BMT-də Azərbaycanın antiterror təşəbbüsləri təqdim olunub
Azərbaycan BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev təşkilatın Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasının altıncı komitəsində "Beynəlxalq terrorizmin aradan qaldırılması tədbirləri" adlı sessiyada çıxış edib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, səfir Azərbaycanın beynəlxalq terrorizmə qarşı qlobal səylərə verdiyi töhfədən, mövcud təşəbbüslərindən və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyindən danışıb:
"Azərbaycan qlobal antiterror səylərinə fəal qoşulub və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir. Biz hesab edirik ki, terrorizmə qarşı mübarizə yalnız birgə səylər nəticəsində mümkün ola bilər".
T.Musayev çıxışında 2023-cü ildə təsis olunan Bakı Təhlükəsizlik Forumu və onun iş fəaliyyəti barəsində üzv ölkələrin nümayəndələrinə məlumat verib. O bildirib ki, forum dünyanın müxtəlif regionlarından təhlükəsizlik və kəşfiyyat qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirərək, terrorizmə qarşı mübarizədə təcrübə mübadiləsini və əməkdaşlığı təşviq edir:
"Bakı Təhlükəsizlik Forumu artıq beynəlxalq əməkdaşlıq üçün mühüm platformaya çevrilib. Burada müxtəlif ölkələrdən nümayəndələr bir araya gələrək, terrorizmlə mübarizədə koordinasiyanı gücləndirmək üçün fikir mübadiləsi aparırlar".
Səfir, həmçinin Azərbaycanın uzun illər ərzində xaricdən yönəldilən terror fəaliyyəti və işğal dövründə ərazilərində baş verən qanunsuz əməliyyatlarla üz-üzə qaldığını xatırladıb:
"Azərbaycan uzun müddət ərzində xarici qüvvələr tərəfindən təşkil olunan terror aktlarına və işğal altında olan ərazilərində baş verən qanunsuz silah və resurs ticarətinə məruz qalıb. Bu, beynəlxalq ictimaiyyətin birgə səylərini tələb edən məsələdir".
Diplomat vurğulayıb ki, terrorçulara amnistiya və ya himayədarlıq hallarına yol verilməməli, radikallaşma və nifrət zəminində yaranan ekstremizmə qarşı təhsil və dialoq vasitəsilə mübarizə aparılmalıdır:
"Terrorçulara münasibətdə cəzasızlıq halları yolverilməzdir. Biz gənclərin sülh, tolerantlıq və qarşılıqlı anlaşma ruhunda tərbiyəsini gücləndirməliyik ki, radikallaşmaya qarşı davamlı immunitet formalaşsın".
Sonda səfir qeyd edib ki, Azərbaycan beynəlxalq terrorizmin bütün formalarına qarşı mübarizəni, eləcə də cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunması, beynəlxalq hüquqi mexanizmlərin və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini davam etdirəcək.

Постпред Азербайджана рассказал в ООН об инициативах Баку по борьбе с терроризмом
Постоянный представитель Азербайджана при ООН Тофиг Мусаев выступил на заседании "Меры по ликвидации международного терроризма" Шестого комитета 80-й сессии Генеральной Ассамблеи всемирной организации.
Как сообщает Report, посол рассказал о вкладе Азербайджана в глобальные усилия по борьбе с международным терроризмом, об инициативах и важности международного сотрудничества в этой области.
"Азербайджан активно присоединился к глобальным антитеррористическим усилиям и придает большое значение укреплению международного сотрудничества. Мы считаем, что борьба с терроризмом возможна только в результате совместных усилий", - сказал дипломат.
Он проинформировал делегатов стран-членов о Бакинском форуме безопасности, учрежденном в 2023 году, и его деятельности, отметив, что в форуме принимают участие представители органов безопасности и разведки из различных регионов мира, способствуя обмену опытом и сотрудничеству в борьбе с терроризмом.
"Бакинский форум безопасности уже стал важной платформой для международного сотрудничества. На мероприятии представители разных стран собираются для обмена мнениями по укреплению координации в борьбе с терроризмом", - подчеркнул Т.Мусаев.
По его словам, Азербайджан на протяжении многих лет был объектом нападок курируемого извне терроризма, а части его территории, находясь под оккупацией, служили "серой зоной" для присутствия и деятельности проникших террористических, наемнических и других вооруженных групп, а также для незаконной торговли, бесконтрольного оборота оружия и эксплуатации ресурсов.
Дипломат отметил недопустимость амнистии террористов, а также важность борьбы против радикализма и экстремизма на почве ненависти через просвещение и диалог.
"Случаи безнаказанности в отношении террористов недопустимы. Мы должны усилить воспитание молодежи в духе мира, толерантности и взаимопонимания, чтобы сформировать устойчивый иммунитет против радикализации", - сказал Т.Мусаев.
Он добавил, что Азербайджан продолжит борьбу со всеми формами международного терроризма, в том числе усилия по привлечению преступников к ответственности, дальнейшему развитию международных правовых механизмов и сотрудничества.скачать dle 11.3