Azərbaycanda xəstənin ölümünə görə həkimə həbs cəzası verildi
Şəki Apellyasiya Məhkəməsində səhlənkarlıqda təqsirləndirilən Fatimə Abdullazadənin barəsindəki hökmdən dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən apellyasiya protesti və zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisinin nümayəndəsinin apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Elman İsayevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, şikayət və protest qismən təmin edilib, Göyçay Rayon Məhkəməsinin çıxardığı 3 il 6 ay müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması (elektron qolbaq) hökmü cəzaya aid hissədə dəyişdirilib. Belə ki, təqsirləndirilən şəxs 1 il 6 ay müddətinə həkimlik fəaliyyəti ilə məşğul olmaq hüququndan məhrum edilməklə iki il həbs cəzasına məhkum olunub. O, cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
İttihama görə, hadisə 22 iyul 2022-ci il tarixdə, saat 4 radələrində Göyçay Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında qeydə alınıb.
Belə ki, rayon sakini, 1993-cü il təvəllüdlü Vüsalə Teymur qızı Quliyeva yüksək hərarətlə sözügedən xəstəxanaya çatdırılıb. Tibbi müdaxiləyə baxmayaraq, Vüsalə Quliyeva orada vəfat edib. Həmin müddətdə Fatimə Abdullazadə xəstəxananın təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım şöbəsinin təcili yardım bölməsində məsul növbətçi həkim xidmətində olub. Hadisədən sonra o, cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане врача осудили за смерть пациента
Как сообщает pravda.az, в ходе процесса под председательством судьи Эльмана Исаева было зачитано решение, согласно которому жалоба и протест были частично удовлетворены.
Приговор Гёйчайского районного суда об ограничении свободы (электронный браслет) на 3 года 6 месяцев был изменен в части наказания. Так, обвиняемая приговорена к двум годам лишения свободы. Ей также запретили заниматься врачебной деятельностью на 1 год 6 месяцев. Она будет отбывать наказание в пенитенциарном учреждении участкового типа.
Согласно обвинению, инцидент произошел 22 июля 2022 года около 04:00 в Гёйчайской центральной районной больнице.
Так, жительница района Вюсаля Гулиева (1993 г.р.) была госпитализирована в указанное медучреждение с высокой температурой. Несмотря на оказанную помощь, пациента скончалась в больнице. В тот период Фатима Абдуллазаде была ответственным дежурным врачом в отделении скорой и неотложной медицинской помощи. После инцидента она была привлечена к уголовной ответственности.