Mərkəzi Bankdan yeni birqəpikliklərə çəkilən xərclə bağlı AÇIQLAMA
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) mayın 20-də yenilənmiş 1 qəpiklik metal pul nişanlarını tədavülə buraxdığını elan etdi. Yenilənmiş 1 qəpiklik metal pul nişanının arxa tərəfində yeni dizayn elementləri kimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbi, eləcə də pul nişanının istehsal ili əks olunub. Digər dizayn elementləri və texniki parametrləri hazırda tədavüldə olan eyni nominallı metal pul nişanına müvafiq olaraq dəyişməz saxlanılıb.
APA AMB-yə yeni tədavülə buraxılan 1 qəpikliklərin istehsal və dövriyyəyə buraxılma xərclərinin nədən ibarət olması ilə bağlı sorğu ünvanlayıb.
Mərkəzi Bankdan bildirilib ki, milli pul nişanlarının istehsalı AMB-nin sifarişləri əsasında beynəlxalq istehsalçı şirkətlər tərəfindən həyata keçirilir. İstehsal xərcləri istehsal dövründən, həcmindən və digər faktorlardan asılı olaraq dəyişə bilir.

Центробанк сделал заявление в связи с затратами на выпуск новых монет номиналом 1 гяпик
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) 20 мая объявил о выпуске в обращение обновленных металлических денежных знаков достоинством 1 гяпик. На реверсе монеты в качестве новых элементов дизайна изображены государственный герб Азербайджанской Республики, а также год выпуска дензнака, остальные элементы и технические параметры сохранены без изменений в соответствии с находящимися в настоящее время в обращении монетами того же номинала.
АПА направила в ЦБА запрос в связи с затратами на производство и выпуск в обращение новых одногяпикных монет.
В Центробанке в ответ на запрос заявили, что производство национальных дензнаков осуществляется международными производственными компаниями на основе заказов ЦБА. Затраты на производство могут варьироваться в зависимости от периода производства, объема и других факторов.