Qubadlıda üç hərbçini qətlə yetirdiyinə görə ömürlük həbs olunan çavuşla bağlı qərar verilib
Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) Sərhəd Qoşunlarının "Qubadlı" əlahiddə sərhəd diviziyasında 3 hərbi qulluqçunu qətlə yetirməkdə təqsirləndirilən kiçik çavuş Elxan Əvəzli barəsində olan hökmdən kassasiya şikayəti verib.
APA-ya istinadla xəbər verir ki, Ali Məhkəmədə hakim Nazim Mövsümovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar qəbul olunub.
Qərara əsasən, kassasiya şikayəti təmin edilməyib və aşağı instansiya məhkəməsinin qərarı qüvvədə saxlanılıb.
Xatırladaq ki, Füzuli Hərbi Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Elxan Əvəzli ömürlük azadlıqdan məhrum edilib. Şirvan Apellyasiya Məhkəməsi hökmü dəyişdirməyib.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluğun yaydığı məlumata əsasən, 2022-ci il yanvarın 2-də, saat 18 radələrində DSX-nin Sərhəd Qoşunlarının müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu, kiçik çavuş Elxan Məhəmməd oğlu Əvəzli naməlum səbəbdən öz xidməti silahından atəş açmaqla xidmət etdiyi sərhəd zastavasının hərbi qulluqçuları baş leytenant Yusif İsmayıl oğlu İsmayılovu, kiçik gizir Amil Fuar oğlu Cəlilzadəni və kiçik gizir Rəfail Natiq oğlu İbrahimovu qəsdən öldürüb, daha sonra silahını ataraq hadisə yerindən qaçıb.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Elxan Əvəzli 2022-ci il yanvarın 3-də saat 00:30-da Laçın rayonunun Malxələf kəndi ərazisində aşkar olunaraq şübhəli şəxs qismində saxlanılıb.
Faktla bağlı cinayət işi başlanılıb. Cinayət işi Baş Prokurorluğun rəhbərliyi tərəfindən xüsusi nəzarətə götürülməklə istintaqın davam etdirilməsi Hərbi Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə edilib. İstintaqı Hərbi Prokurorluq aparıb və baxılması üçün Füzuli Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.скачать dle 11.3

Вынесено решение по делу сержанта, приговоренного к пожизненному заключению за убийство трех солдат
Подана кассационная жалоба на приговор в отношении младшего сержанта Эльхана Эвезли, обвиняемого в убийстве трех военнослужащих в отдельной пограничной дивизии "Губадлы" погранвойск Государственной пограничной службы Азербайджана.
Как сообщает APA, на заседании Верховного суда под председательством судьи Назима Мовсумова было объявлено решение, согласно которому жалоба не была удовлетворена.
Напомним, что Физулинский военный суд приговорил Эльхана Эвезли к пожизненному заключению. Ширванский апелляционный суд оставил приговор без изменений.
Согласно информации, распространенной Генеральной прокуратурой АР, 2 января 2022 года около 18:00 военнослужащий сверхсрочной действительной военной службы младший сержант Э.Эвезли по неизвестной причине открыл стрельбу из своего служебного оружия по военнослужащим пограничной заставы старшему лейтенанту Юсифу Исмайылову, младшим прапорщикам Амилу Джалилзаде и Рафаилу Ибрагимову, после чего, бросив оружие, скрылся с места происшествия.
В результате проведенных оперативно-разыскных мероприятий около 00:30 3 января 2022 года подозреваемый был обнаружен и задержан на территории села Малхалаф Лачынского района.
По данному факту было возбуждено уголовное дело, которое было взято под особый контроль руководством Генеральной прокуратуры, а расследование поручено Следственному управлению Военной прокуратуры. Расследование проводила Военная прокуратура, после чего дело было направлено в Физулинский военный суд для рассмотрения.скачать dle 11.3