Ukrayna yeraltı sərvətləri ilə bağlı məlumatları açıqlayacaq
Ukraynada yerin təki haqqında "gizli" olaraq qeyd edilən geoloji məlumatlar xarici investorları cəlb etmək və yerin təki sazişi çərçivəsində ABŞ ilə əməkdaşlıq üçün açıq olacaq.
Bunu həmin dövlət orqanının rəhbəri Svitlana Qrinçuk deyib.
"Biz məhdudiyyət təsnifatlarını ləğv edirik - strateji və kritik mineral ehtiyatlar haqqında məlumata girişi açırıq", - o deyib.
Nazir bildirib ki, hazırda Ukraynada yer təki ilə bağlı məlumatlarla pulsuz işləmək üçün bütün bürokratik prosedurlar tamamlanır, çünki məlumatların əksəriyyəti indiyədək yalnız kağız şəklində saxlanılıb.
Qrinçukun sözlərinə görə, nazirlik artıq geoloji məlumatı olan 6 min kitabı rəqəmsallaşdırıb və daha 60 min kitabı rəqəmsallaşdırmağı planlaşdırır. Layihə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə həyata keçirilir və Amerika şirkəti ilə birgə genişləndirilməsi planlaşdırılır.скачать dle 11.3

В Украине рассекретят данные о недрах страны
Геологическая информация об украинских недрах с грифом "секретно" станет открытой для привлечения иностранных инвесторов и сотрудничества с США в рамках соглашения о недрах.
Как передает Median.Az со ссылкой на Министерство защиты окружающей среды и природных ресурсов Украины, об этом заявила глава ведомства Светлана Гринчук.
"Снимаем грифы ограничения - открываем доступ к информации о стратегических и критических минеральных ресурсах", - указала она.
Министр сообщила, что сейчас завершаются все бюрократические процедуры для свободной работы с информацией об украинских недрах, так как большинство данных до сих пор хранилось лишь в бумажном виде.
Гринчук указала, что министерство уже оцифровало 6 тыс. книг с геологической информацией, планируется оцифровать еще 60 тыс. книг. Проект реализуется при поддержке Европейского банка реконструкции и развития, планируется его расширение совместно с американской DFC.скачать dle 11.3