Litva Belarusa etiraz etdi
Litva Belarus ərazisindən siqaret qaçaqmalçılığı üçün buraxılan meteoroloji zondların hava sərhədini pozması ilə əlaqədar bu ölkəyə rəsmi etirazını bildirib.
Bu barədə Litva Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
"Nazirliyə çağırılan Belarus səfirliyinin nümayəndəsinə bildirilib ki, Litva bu cür hərəkətlərin dayandırılması üçün dərhal tədbirlər görülməsini tələb edir və sərhədin yenidən bağlanması da daxil olmaqla, cavab tədbirlərini görmək hüququnu özündə saxlayır", - məlumatda qeyd olunub.
Litva Belarus ərazisindən mülki aviauçuşlara təhlükə yaradan hava yolu ilə siqaret qaçaqmalçılığına qarşı mübarizə məqsədilə sərhədi bir ay müddətinə bağlamaq qərarını oktyabrın 29-da qəbul edib. Noyabrın 20-də Vilnüs vəziyyətin yaxşılaşdığını hesab edərək sərhədi açıb.скачать dle 11.3

Литва выразила Беларуси протест
Литва выразила Беларуси официальный протест в связи с нарушением воздушной границы запускаемыми с территории соседней страны метеорологическими зондами с сигаретной контрабандой.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил МИД балтийской республики.
"Вызванному в министерство представителю посольства Беларуси заявлено, что Литва требует незамедлительно принять меры к пресечению таких действий и оставляет за собой право на ответные меры вплоть до повторного закрытия границы", - говорится в сообщении.
Решение закрыть границу с Беларусью на месяц для борьбы с воздушной контрабандой сигарет с территории Беларуси, угрожающей полетам гражданской авиации, было принято Литвой 29 октября. 20 ноября Вильнюс с учетом улучшения ситуации границу открыл.
На прошлой неделе полеты воздушных шаров с контрабандными сигаретами возобновились. Из-за этого 20 и 23 ноября пришлось закрывать Вильнюсский международный аэропорт.скачать dle 11.3