Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin şöbə müdirinə elektron qolbaq taxıldı
Şəki Apellyasiya Məhkəməsində dələduzluqda təqsirləndirilən Qoşqar Babayevin (adı, soyadı şərtidir) barəsindəki hökmdən dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən apellyasiya protesti üzrə məhkəmə iclası yekunlaşıb.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Elçin Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, apellyasiya protesti qismən təmin edilib, iş üzrə Balakən Rayon Məhkəməsinin qərarı ləğv edilib, yeni ittihamedici hökm çıxarılıb. Təqsirləndirilən şəxs 1 il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması (elektron qolbaq) cəzasına məhkum olunub.
İttihama görə, Qoşqar Babayev digər təqsirləndirilən şəxslə birgə 2021 və 2022-ci illərdə Balakən və Qəbələ rayon sakinlərini Fövqəladə Hallar Nazirliyinə işə düzəltmək vədləri verib. Onlar bu yolla həmin şəxlərdən ümumilikdə 28 min manat pul alaraq dələduzluq ediblər.
Balakən Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə Qoşqar Babayev cinayət məsuliyyətindən azad edilib və onun həmin maddələrlə təqsirləndirilməsinə dair hissədə cinayət işi üzrə icraata xitam verilib. Digər təqsirləndirilən şəxs isə 3 il müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilib. Həmin qərarından narazı qalan dövlət ittihamçısı apellyasiya protesti vermişdi.
Qeyd edək ki, Qoşqar Babayev Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə iş şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyir.скачать dle 11.3

Начальнику отдела ИВ Ясамальского района надели электронный браслет
Как сообщает рravda.az, на процессе под председательством судьи Эльчина Гусейнова было объявлено решение, согласно которому протест был частично удовлетворен, решение Балакенского районного суда по делу отменено, вынесен новый приговор. Подсудимый приговорен к ограничению свободы (электронный браслет) сроком на 1 год.
Согласно обвинительному акту, Гошгар Бабаев вместе с другим подсудимым в 2021 и 2022 годах обещали жителям Балакенского и Габалинского районов устроить их на работу в Министерство по чрезвычайным ситуациям. Таким образом они совершили мошенничество, получив от этих лиц в общей сложности 28 000 манатов.
Приговором Балакенского районного суда Гошгар Бабаев был освобожден от уголовной ответственности, и дело в части его обвинения по этим статьям было прекращено. Другой подсудимый был приговорен к ограничению свободы сроком на 3 года. Недовольный этим решением государственный обвинитель подал апелляционный протест.
Отметим, что Гошгар Бабаев работает начальником отдела по работе с участниками Отечественной войны и семьями шехидов Исполнительной власти Ясамальского района.