Yekaterinburqda Səfərov qardaşlarının qətli ilə bağlı Azərbaycanda cinayət işi BAŞLANDI
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və Azərbaycan əsilli şəxslərin Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən işgəncələrə məruz qoyulmaqla iki nəfərin xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülməsi faktı üzrə Azərbaycan Respublikasının baş prokuroru tərəfindən cinayət işi başlanıb.
Bildirilib ki, ilkin istintaqla müəyyən edilib ki, İyunun 27-də səhər saatlarında Rusiya Federasiyasının Milli Qvardiyasının, Daxili İşlər Nazirliyinin və Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sverdlovsk vilayəti üzrə əməkdaşlarının iştirakı ilə Yekaterinburq şəhərində həyata keçirilmiş birgə əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı Yekaterinburq şəhərində müxtəlif ünvanlarda yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları və Azərbaycan əsilli şəxslər əvvəlki dövrlərdə törədilmiş cinayətlərdə iştirak etməkdə şübhəli bilinərək saxlanılıblar.
Rusiya Federasiyasının adları qeyd olunan əməliyyat-axtarış fəaliyyəti subyektlərinin səlahiyyətli vəzifəli şəxsləri tərəfindən bir qrup halında azadlığı məhdudlaşdırılmaqla faktiki köməksiz vəziyyətdə olan, özünü zərbələrdən qorumaq imkanı olmayan Azərbaycan vətəndaşları və Azərbaycan əsilli digər şəxslərə həm saxlama prosesində, həm daşındıqları nəqliyyat vasitələrində, əməliyyat-axtarış subyektlərinin yerləşdiyi inzibati binalarda bərk küt əşyalarla bədənlərinin müxtəlif nahiyələrinə çoxsaylı zərbələr endirilməklə işgəncələrə məruz qoyulub və ağır bədən xəsarətləri yetirilib.
Nəticədə 1966-cı il təvəllüdlü - 60 yaşlı, xırda sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Hüseyn Səfərov həmin gün saat 15 radələrində Yekaterinburq şəhərində daxili işlər orqanının inzibati binasında, onun qardaşı - 1970-ci il təvəllüdlü - 55 yaşlı, taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərən iki övlad atası Ziyəddin Səfərov isə səhər saatlarında əməliyyat qurumuna məxsus xidməti avtomobildə aldığı xəsarətlər nəticəsində xüsusi amansızlıqla qəsdən öldülüb.
İstintaq zamanı təyin edilmiş Məhkəmə -Tibbi Ekspertizasının rəyinə əsasən Səfərov Hüseyn Mehti oğluna yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər, o cümlədən qabırğaların çoxsaylı sınıqları və sair fonunda yaranmış postravmatik və posthemmorogik şok nəticəsində, sonuncunun qardaşı 10.12.1970-ci il təvəllüdlü Səfərov Ziyəddin Mehti oğlu isə ona yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər fonunda yaranmış postravmatik şok nəticəsində öldürülüb.
Həmçinin Rusiya Federasiyasının səlahiyyətli əməliyyat-axtarış qurumları tərəfindən saxlanılmış digər çoxsaylı şəxslərə qarşı da eyni üsulla işgəncələr tətbiq edilməsi nəticəsində müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının olması və hazırda Rusiya Federasiyası ərazisində tibb müəssisəsində müalicələrinin davam etdirilməsi müəyyən edilib.
Toplanmış materiallar əsasında Azərbaycan Respublikası baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 12.2 (ölkə xaricində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşına qarşı cinayət törədildikdə məsuliyyətin Azərbaycan qanunvericiliyi ilə müəyyən olunması), 120.2.1 (bir qrup şəxs tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə), 120.2.9 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən adam öldürmə), 309.2 (vəzifə səlahiyyətlərini aşma ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 293.3-cü (işgəncə vermə və ya digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftara və ya cəzaya məruz qoyma, bu hərəkətlər ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
İbtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə olunub, cinayət işi üzrə istintaqa qrupu yaradılmaqla aktiv istintaq tədbirləri icra edilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq müvafiq dövlətlərə hüquqi yardım sorğuları göndərilərək, istintaqın effektiv aparılması və cinayətkarların müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunması üçün zəruri əməkdaşlıq təmin ediləcəkdir.скачать dle 11.3

В Азербайджане возбуждено уголовное дело в связи с событиями в Екатеринбурге
Генеральный прокурор Азербайджанской Республики (АР) возбудил уголовное дело по факту применения пыток сотрудниками правоохранительных органов Российской Федерации в отношении граждан Азербайджана и лиц азербайджанского происхождения, что привело к жестокому убийству двух человек.
Как сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры АР, предварительным следствием установлено, что 27 июня в утренние часы в ходе совместных оперативно-разыскных мероприятий с участием сотрудников Национальной гвардии России, Министерства внутренних дел и Федеральной службы безопасности по Свердловской области по подозрению в причастности к преступлениям, совершенным в предыдущие периоды, были задержаны граждане АР и лица азербайджанского происхождения, проживающие по различным адресам в Екатеринбурге.
Уполномоченные должностные лица вышеуказанных российских структур, действуя группой, подвергли задержанных граждан Азербайджана и лиц азербайджанского происхождения, находившихся фактически в беспомощном состоянии и лишенных возможности защитить себя, жестоким пыткам. Насилие применялось как в процессе задержания, так и в транспортных средствах при перевозке, а также в административных зданиях оперативно-разыскных подразделений. Задержанным наносились многочисленные удары твердыми тупыми предметами по различным частям тела, что привело к тяжким телесным повреждениям.
В результате гражданин Азербайджанской Республики Гусейн Сафаров (1966 г.р.), занимавшийся малой предпринимательской деятельностью, был преднамеренно убит с особой жестокостью в тот же день около 15:00 в административном здании органа внутренних дел в городе Екатеринбург, а его брат - Зияддин Сафаров (1970 г.р.), работавший таксистом, отец двоих детей, был преднамеренно убит с особой жестокостью в утренние часы в служебном автомобиле, принадлежащем оперативному подразделению, в результате полученных травм.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, назначенной в ходе следствия, смерть Г.Сафарова наступила в результате посттравматического и постгеморрагического шока на фоне многочисленных повреждений, включая множественные переломы ребер и прочего. Его брат З.Сафаров скончался от посттравматического шока, развившегося на фоне многочисленных травм.
Также установлено, что другие лица, задержанные уполномоченными оперативно-разыскными органами РФ, также являются гражданами АР и подверглись аналогичным пыткам, получили травмы различной степени тяжести и в настоящее время проходят лечение в медицинских учреждениях на территории России.
На основании собранных материалов генеральным прокурором Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по статьям 12.2, 120.2.1 (умышленное убийство, совершенное группой лиц вне пределов Азербайджана), 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 120.2.7 (умышленное убийство двух или более лиц), 120.2.9 (умышленное убийство лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии, а равно сопряженное с похищением человека либо захватом заложника), 309.2 (превышение должностных полномочий, повлекшее тяжкие последствия) и 293.3 (пытки или иное жестокое, бесчеловечное или унижающее достоинство обращение или наказание, совершенные с причинением тяжкого или менее тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса АР.
Предварительное расследование поручено Следственному управлению надзорного ведомства, создана следственная группа, которая активно проводит необходимые мероприятия.
Генпрокуратурой Азербайджана в соответствии с нормами международного права будут направлены запросы о правовой помощи в соответствующие государства, будет обеспечено необходимое сотрудничество для эффективного проведения следствия и привлечения к ответственности установленных преступников.скачать dle 11.3