Bakı metrosunda qatarların hərəkətində GECİKMƏ - Nə baş verib? (Video)
Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq "Bakı Metropoliteni" QSC-nin mətbuat katibi Bəxtiyar Məmmədov bildirib ki, səhər saatlarında xətlərdə yubanmalara səbəb "Elmlər Akademiyası" stansiyasında vaqon qapısına edilmiş kənar müdaxilə olub.
"Qatara baxış keçirib, qapılarda heç bir problem aşkarlanmasa da, maşinist təlimat tələblərinə uyğun olaraq, qapıların sərnişinsiz hərəkət zamanı bir də yoxlanmasına qərar verib. Mənzil boyunca qapılar normal vəziyyətdə çalışdığından, qatar "Nizami" stansiyasından sərnişinlə yoluna davam edib. Hazırda qatar xətdə çalışır. Nəticədə xətdə yaranmış cüzi yubanmalar qısa müddət ərzində aradan qaldırılıb.
Sentyabrın 15-dən intervalların azaldılması ilə bağlı tətbiq edilmiş yenilik qatarların hərəkət dəqiqliyinə əməl olunmasını tələb edir. Metropolitenin "Yaşıl" və "Qırmızı" xətləri kəsişərək birləşdiyindən bu təsirlər hər iki xətt üzrə qatarların hərəkət nizamı və sərnişin rahatlığının pozulmasına gətirib çıxarır.
Sərnişinlərdən xahiş edirik ki, qatarların hərəkətini yubadacaq hallara yol verməsinlər", - deyə B.Məmmədov bildirib.
Bu gün səhər saatlarından metro qatarlarının hərəkətində ləngimələr olub.
Bu barədə sosial şəbəkələrdə şikayətlər yazılıb.
Sərnişinlərdən biri qeyd edib ki, bu gün səhərdən qatarlar bütün stansiyalarda normadan artıq dayanıb.
"Hətta stansiyalararası tunellərdə də dayanmışıq", - deyə sərnişin yazıb.
Digər sərnişin isə yazıb: "Qatar niyə tərpənmədən, qapıları bağlamadan altı dəqiqə, düz altı dəqiqə stansiyada dayanmalıdır?"
Məsələ ilə bağlı "Bakı Metropoliteni" QSC-yə sorğu verilib. Hələlik qatarların ləngimə səbəbi məlum deyil.скачать dle 11.3

Почему возникла задержка в движении поездов в бакинском метро? (Видео)
В ответ на запрос Oxu.Az пресс-секретарь ЗАО "Бакинский метрополитен" Бахтияр Мамедов сообщил, что причиной задержек на линиях стало постороннее вмешательство в дверь вагона на станции "Эльмляр академиясы".
"Осмотр поезда не выявил никаких проблем с дверями, однако машинист, в соответствии с требованиями инструкции, принял решение еще раз проверить двери во время движения без пассажиров. Поскольку двери работали в нормальном режиме на протяжении всего пути, состав продолжил движение с пассажирами со станции "Низами". В настоящее время поезд курсирует на линии. Незначительные задержки на линии были устранены в короткий срок.
Нововведение, применяемое с 15 сентября в связи с сокращением интервалов, требует соблюдения точности движения поездов. Поскольку "зеленая" и "красная" ветки метрополитена пересекаются и соединяются, любое вмешательство извне приводит к нарушению режима движения поездов по обеим линиям и комфорта пассажиров.
Просим пассажиров не допускать ситуаций, которые могут задержать движение поездов", - заявил Б.Мамедов.
Сегодня с утра наблюдаются задержки в движении поездов метро.
Соответствующие жалобы распространились в социальных сетях.
Один из пассажиров отметил, что сегодня с утра поезда на всех станциях стояли дольше положенного.
"Мы даже останавливались в туннелях между станциями", - написал он.
Другой пассажир написал: "Почему поезд должен стоять на станции шесть минут, не двигаясь и не закрывая двери?"
В связи с этим в ЗАО "Бакинский метрополитен" был направлен запрос. Пока причина задержки поездов неизвестна.