Mərkəzi Bankdan 3 manatlıq əsginaslarla bağlı iddiaya RƏSMİ CAVAB
"Yeni 3 manat nominallı kağız pul nişanının tədavülə buraxılacağı ilə bağlı xəbərlər həqiqəti əks etdirmir".
Bu barədə Oxu.Az-ın Mərkəzi Banka göndərdiyi sorğuya verilən cavabda bildirilib.
Mərkəzi Bankın Mətbuat Xidmətindən qeyd edilib ki, yayılan xəbərlər həqiqəti əks etdirmir:
"Vətəndaşları bu kimi məsələlərdə dəqiq məlumatları yalnız Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının rəsmi internet səhifəsi və ya rəsmi sosial şəbəkə hesablarından əldə etməyə çağırırıq. Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən tədavülə buraxılmış milli pul nişanlarının nominal strukturu 7 ədəd kağız pul nişanından (1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 manat) və 6 ədəd metal pul nişanından (1, 3, 5, 10, 20, 50 qəpik) ibarətdir. Tədavüldə olan milli pul nişanlarına dair məlumat Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilib: https://www.cbar.az/page-28/currency-in-circulation
Eyni zamanda bildiririk ki, Mərkəzi Bank yeni nominalda pul nişanını tədavülə buraxdıqda öncədən rəsmi internet səhifəsi vasitəsilə ictimaiyyəti məlumatlandırır".скачать dle 11.3

В Азербайджане появилась купюра в 3 маната?
"Призываем граждан получать точную информацию по подобным вопросам только с официального сайта Центрального банка Азербайджана или его официальных аккаунтов в социальных сетях. Напоминаем, что номинальный ряд национальной валюты, выпущенной в обращение ЦБА, включает 7 видов банкнот (1, 5, 10, 20, 50, 100 и 200 манатов) и 6 видов монет (1, 3, 5, 10, 20 и 50 гяпиков). Информация о находящихся в обращении денежных знаках размещена на официальном сайте Центробанка".
Также отмечается, что если ЦБА принимает решение выпустить в обращение банкноту нового номинала, общественность заранее уведомляется об этом через официальный сайт.