Rusiyada azərbaycanlıların ölümü ilə nəticələnən əməliyyatla bağlı RƏSMİ AÇIQLAMA
Rusiyanın Sverdlovsk vilayətinin İstintaq Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İdarəsi Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlılara qarşı keçirilmiş xüsusi əməliyyatla bağlı birgə məlumat yayıb.
bu barədə qurumların mətbuat xidmətlərinə istinadla xəbər verir.
Bildirilir ki, keçmiş illərdə törədilmiş cinayətlərlə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
"İstintaq Komitəsinin əməkdaşları tərəfindən vilayətin DİN Baş İdarəsinin əməkdaşları ilə qarşılıqlı fəaliyyət çərçivəsində və Rusiya Qvardiyasının Xüsusi Təyinatlı Çevik Reaksiya Bölməsi qüvvələrinin güc dəstəyi ilə kompleks tədbirlər həyata keçirilib. Bu tədbirlər Yekaterinburq şəhəri ərazisində əvvəlki illərdə baş vermiş bir sıra cinayətlərin istintaqı çərçivəsində keçirilib. Əməliyyat nəticəsində bir neçə şəxs saxlanılıb, onların yaşayış yerlərində axtarışlar aparılıb", - deyə rəsmi məlumatda bildirilir.
Qeyd olunur ki, hazırda istintaq hərəkətləri davam etdirilir, saxlanılan şəxslərin istintaq olunan və digər cinayətlərdə iştirak edib-etmədikləri araşdırılır.
O da vurğulanır ki, istintaqın mənafeyinə uyğun olaraq, əlavə məlumatlar bu mərhələdə açıqlanmır.
Qeyd edək ki, ötən gün Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində 50 azərbaycanlı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən saxlanılıb. Hadisə nəticəsində Ziyəddin və Hüseyn Səfərov qardaşları, həmçinin onların əmisi oğlu Kamal Qədiməli oğlu Səfərov öldürülüblər.скачать dle 11.3

СК и МВД России распространили совместное заявление об операции, в ходе которой убиты азербайджанцы
Следственный комитет (СК) и Главное управление Министерство внутренних дел (ГУ МВД) по Свердловской области России выступили с совместным заявлением относительно специальной операции, проведенной против азербайджанцев в российском Екатеринбурге.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службы ведомств, в рамках расследования преступлений прошлых лет был проведен ряд мероприятий.
"Сотрудниками СК во взаимодействии с сотрудниками регионального ГУ МВД при силовой поддержке бойцов Специального отряда быстрого реагирования Росгвардии проведены комплексные мероприятия. Данные действия осуществлялись в рамках расследования ряда преступлений, совершенных в предыдущие годы на территории Екатеринбурга. В результате операции были задержаны несколько лиц, в местах их проживания проведены обыски", - говорится в официальном сообщении.
Отмечается, что в настоящее время следственные действия продолжаются, проверяется причастность задержанных к расследуемым и другим преступлениям.
Также подчеркивается, что в интересах следствия дополнительная информация на данном этапе не разглашается.
Напомним, что накануне в Екатеринбурге силами безопасности были задержаны 50 азербайджанцев. В результате операции убиты братья Зияддин и Гусейн Сафаровы, а также их двоюродный брат Кямал Сафаров.скачать dle 11.3