“Traktor”- “Persepolis” oyununda qarışıqlıq salmaqda şübhəli bilinən iki qadın həbs edilib
İranda Təbrizin “Traktor” və Tehranın “Persepolis” futbol klubları arasında yanvarın 26-da keçirilən oyunda iğtişaş yaratmaqda şübhəli bilinən iki qadın tamaşaçı həbs edilib.
Məlumatı İRNA yayıb.
Müşahidəçilərin sözlərinə görə, həbs edilən iki qadının hansı komandanın tərəfdarı olduğu ilə bağlı məlumat yayılmayıb. Bundan başqa, iğtişaş yaradaraq azərbaycanlıları təhqir edənlərin sayının iki nəfərdən çox olduğu da bildirilib.
Tehranda keçirilən bu oyun "Persepolis"in 2:0 üstünlüyü ilə başa çatıb. “Azadi” adına stadiona toplaşan Tehran komandasının azarkeşləri “Traktor”un oyunçularına yad cisimlər atıb, onları təhqir ediblər. Bundan başqa, klubun azarkeşləri Azərbaycan türklərinə qarşı şüarlar səsləndirib, təhqiredici ifadələr işlədib, Təbriz komandasının tərəfdarlarına hücum ediblər. Hadisə nəticəsində “Traktor”un 33 tərəfdarı xəsarət alıb.
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian baş verən hadisənin “qəbuledilməz” olduğunu bildirib, hadisə ilə bağlı idman və gənclər naziri Əhməd Dünyamalı tapşırıq verəcəyini deyib. O vurğulayıb ki, bu kimi hallara qarşı sərt tədbir görülməsə, daha şiddətli hadisələr baş verə bilər.

В Иране арестованы две женщины по подозрению в провоцировании беспорядков на матче "Трактор" – "Персеполис"
Как сообщает Report со ссылкой на агентство İRNA, не уточняется, болельщицами какой команды являлись задержанные. Кроме того, отмечается, что число лиц, устроивших беспорядки и оскорблявших азербайджанцев, превышает два человека.
Матч проходил в Тегеране на стадионе "Азади" и завершился победой "Персеполиса" со счетом 2:0. Во время игры болельщики тегеранской команды бросали посторонние предметы в футболистов "Трактора", выкрикивали оскорбления и нападали на фанатов тебризского клуба. Кроме того, они скандировали лозунги против азербайджанских тюрков. В результате инцидента 33 болельщика "Трактора" получили травмы.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан назвал произошедшее "неприемлемым", заявив, что поручит министру спорта и молодежи Ахмаду Дуньямали принять меры. Он подчеркнул, что при отсутствии жестких мер подобные инциденты могут повториться с более серьезными последствиями.
Министр спорта и молодежи Ахмад Дуньямали уже провел совещание в связи с произошедшим во время матча.