Valideynin doğum haqqında şəhadətnaməsi olmayan cütlüklər nikaha girmək üçün nə etməlidirlər?
Ailə Məcəlləsinə dəyişiklik edildiyi gündən etibarən ölkə ərazisində qohum evlilikləri qadağan olunub. Nikaha girmək istəyən şəxslər "ASAN Xidmət" mərkəzlərinə müraciət etdikdə onların qohumluq əlaqələrini yoxlamaq məqsədilə özlərinin və valideynlərin doğum haqqında şəhadətnamələri istənilir.
Bəzən bu hal nikaha girmək istəyənlərə çətinlik yaradır. Belə ki, qohum olmayan bir qrup cütlük valideynləri doğum haqqında şəhadətnamələrini itirdikləri üçün nikaha girə bilmirlər.
Nəzərə alsaq ki, bəzi gənclər tərk edilmiş uşaqlıq yaşayıblar və ailələrindən xəbərləri yoxdur, bu halda onların evlənməsi müşkül məsələyə çevrilir.
Maraqlıdır, bəs görəsən, valideynin doğum haqqında şəhadətnaməsi olmayan cütlüklər nikaha girmək üçün nə etməlidirlər?
Ədliyyə Nazirliyindən Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, nikaha daxil olmaq istəyən şəxslər valideynlərinin doğumu haqqında şəhadətnamələri təqdim edə bilmədikdə qeydiyyat orqanı müvafiq akt qeydlərinin əldə edilməsi üçün tədbir görür:
"Nazirlər Kabinetinin 31 oktyabr 2003-cü il tarixli "Vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı Qaydası"nın 3.3-cü bəndinə əsasən, nikaha daxil olmaq istəyən şəxslər arasında qohumluq əlaqələrinin mövcud olması qeydiyyat şöbəsinin, konsulluq idarəsinin və icra hakimiyyəti nümayəndəliyinin vəzifəli şəxsi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin informasiya sistemi vasitəsilə yoxlanılır.
Bu məlumatların informasiya sistemi vasitəsilə əldə edilməsi mümkün olmadığı hallarda nikaha daxil olmaq istəyən şəxslərin və onların valideynlərinin doğumu haqqında şəhadətnamələrin surəti nikaha daxil olmaq haqqında ərizəyə əlavə edilir.
Nikaha daxil olmaq istəyən şəxslər valideynlərinin doğumu haqqında şəhadətnamələri təqdim edə bilmədikdə qeydiyyat orqanı müvafiq akt qeydlərinin əldə edilməsi üçün tədbir görür. Akt qeydləri valideynlərin doğulduğu yer üzrə qeydiyyat şöbəsindən istənilir, bu mümkün olmadıqda valideynlərin doğumu və valideynlər barədə digər sənədlərin əldə olunması üçün tədbir görülür.
Nikaha daxil olmaq istəyən şəxslər valideynlərinin doğumu haqqında sənədləri yalnız onların notariat qaydasında təsdiq edilmiş etibarnaməsi əsasında əldə edə bilərlər. Valideynlər vəfat etdiyi halda isə müvafiq arayışlar nikaha daxil olmaq istəyən şəxslərə təqdim oluna bilər", - deyə cavabda vurğulanıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il iyulun 23-də Prezident İlham Əliyev Ailə Məcəlləsinə dəyişikliyi təsdiqləyib.
Dəyişikliyə əsasən, qardaşların və (və ya) bacıların ümumi bioloji baba və (və ya) nənəsi olan uşaqları, bioloji qohumluğu olan əmi (dayı) və qardaş (bacı) qızı, həmçinin bibi (xala) və qardaş (bacı) oğlunun evliliyi qadağan edilib.

Новые правила заключения брака: что делать, если свидетельства о рождении родителей утеряны?
Как сообщает Oxu.Az, эта процедура зачастую создает трудности для будущих супругов. Некоторые пары, не являющиеся родственниками, не могут заключить брак из-за того, что свидетельства о рождении их родителей утеряны.
Ситуация особенно осложняется для молодых людей, выросших без родителей или потерявших связь с ними. В таких случаях процесс заключения брака превращается в настоящее испытание.
Возникает закономерный вопрос: что делать парам, у которых отсутствуют свидетельства о рождении родителей?
В ответ на запрос редакции сайта Министерство юстиции разъяснило порядок действий в подобных ситуациях:
"В соответствии с пунктом 3.3 правил государственной регистрации актов гражданского состояния, утвержденных постановлению Кабинета министра от 31 октября 2003 года, наличие родственных отношений между лицами, желающими вступить в брак, проверяется должностным лицом отдела регистрации, консульского управления или представительства исполнительной власти через информационную систему Министерства юстиции Азербайджанской Республики.
В случаях, когда получение этой информации через информационную систему невозможно, к заявлению о вступлении в брак прилагаются копии свидетельств о рождении лиц, желающих вступить в брак, и их родителей.
Если лица, желающие вступить в брак, не могут предоставить свидетельства о рождении своих родителей, регистрационный орган принимает меры для получения соответствующих актовых записей. Соответствующие документы запрашиваются в отделе регистрации по месту рождения родителей. Если это невозможно, принимаются меры для получения других документов о рождении родителей и сведений о них.
Лица, желающие вступить в брак, могут получить документы о рождении своих родителей только на основании нотариально заверенной доверенности от них. В случае смерти родителей, соответствующие справки могут быть предоставлены лицам, желающим вступить в брак".
Напомним, 23 июля 2024 года Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в Семейный кодекс.
Согласно поправкам, запрещены браки между детьми, имеющими общего биологического дедушку и/или бабушку, между имеющими биологическое родство дядей и племянницей, а также тетей и племянником.