Banklardan kredit götürənlərin NƏZƏRİNƏ: Yaxın dövrdə nə gözlənilir? (Video)
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, ötən il kreditləri 11-17 faizlə təklif edən banklar hazırda kreditləri meyarlardan asılı olaraq minimum 18 faizdən başlayaraq təqdim edirlər.
İqtisadçı Xalid Kərimlinin sözlərinə görə, kredit faizlərində müşahidə olunan artım Mərkəzi Bankın apardığı sərt pul-kredit siyasəti ilə bağlıdır. Belə ki, banklar əhalidən daha çox vəsait cəlb etmək üçün əmanət faizlərini yüksəldirlər. Bu isə banklar üçün vəsaitin maya dəyərinin artması deməkdir. Nəticədə banklar baha başa gələn vəsaiti kredit şəklində daha yüksək faizlə təqdim edirlər ki, bu da kredit faizlərinin artmasına səbəb olur.
X.Kərimli bildirib ki, Mərkəzi Bank inflyasiya risklərinin hələ də tam aradan qalxdığını hesab etmədiyi üçün faiz dərəcələrinin azaldılmasına tələsmir. Bu şəraitdə kredit faizlərinin yaxın dövrdə enəcəyi gözlənilmir.
İqtisadçının fikrincə, təxminən üç il əvvəl başlanan sərtləşdirmə tədbirlərinin real nəticələri məhz indi daha aydın hiss olunur. Bu isə pul-kredit siyasətinin iqtisadiyyata təsirinin gecikmə ilə baş verdiyini bir daha sübut edir.скачать dle 11.3

Вниманию заемщиков: что изменится в условиях банковского кредитования? (Видео)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, если в прошлом году кредиты предлагались под 11-17% годовых, то в настоящее время в зависимости от условий процентные ставки начинаются минимум с 18%.
По словам экономиста Халида Керимли, рост кредитных ставок напрямую связан с жесткой денежно-кредитной политикой Центробанка. В целях привлечения большего объема средств от населения банки повышают процентные ставки по депозитам, что, в свою очередь, увеличивает себестоимость ресурсов для самих учреждений. В результате более дорогие ресурсы предоставляются в виде кредитов под более высокие проценты, что и приводит к удорожанию займов.
Эксперт отметил, что Центральный банк не спешит снижать ключевые ставки, поскольку считает, что инфляционные риски еще не устранены полностью. В этих условиях снижения процентных ставок по кредитам в ближайшей перспективе не ожидается.
По мнению экономиста, реальные последствия мер по ужесточению денежно-кредитной политики, начатых около трех лет назад, становятся особенно ощутимыми именно сейчас. Это еще раз подтверждает, что влияние монетарной политики на экономику проявляется с временным лагом.