Azərbaycana yarım milyon manatdan artıq qaçaqmal dərman gətirildi, sərhəddə yaxalandılar
Azərbaycana qaçaqmal yolu ilə yarım milyon manatdan artıq dərman və siqaret keçirən dəstə ifşa olunub.
Hadisə Dövlət Gömrük Komitəsinin Tovuz Gömrük İdarəsinin Qazax rayonunun inzibati ərazisində yerləşən "Qırmızı körpü" gömrük postunda baş verib.
Türkiyə vətəndaşı olan Sakit Hassan (adı və soyadı şərtidir) Azərbaycan vətəndaşı olan TIR sürücüsü Azad Əhmədovla (adı və soyadı şərtidir) ilə əlbir olaraq Türkiyədən əldə etdikləri, ümumi dəyəri 558 min 923 manat 49 qəpiklik dərman preparatları və siqareti Türkiyə sərhədindən Gürcüstana keçirərək oradan Azərbaycana gətirmək istəyiblər. Dəstə üzvləri həmin dərman və siqaretləri Türkiyədən Gürcüstana keçirərək oradan Azərbaycana gətirərkən "Qırmızı Körpü"də sərhədçilər tərəfindən yaxalanıblar. Müəyyən edilib ki, dəstə üzvləri bu dərman və siqaretləri Azərbaycanda satmaq üçün beh də alıblar.
Təqsirləndirilən şəxslər saxlanılıblar və faktla bağlı cinayət işi başlanaraq Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Məhkəmənin hökmü ilə Türkiyə vətəndaşı Sakit Hassan 7 il, Azərbaycan vətəndaşı Azad Əhmədov isə 6 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.

Пресечена контрабанда в Азербайджан медикаментов и сигарет на полмиллиона манатов
Разоблачена группа, пытавшаяся провезти в Азербайджан контрабандой крупную партию лекарств и сигарет.
Как сообщает Oxu.Az, инцидент произошёл на таможенном посту "Красный мост" Товузского таможенного управления Государственного таможенного комитета, расположенного на административной территории Газахского района.
Гражданин Турции Сакит Хасан (здесь и далее имена и фамилии условные), войдя в сговор с водителем фуры, гражданином Азербайджана Азадом Ахмедовым, пытались переправить через турецкую границу в Грузию, а оттуда в Азербайджан, медикаменты и сигареты на общую сумму 558 923 маната 49 гяпиков, приобретенных ими в Турции. Они были задержаны пограничниками на "Красном мосту", когда везли контрабанду в Азербайджан. Выяснилось, что члены группы получили задаток за сбыт медикаментов и сигарет в Азербайджане.
Злоумышленники были задержаны, по факту возбуждено уголовное дело и направлено в Гянджинский суд по тяжким преступлениям.
Суд приговорил С.Хасана к 7 годам, а А.Ахмедова - к 6 годам и 6 месяцам лишения свободы.скачать dle 11.3