09.02.2024 12:26 1 644
Muxtariyyət statusu Rusiya ilə Türkiyə arasında 1921-ci ildə bağlanılan Moskva müqaviləsi ilə, daha sonra isə Türkiyə ilə Cənubi Qafqaz respublikaları arasında imzalanan Qars müqaviləsi ilə rəsmiləşdirilib.
1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq səsverməsi ilə qəbul edilən Konstitusiya ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasına Azərbaycanın tərkibində muxtar dövlət statusu verilib.
Muxtar Respublikası inzibati cəhətdən 7 rayon və Naxçıvan şəhər inzibati ərazi dairəsindən ibarətdir. Naxçıvanda 5-i şəhər (Naxçıvan, Ordubad, Culfa, Şərur və Şahbuz), 8-i şəhər tipli qəsəbə, 206-sı kənd olmaqla ümumilikdə 219 yaşayış məntəqəsi yerləşir. Muxtar Respublikanın inzibati mərkəzi qədim Naxçıvan şəhəridir.
Naxçıvanın davamlı inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük xidməti var. Ulu öndər hakimiyyətə gəldiyi vaxtlardan etibarən daim Naxçıvanı diqqətdə saxlayıb, muxtar respublikanın gələcəyi ilə bağlı ən vacib qərarların təşəbbüskarı olub. Məhz Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali qanunverici orqanında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üçrəngli bayrağının dövlət rəmzi olaraq qəbul edilməsi dövrün mürəkkəb ictimai-siyasi proseslərinə həlledici təsir göstərib və Azərbaycanı müstəqilliyə sürətlə yaxınlaşdırıb.
2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Naxçıvanın igid övladları şanlı Zəfər salnaməmizə parlaq səhifələr yazıblar.
Dövlət başçısı İlham Əliyev prezidentliyi müddətində 15 dəfə muxtar respublikaya səfər edib. Bu müddətdə dövlət başçısı qədim diyarın sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə dair müxtəlif sərəncamlar imzalayıb, Dövlət proqramlarını təsdiq edib.
Ölkə başçısı tərəfindən “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” və 2023-cü il 30 dekabr tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı Naxçıvanın zəngin dövlətçilik tariximizdə, ölkəmizin inkişafında mühüm yer tutduğunun göstəricisidir.скачать dle 11.3

09.02.2024 12:26 1 737
Официально данный статус был закреплен Московским договором, подписанным между Россией и Турцией в 1921 году, а затем Карским договором, подписанным между Турцией и республиками Южного Кавказа.
В соответствии с Конституцией, принятой 12 ноября 1995 года в результате всенародного голосования, Нахчыванская АР получила государственный статус автономии в составе Азербайджана.
В Нахчыване насчитывается 219 населенных пунктов, в том числе пять городов (Нахчыван, Ордубад, Джульфа, Шарур и Шахбуз), восемь поселков городского типа и 206 сел. Административным центром Автономной Республики является древний город Нахчыван.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев внес неоценимый вклад в развитие Нахчывана. С момента прихода к власти в период независимости Азербайджана он всегда держал регион в центре внимания, великий лидер был инициатором важнейших решений, касающихся будущего Автономной Республики. Именно принятие по инициативе Гейдара Алиева высшим законодательным органом Нахчыванской АР трехцветного флага Азербайджанской Демократической Республики в качестве государственного атрибута 17 ноября 1990 года оказало решающее влияние на сложные общественно-политические процессы того времени и ускорили достижение Азербайджаном независимости.
Отважные сыновья Нахчывана проявили свою доблесть и во время 44-дневной Отечественной войны 2020 года.
За время своего Президентства Ильхам Алиев посетил Автономную Республику 15 раз. В течение этого периода главой государства были подписаны различные распоряжения, приняты государственные программы по ускорению социально-экономического развития этого древнего уголка азербайджанской земли.
Распоряжения Президента Азербайджана "Об утверждении "Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы" и "О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики" являются свидетельством того, что Нахчыван занимает важное место в богатой истории государственности и развитии нашей страны.скачать dle 11.3