Azərbaycanda tanınmış rəssam vəfat edib - FOTO
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının "Bədii keramika, şüşə və metal" kafedrasının müəllimi olmuş tanınmış rəssam Ədalət Məmmədov vəfat edib.
Bu barədə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası məlumat yayıb.
Qeyd edək ki, Ədalət Məmmədov Bakı İncəsənət kollecində, daha sonra Kiyev və Lvov Akademiyalarında təhsil alıb, yağlı boya, keramika və heykəltəraşlıq sahələrində fəaliyyəti ilə seçilib. O, Pikasso və Matissin studiyalarında çalışma imkanı qazanıb, İ.F. Monastırskidən dərs alıb.
1988-ci ildən başlayaraq müxtəlif ölkələrdə fərdi və kollektiv sərgilərdə iştirak edib, əsərləri 1995-ci ildə Stokholmda keçirilən "Dünyanın ən görkəmli 200 rəssamının sərgisi"ndə yer alıb.
UNESCO Beynəlxalq Rəssamlar İttifaqının üzvü olan sənətkarın əsərləri dünyanın bir çox ölkəsinin muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.

Ушел из жизни известный азербайджанский художник - ФОТО
Ушел из жизни преподаватель кафедры "Художественная керамика, стекло и металл" Азербайджанской государственной академии художеств, известный художник Адалят Мамедов.
Информацию о его кончине опубликовала академия.
Отметим, что Адалят Мамедов окончил Бакинское художественное училище, Киевскую и Львовскую академии художеств. Известен своими работами в масляной живописи, керамике и скульптуре. Работал в мастерских Пикассо и Матисса, а также брал уроки у И.Ф.Монастырского.
С 1988 года участвовал в персональных и коллективных выставках в разных странах, его работы были включены в "Выставку 200 самых выдающихся художников мира" в Стокгольме в 1995 году.
Являлся членом Международной ассоциации художников при ЮНЕСКО. Его работы хранятся в музеях и частных коллекциях многих стран.