согласно проекту, председателем Верховного Меджлиса НАР может быть избран любой депутат Верховного Меджлиса Автономной Республики с высшим образованием.
По действующему закону, председателем Верховного Меджлиса может быть избран любой депутат Верховного Меджлиса, постоянно проживающий на территории Нахчыванской Автономной Республики не менее пяти лет, не имеющий обязательств перед другими государствами, имеющий высшее образование и не имеющий двойного гражданства.
Также расширяются полномочия председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Согласно проекту, председателю предоставляются следующие полномочия:
- Вносит предложения Президенту Азербайджана о назначении выборов в Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики;
- Информирует Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики о важных вопросах государственной и общественно-политической жизни Нахчыванской Автономной Республики;
- Представляет Нахчыванскую Автономную Республику в отношениях с иностранными государствами и международными организациями, а также с другими физическими и юридическими лицами;
- Вносит представление Президенту Азербайджанской Республики о назначении на должность глав местных исполнительных властей в Нахчыванской Автономной Республике;
- Вносит предложения Президенту Азербайджанской Республики о присвоении квалификационных степеней и высших специальных званий лицам, проходящим службу в государственных органах НАР;
- Награждает государственными наградами Нахчыванской Автономной Республики, вносит предложения Президенту Азербайджанской Республики о награждении государственными наградами Азербайджанской Республики.