Azərbaycanın daxili dövlət borcunun yeni tərkibi açıqlanıb
Azərbaycanın bu il aprelin 1-nə 26 milyard 615.2 milyon manat təşkil etmiş daxili dövlət borcunun 8 milyard 847.6 milyon manatını dövriyyədə olan dövlət qiymətli kağızları, 9 milyard 153.7 milyon manatını isə hökumətin üzərinə götürdüyü dövlət zəmanətli öhdəlikləri təşkil edib.
Məlumata görə, hesabat tarixinə dövlət qiymətli kağızlarının 16%-i birillik, 73,8 %-i 2 və 3 illik, 10.2 %-i isə 5 il və daha artıq müddətli olub.
Dekabrın sonuna dövriyyədə olan dövlət istiqrazları üzrə Orta Ödəmə Müddəti (OÖM) 1.33 il təşkil edib. Daxili maliyyə bazarında mövcud tələbatın əsasən qısamüddətli (3 ilə qədər) dövlət istiqrazlarında cəmlənməsi, daha uzun müddətə (5-7 illik) malik xəzinə istiqrazlarına isə marağın olmaması dövlət istiqrazları üzrə OÖM-ün aşağı düşməsinə səbəb olub.скачать dle 11.3

Обнародована обновленная структура внутреннего государственного долга Азербайджана
В структуре внутреннего государственного долга Азербайджана, равного по состоянию на 1 апреля текущего года 26 млрд 615.2 млн манатов, 8 млрд 847.6 млн манатов приходится на находящиеся в обращении государственные ценные бумаги, а 9 млрд 153.7 млн манатов - гарантированные правительством гособязательства.
По информации, на отчетную дату срок погашения 16% государственных ценных бумаг составил один год, 73.8% - 2-3 года, а 10.2% - 5 и более лет.
Средний срок погашения находящихся в обращении государственных облигаций на конец декабря составил 1.33 года. Сосредоточение текущего спроса на внутреннем финансовом рынке в основном на краткосрочных (до 3 лет) государственных облигациях, отсутствие интереса к казначейским облигациям с более длительным сроком погашения (5-7 лет) привело к снижению среднего срока погашения гособлигаций.скачать dle 11.3