ABŞ-dən Venesuela nefti ilə bağlı qərar
ABŞ Maliyyə Nazirliyi ölkədə hüquqi şəxslərə Venesuela nefti ilə bağlı əməliyyatlar aparmaq səlahiyyəti verib.
Bu barədə Xarici Aktivlərə Nəzarət İdarəsi (OFAC) məlumat yayıb.
"Qeydiyyatdan keçən ABŞ qurumu tərəfindən Venesuela mənşəli neftlə bağlı fəaliyyətlərə, o cümlədən bu cür neftin emalına icazə verilir", - deyə sözügedən qurumdan bildirilib.
Bu lisenziya Rusiya, İran, Şimali Koreya və Kubada olan hüquqi şəxslərin iştirakı ilə Venesuela nefti ilə hər hansı əməliyyatın aparılmasını qadağan edir.
Qurumun lisenziyası, həmçinin Venesuelada və ya ABŞ-də yerləşən və ya onların qanunlarına əsasən təşkil olunan, Çindən olan şəxslərə məxsus və ya onların nəzarətində olan hüquqi şəxslərlə əməliyyatları qadağan edir.
Qeyd olunur ki, Çin qanunlarına əsasən təşkil edilən hüquqi şəxslər tərəfindən əməliyyatlar da qadağandır.
Xatırladaq ki, bu il yanvarın 3-də ABŞ Venesuelada genişmiqyaslı əməliyyat keçirib, nəticədə prezident Nikolas Maduro və onun həyat yoldaşı Siliya Flores həbs edilərək Nyu-Yorka aparılıblar.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Maduro və Floresin narkoterrorizm və ABŞ-ni təhdid etmək ittihamları ilə mühakimə olunacaqlarını açıqlayıb. Venesuelanın vitse-prezidenti Delsi Rodriges müvəqqəti dövlət başçısı elan edilib.скачать dle 11.3

В США разрешили американским юрлицам проводить сделки с венесуэльской нефтью
В Минфине Соединенных Штатов разрешили американским юридическим лицам проводить сделки с венесуэльской нефтью.
Об этом заявили в управлении по контролю за иностранными активами (OFAC).
"Виды деятельности, связанные с нефтью венесуэльского происхождения, включая переработку такой нефти, зарегистрированным юридическим лицом США, разрешены", - говорится в заявлении.
Данная лицензия запрещает любые сделки с венесуэльской нефтью с участием лиц, находящихся в России, Иране, КНДР и в Республике Куба, а также юрлиц, которые принадлежат или контролируются лицами из этих стран.
Лицензия OFAC также не разрешает сделки с участием юрлиц, находящихся в Венесуэле или США или организованных в соответствии с их законодательством, принадлежащим или контролирующими лицами из Китая. Отмечается, что сделки юридических лиц, организованные в соответствии с законодательством Китая, также запрещены.