“Euronews” telekanalı Bakı Enerji Həftəsi barədə süjet hazırlayıb - VİDEO
“Euronews” telekanalı bu il 30 illiyini qeyd edən Bakı Enerji Həftəsinə həsr olunmuş reportaj hazırlayıb.
İyunun 2-4-də baş tutmuş tədbir Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər ölkənin enerji sisteminin quraşdırılmış gücünün 35 %-dən çoxunu təşkil edəcək 6,5 QVt bərpa olunan enerji gücü yaratmaq istəyinə diqqət çəkib.
"Tədbirin məqsədi dünyaya missiyamızın və baxışımızın nə olduğunu söyləmək idi. Ənənəvi enerji resursları ilə yanaşı, biz həm də “yaşıl enerji” və dekarbonizasiya sahəsində öz baxışımızı bölüşürük", - energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov bildirib.
Telekanal vurğulayıb ki, bu, sadəcə enerji sahəsində mövcud imkanların və Azərbaycanın bu məsələdəki rolunun nümayişi deyil.
"2050-ci ilə qədər biz sıfır emissiyalı enerji şirkətinə çevriləcəyik. Bizim həmçinin 2030 və 2035-ci illər üçün çox iddialı hədəflərimiz var", - Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) vitse-prezidenti Əfqan İsayev bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan dekarbonizasiyaya və bərpa olunan enerji istehsalına çalışır.
“Euronews” vurğulayıb ki, Bakı enerji həftəsi enerji təhlükəsizliyi, texnoloji tərəqqi və siyasi əməkdaşlıq mövzularını yaxınlaşdırmağa imkan verib.
"Enerji təhlükəsizliyi və təmiz enerjinin ixracı vacib mövzulardır. Bu regiona enerji, ərzaq və su təhlükəsizliyi baxımından böyük diqqət yetirilir. Bu əla platformadır. Biz Azərbaycanın yolunu dəstəkləmək üçün buradayıq", - telekanal "Masdar" şirkətinin (BƏƏ) MDB regionunda biznesin inkişafı və investisiyalar şöbəsinin rəhbəri Məriyəm Əl-Məzruinin sözlərini sitat gətirir.

Телеканал Euronews подготовил сюжет о прошедшей в Баку Энергетической неделе - ВИДЕО
Как передает Report, мероприятие, которое прошло 2-4 июня, акцентировало внимание на стремлении Азербайджана к 2030 году создать 6,5 ГВт мощностей возобновляемой энергии, что превышает 35% установленной мощности энергетической системы страны.
"Целью этого мероприятия являлось рассказать миру о том, что у нас есть, какова наша миссия и видение, и как мы можем объединить мир, как на региональном, так и на глобальном уровне, чтобы реализовать этот потенциал во благо Азербайджана, мира и региона. Помимо традиционных энергетических ресурсов, мы также рассказываем наше видение в области зеленой энергии и декарбонизации", - заявил заместитель министра энергетики Азербайджана Эльнур Солтанов.
Телеканал подчеркивает, что это не просто демонстрация существующих возможностей в энергетической сфере и роли Азербайджана в этом вопросе.
"К 2050 году мы станем энергетической компанией с нулевым уровнем выбросов. У нас также есть очень амбициозные цели на 2030 и 2035 годы", - заявил вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Афган Исаев, отметив, что Азербайджан стремится к декарбонизации, и производству возобновляемой энергии.
Euronews подчеркивает, что Бакинская энергетическая неделя позволила сблизить темы энергетической безопасности, технологического прогресса и политического сотрудничества.
"Энергетическая безопасность и экспорт чистой энергии - это важные темы. Этому региону уделяется большое внимание с точки зрения энергетической, продовольственной и водной безопасности <...> Это отличная платформа, и сегодня мы здесь, чтобы поддержать путь Азербайджана", - цитирует телеканал слова руководителя отдела развития бизнеса и инвестиций в регионе СНГ компании "Masdar" (ОАЭ) Мариам Аль-Мазруи.