"Təfəkkür" Universitetinin binası məhkəməyə verildi
Keçmiş "Elm və Təfəkkür" Universitetinin Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu ərazisində yerləşən binası Bakı İnzibati Məhkəməsinə verilib.
Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, Bakı İnzibati Məhkəməsi yaxın günlərdə yeni binasında fəaliyyətə başlayacaq.
"Təfəkkür" Universiteti Nazirlər Kabinetinin 11 sentyabr 1995-ci il tarixli qərarı ilə dövlət qeydiyyatından keçərək özəl ali məktəb statusu almışdı. Universitet 2016-cı ildən fəaliyyətini dayandırıb.
2016-cı ilin oktyabr ayında "Təfəkkür" Universitetinin Təsisçilər Şurası maliyyə vəziyyətində yaranmış problemlə əlaqədar universitetin fəaliyyətinin dayandırılması barədə Təhsil Nazirliyinə müraciət edib. Təhsil Nazirliyi müraciəti, universitetin 5 illik akkreditasiya müddətinin 2016-cı ildə bitdiyini, eyni zamanda, akkreditasiyadan keçirilməməsini nəzərə alaraq 2017-2018-ci il tədris ili üçün tələbə qəbulunun proqnozlaşdırılmamasını və tələbə kontingentinin digər ali təhsil müəssisələrinə yerləşdirilməsini təşkil etmək məqsədilə qərar qəbul edib.
Qeyd edək ki, "Təfəkkür" Universiteti ilə bağlı böyük əks-səda doğuran hadisə indi də mətbuatda tirajlanmaqdadır. Söhbət universitetin sabiq rektoru Müşfiq Atakişiyevin prorektor Tariyel Əhmədovun qətlini sifariş etməsindən gedir. Prorektor Tariyel Əhmədov 2011-ci il sentyabrın 16-da qətlə yetirilmişdi.
M.Atakişiyev 2016-cı ildə "Təfəkkür" Universiteti bağlanmazdan bir müddət öncə rektor vəzifəsindən istefa vermişdi. Universitet isə az sonra fəaliyyətini dayandırmışdı. Baş Prokurorluq 12 il əvvəl baş vermiş qətl hadisəsi barədə 2023-cü ilin noyabrında məlumat yayıb və sabiq rektor Müşfiq Atakişiyev həbs edilib.
Məhkəmənin hökmü ilə M. Atakişiyevə 14 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilib.скачать dle 11.3

Здание бывшего университета "Тефеккюр" в Баку передано суду
Как сообщает Median.Az со ссылкой на modern.az, Бакинский административный суд в ближайшие дни начнет функционировать в новом здании.
Университет "Тефеккюр" получил статус частного высшего учебного заведения после государственной регистрации согласно постановлению Кабинета министров от 11 сентября 1995 года. Учебное заведение прекратило свою деятельность в 2016 году.
В октябре 2016 года Совет учредителей университета "Тефеккюр" обратился в Министерство образования (ныне Министерство науки и образования) с просьбой о приостановлении деятельности университета в связи с возникшими финансовыми проблемами. Ведомство, учитывая данное обращение, а также истечение 5-летнего срока аккредитации университета в 2016 году и отсутствие новой аккредитации, приняло решение не прогнозировать прием студентов на 2017/18 учебный год и организовать перевод студентов в другие высшие учебные заведения.
Стоит отметить, что событие, связанное с университетом "Тефеккюр", которое вызвало большой общественный резонанс, до сих пор обсуждается в прессе. Речь идет о заказе бывшим ректором Мушфигом Атакишиевым убийства проректора Тариеля Ахмедова. Проректор Тариэль Ахмедов был убит 16 сентября 2011 года.
Атакишиев подал в отставку с должности ректора незадолго до закрытия университета "Тефеккюр" в 2016 году. Вскоре после этого вуз прекратил свою деятельность. Генеральная прокуратура в ноябре 2023 года распространила информацию об убийстве, произошедшем 12 лет назад, и бывший ректор Мушфиг Атакишиев был арестован. Суд приговорил его к 14 годам и 6 месяцам лишения свободы.